რამაზ ჩხიკვაძე : [მსახიობ რ. ჩხიკვაძის შემოქმედებითი მოღვაწეობა რუსთაველის თეატრის სცენაზე] / დალი მუმლაძე // თეატრი და ცხოვრება. - თბილისი, 2008. - N1. - გვ.12-20. - N2. - 28-40[MFN: 94254]
"საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N993 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N539 : ქ. თბილისი, 17 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.22-24. - ოფიციალური დოკუმენტები[MFN: 94255]
ქალი ორი საშოთი; ბიჭი, რომელიც მოჩვენებად ქცევას ცდილობდა : ლექსები / დენის დუჰამელი // ტაბულა ART. - თბილისი, 2011. - ISSN 2233-3088. - შემოდგომა. - N2. - გვ.132-133. - ლიტერატურა[MFN: 94256]
მოსახლეობის საწვავი შეშით უზრუნველყოფის პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები / ლევან გვაზავა, თორნიკე გვაზავა // სატყეო მოამბე : საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0546. - დეკემბერი. - N3. - გვ.92-94. - გამოყენებული ლიტ. გვ.94. - რეზ. ქართ. და რუს. ენ.[MFN: 94257]
"საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N993 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N549 : ქ. თბილისი, 24 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.37-44. - ოფიციალური დოკუმენტები[MFN: 94258]
ასპირაციის დონის გავლენა ფაქტორ "თავისის" მოქმედებაზე : რეცენზია / რუსუდან კეჭაყმაძე // ფსიქოლოგიური გამოკვლევები / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; სოციალურ მეცნიერებათა, ბიზნესისა და სამართალმცოდნეობის ფაკულტეტი; სოციალურ მეცნიერებათა დეპარტამენტი. - ბათუმი, 2011. - ISSN 1987-7579. - [ტ.] V. - გვ.122-124[MFN: 94259]
სიხარულის მომნიჭებელი შემოქმედი: საუბარი რამაზ ჩხიკვაძის ადგილსა და როლზე ქართულ თეატრში : [საუბარი ქართული თეატრის მოღვაწეებთან (გ. ლორთქიფანიძე, გ. ქავთარაძე, მ. ჩახავა...) მსახიობ რ. ჩხიკვაძის დაბადების 80 წ. დაკავშირებით მისი პიროვნული ღირსებებისა და სასცენო მოღვაწეობის შესახებ] / ჩაიწერა თ. ჩიხრაძემ // თეატრი და ცხოვრება. - თბილისი, 2008. - N1. - გვ.4-11[MFN: 94260]
"მიმდინარე კონტროლის პროცედურების ჩატარების, სასაქონლო-მატერიალურ ფასეულობათა ჩამოწერის, საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების უზრუნველყოფის ღონისძიებების განხორციელების, სამართალდარღვევათა საქმისწარმოების წესის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N994 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N543 : ქ. თბილისი, 20 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.24-32. - ოფიციალური დოკუმენტები. - დანართი N22[MFN: 94261]