ვინ არის მანდილოსანი, რომელმაც ირაკლი ნასიძე ერთი ნახვით მოხიბლა და როგორ გადაიქცა ის მისთვის სამოთხის ჩიტად : ინტერვიუ / ირაკლი ნასიძე : ესაუბრა ნათია უტიაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ოქტომბერი. - N40(562). - გვ.14-15[MFN: 97353]
შინაარსი: გამარჯვების 25-წლიანი მოლოდინი; მოულოდნელი არჩევნები; 26 აგვისტო - ნაბიჯი შეტაკებამდე; გალი; რუსეთთან ურთიერთობა
ანოტაცია: აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების და მოსალოდნელი პოლიტიკური ცვლილებების თაობაზე
პერსონალია:ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:გორგოძე შოთა (საქ-ს შს ყოფილი მინისტრი); არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ხაჯიმბა რაულ (პრეზიდენტობის კანდიდატი); შამბა სერგეი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); კიტოვანი თენგიზ (საქ-ს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი); უბირია ბეჟან (სოხუმის პარლამენტის დეპუტატი); რიგვავა კობა (სოფ. ზემო ბარღების ქართული სკოლის დირექტორი).
"მენტორი" არამენტორულად გიმკურნალებთ!? : სახალხო აფთიაქების ქსელში ახალი ხალხური საშუალება გამოჩნდა / იური ღვანიძე : ინტერვიუ ; ჩაიწერა დიტო ჯუმითელმა // ფენომენი : ჟურნალი შეუცნობელზე, ამოუხსნელზე, იდუმალზე.... - თბილისი, 2011. - ივლისი. - N7(109). - გვ.28-29. - სიტყვა სახალხო მკურნალზე[MFN: 97358]
ვის შორის უჭირდა თიკა ფაცაციას არჩევანის გაკეთება და როგორ იშოვა მან 13 წლის ასაკში პირველი ფული : ინტერვიუ / თიკა ფაცაცია ; ესაუბრა ნათია უტიაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ოქტომბერი. - N40(562). - გვ.15[MFN: 97359]
ომფალოსიანი ფიალები ვანის ძვ.წ.IV ს-ის მდიდრული სამარხიდან / ელენე გიგოლაშვილი // ძიებანი / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის კვლევის ცენტრი. - თბილისი, 2001. - (დამატებანი.IV), ანტიკური ხანის კოლხეთის არქეოლოგიის საკითხები (ეძღვნება პროფ. ოთარ ლორთქიფანიძის დაბადებიდან 70 წლისთავს). - გვ.. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა და სურ. აღწ. გვ.36[MFN: 97360]
რა რეკორდი დაამყარა მამა ბასილ მკალავიშვილმა წლების წინ და ვინ უწოდებს მას "ბაში-აჩუკს" : ინტერვიუ / ბასილ მკალავიშვილი ; ესაუბრა თამუნა სამადაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(570). - გვ.94. - სკანდალების შემდეგ[MFN: 97361]
მართვის განაწილებულპარამეტრებიან ობიექტთა პარამეტრების შეფასება ხარისხოვანი მწკრივების მეთოდით / დავით ნარიმანაშვილი, ნოდარ ნარიმანაშვილი // მართვის ავტომატიზებული სისტემები : შრომები / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-3979. - N1(10). - გვ.116-118. - თეორიული ინფორმატიკა. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტ-რა გვ.118[MFN: 97362]