Молодежная субкультура в современном Обществе глобализации и урбанизации / Виктория Диасамидзе // ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი შოთა რუსთაველის სახელობისა : შრომები. - ბათუმი, 2010. - ISSN 1987-5282. - [ტ.] XVI. - გვ.123-127. - (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სერია). - რეზ. ქართ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.126[MFN: 93376]
ანოტაცია:  ახალგაზრდული სუბკულტურა გლობალიზაციისა და ურბანიზაციის თანამედროვე საზოგადოებაში
თემატიკა:  ახალგაზრდობა.
საკვანძო სიტყვები:  ნაციონალური ახალგაზრდული კატეგორიები.
ანრი ჯოხაძეს სოციალური ქსელები ნერვებს უშლის : "ვერ წარმომიდგენია, ინტერნეტით ქალი "ააგდო", თუნდაც ერთჯერადად" : ინტერვიუ / ანრი ჯოხაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // სარკე. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9369. - 24-30 აგვისტო. - N34(700). - გვ.23-24. - მე და ჩემი კომპიუტერი[MFN: 93377]
ფოტოები:  ანრი ჯოხაძე
პერსონალია:  ჯოხაძე ანრი (მომღერალი).
1. ლისის ტბაზე "მწვანე ქალაქი" გაშენდება // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-4606. - N6(162). - გვ.32[MFN: 93378]
UDC:  338.22 + 338.49](479.22)
მოხსენიებული პირები:  ხაზარაძე მამუკა (ბიზნესმენი); მეიერი ბობ (ჰოლანდიელი ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ბიზნესი; ინფრასტრუქტურა.
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი; უძრავი ქონების განვითარება.
1. მიქიაშვილი, ნათია
რას შეპირდა ირაკლი ოქრუაშვილი ნათია მიქიაშვილს : "არ ვთვლი, რომ პირად ცხოვრებაში წარუმატელი ვარ" : ინტერვიუ / ნათია მიქიაშვილი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // სარკე. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9369. - 24-30 აგვისტო. - N34(700). - გვ.22-23. - ტელესახე[MFN: 93379]
ფოტოები:  ნათია მიქიაშვილი
პერსონალია:  მიქიაშვილი ნათია (ტელეჟურნალისტი).
მოხსენიებული პირები:  ოქრუაშვილი ირაკლი (პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი ტელეჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  ტელევიზია; რესპონდენტები; ჟურნალისტიკა.
1. ვულოცავთ! // მუსიკა / საქართველოს კომპოზიტორთა შემოქმედებითი კავშირი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7773. - 1(4). - გვ.47. - იუბილე[MFN: 93380]