კურმაევა, ირა (ფოტოგრაფი);
ფოტოები:  ირინა გაჩეჩილაძე
ანოტაცია:  ირინა გაჩეჩილაძის შემოქმედება
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე ირინა (კომპიუტერული გრაფიკოსი).
თემატიკა:  ხელსაქმე.
საკვანძო სიტყვები:  ხელით ნაკეთი ყელსაბამები.
1. მუმლაძე, დალი
რამაზ ჩხიკვაძე : [მსახიობ რ. ჩხიკვაძის შემოქმედებითი მოღვაწეობა რუსთაველის თეატრის სცენაზე] / დალი მუმლაძე // თეატრი და ცხოვრება. - თბილისი, 2008. - N1. - გვ.12-20. - N2. - 28-40[MFN: 94254]
"საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N993 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N539 : ქ. თბილისი, 17 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.22-24. - ოფიციალური დოკუმენტები[MFN: 94255]
1. დუჰამელი, დენის
ქალი ორი საშოთი; ბიჭი, რომელიც მოჩვენებად ქცევას ცდილობდა : ლექსები / დენის დუჰამელი // ტაბულა ART. - თბილისი, 2011. - ISSN 2233-3088. - შემოდგომა. - N2. - გვ.132-133. - ლიტერატურა[MFN: 94256]
UDC:  821.111(73)-1
თუთბერიძე, ქეთი (მთარგმნ.);
თემატიკა:  ამერიკული პოეზია.
1. გვაზავა, ლევან
მოსახლეობის საწვავი შეშით უზრუნველყოფის პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები / ლევან გვაზავა, თორნიკე გვაზავა // სატყეო მოამბე : საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0546. - დეკემბერი. - N3. - გვ.92-94. - გამოყენებული ლიტ. გვ.94. - რეზ. ქართ. და რუს. ენ.[MFN: 94257]
UDC:  630 + 662.63(479.22)
გვაზავა, თორნიკე
თემატიკა:  სატყეო მეურნეობა; საწვავი შეშა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგია; ტყის რესურსი.
"საქართველოს ეკონომიკურ ტერიტორიაზე საქონლის გადაადგილებისა და გაფორმების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N993 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N549 : ქ. თბილისი, 24 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.37-44. - ოფიციალური დოკუმენტები[MFN: 94258]
1. კეჭაყმაძე, რუსუდან
ასპირაციის დონის გავლენა ფაქტორ "თავისის" მოქმედებაზე : რეცენზია / რუსუდან კეჭაყმაძე // ფსიქოლოგიური გამოკვლევები / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; სოციალურ მეცნიერებათა, ბიზნესისა და სამართალმცოდნეობის ფაკულტეტი; სოციალურ მეცნიერებათა დეპარტამენტი. - ბათუმი, 2011. - ISSN 1987-7579. - [ტ.] V. - გვ.122-124[MFN: 94259]
UDC:  159.9(049.32)
ანოტაცია:  რეცენზია გურამ ჩაგანავას ნაშრომზე "აპროპრიაციის ფსიქოლოგიის ექსპერიმენტული საფუძვლები"
პერსონალია:  ჩაგანავა გურამ (ფსიქოლოგი).
თემატიკა:  ფსიქოლოგიური მეცნიერებანი.
საკვანძო სიტყვები:  ფსიქოლოგიური კვლევები.
1. სიხარულის მომნიჭებელი შემოქმედი: საუბარი რამაზ ჩხიკვაძის ადგილსა და როლზე ქართულ თეატრში : [საუბარი ქართული თეატრის მოღვაწეებთან (გ. ლორთქიფანიძე, გ. ქავთარაძე, მ. ჩახავა...) მსახიობ რ. ჩხიკვაძის დაბადების 80 წ. დაკავშირებით მისი პიროვნული ღირსებებისა და სასცენო მოღვაწეობის შესახებ] / ჩაიწერა თ. ჩიხრაძემ // თეატრი და ცხოვრება. - თბილისი, 2008. - N1. - გვ.4-11[MFN: 94260]
"მიმდინარე კონტროლის პროცედურების ჩატარების, სასაქონლო-მატერიალურ ფასეულობათა ჩამოწერის, საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების უზრუნველყოფის ღონისძიებების განხორციელების, სამართალდარღვევათა საქმისწარმოების წესის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N994 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N543 : ქ. თბილისი, 20 ოქტომბერი, 2011 წ. // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9156. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.24-32. - ოფიციალური დოკუმენტები. - დანართი N22[MFN: 94261]
"ანტრე, ბატონო, ანტრე!" ანუ რამდენი ნაბიჯია ყალბი ციტატიდან მეგობრის ღალატამდე... / გოგი დოლიძე // რაინდი : ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2010. - N4. - გვ.26-27[MFN: 94262]
ანოტაცია:  ვასილ კიკნაძის წიგნში "ქართული დრამატული თეატრის ისტორია" დაშვებულ პოლიგრაფიულ შეცდომებზე
მოხსენიებული პირები:  კიკნაძე ვასილ ("ქართული დრამატული თეატრის ისტორიის" ავტორი, პროფესორი); გურაბანიძე ნოდარ (წიგნის რედაქტორი, პროფესორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9422 | 9423 | 9424 | 9425 | 9426 | 9427 | 9428 | 9429 | 9430 | 9431 | 9432 |  შემდეგი »  ბოლო »»