ინკლუზიური განათლების პრობლემების ანალიზი და მისი ეფექტური განხორციელების ძირითადი ასპექტები / ნინო მოდებაძე, დავით მახაშვილი // მეცნიერება და ცხოვრება / თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9377. - N2(4). - გვ.194-199. - პედაგოგიკის მეცნიერებანი. - რეზ. ქართ. რუს. და ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.197[MFN: 96808]
თემატიკა:  ინკლუზიური განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  ფსიქოლოგიური მომზადება; საზოგადოებასთან ინტეგრაცია.
1. გუჯაბიძე, დავით
ახლო ხედი სატელევიზიო ფილმ-სპექტაკლში : [1960-80-იანი წლების ქართული სატელევიზიო ფილმ-სპექტაკლების შესახებ] / დავით გუჯაბიძე // ძიებანი საქართველოს არქეოლოგიაში. - თბილისი, 2006. - N17-19. - გვ.49-55[MFN: 96809]
UDC:  621.397.13(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს ტელევიზია.
1. დიდ ბრიტანეთში ცხოვრება ისევ ძვირდება // საქართველოს ეკონომიკა : სმეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-4606. - N9(162). - გვ.85-86. - მსოფლიო ეკონომიკა[MFN: 96810]
UDC:  338.57.055.2(410)
მოხსენიებული პირები:  კინგი მერვინ (ინგლისის ბანკის მეთაური); კემერონ დევიდ (ინგლისის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მზარდი ინფლაცია; სამომხმარებლო ფასები; სახელმწიფო ხარჯები.
1. ჭაბუკიანი, თ.
ვირტუალური რეალობა და ქართული ტელეზღაპარი : [ახალი ტექნოლოგიები ტელეზღაპარში] / თ. ჭაბუკიანი // კავკასიის მაცნე. - თბილისი, 2006. - N15. - გვ.211-216. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 96811]
1. შეროზია, ნატო
როგორ ავაცილოთ მოზარდი დანაშაულის ჩადენას / ნატო შეროზია // მეცნიერება და ცხოვრება / თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9377. - N2(4). - გვ.200-205. - პედაგოგიკის მეცნიერებანი. - რეზ. ქართ. რუს. და ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.204[MFN: 96812]
UDC:  343 + 159.922.8
თემატიკა:  დანაშაული; მოზარდთა და ყმაწვილთა ფსიქოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური გარემო; აღმზრდელობითი ღონისძიებები; შემეცნებითი ინტერესები.
1. მაღლაკელიძე, თ.
ფილტვის პათოლოგიის მქონე პაციენტთა რეაბილიტაცია / თ. მაღლაკელიძე, ნ. კიკნაძე, ნ. ზურაშვილი // საქართველოს რესპირაციული ჟურნალი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-2778. - ტ.4N2. - გვ.66[MFN: 96813]
UDC:  616.2
კიკნაძე, ნ.ზურაშვილი, ნ.
თემატიკა:  სასუნთქი სისტემის დაავადებანი.
საკვანძო სიტყვები:  მედიკამენტური მკურნალობა; რეაბილიტაციური პროგრამა; ფილტვის ქრონიკული დაავადებები.
თანამედროვე ტელევიზიის თავისებურებანი : [ცვლილებები ქართულ ტელემაუწყებლობაში] / თამარ მაისურაძე // საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალი "მოამბის" დამატება : შრომები. - თბილისი, 2006. - N7. - გვ.202-206. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 96814]
1. ფალავანდიშვილი, გეგა
რატომ არ ფიქრობს გეგა ფალავანდიშვილი მომავალი ათი წლის გეგმებზე საქართველოში : ინტერვიუ / გეგა ფალავანდიშვილი ; ესაუბრა ნათია პაიჭაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 15-21 აგვისტო. - N33(555). - გვ.26[MFN: 96815]
პაიჭაძე, ნათია (კორესპ.);