უტიაშვილი, ნათია (კორესპ.);
ანოტაცია:  ირაკლი ნასიძის ახალი, საინტერესო და მრავალფეროვანი კოლექციის შესახებ
პერსონალია:  ნასიძე ირაკლი.
საკვანძო სიტყვები:  მოდელები; კოლექციები.
1. ლაშაური, ნიკა
როგორ შეიპყრეს მოუხელთებელი თბილისელი ქურდი, მეტსახელად "ჯოჯო" : კურიოზი / მოამზადა ნიკა ლაშაურმა // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(570). - გვ.98. - იუმორი. - პოლკოვნიკ ოთარ ხელაიას ნაამბობის მიხედვით[MFN: 97354]
UDC:  821.353.1-7
თემატიკა:  იუმორი.
1. ვართანიანი, ოლესია
ანქვაბის ეპოქის დასაწყისი / ოლესია ვართანიანი ; ფოტო: ოლესია ვართანიანი // ლიბერალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7528. - 15-21 სექტემბერი. - N89. - გვ.18-23. - რეპორტაჟი[MFN: 97355]
ვართანიანი, ოლესია (ფოტოს ავტორი);
შინაარსი:  გამარჯვების 25-წლიანი მოლოდინი; მოულოდნელი არჩევნები; 26 აგვისტო - ნაბიჯი შეტაკებამდე; გალი; რუსეთთან ურთიერთობა
ანოტაცია:  აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგების და მოსალოდნელი პოლიტიკური ცვლილებების თაობაზე
პერსონალია:  ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  გორგოძე შოთა (საქ-ს შს ყოფილი მინისტრი); არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე-ფაქტო რესპუბლიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ხაჯიმბა რაულ (პრეზიდენტობის კანდიდატი); შამბა სერგეი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); კიტოვანი თენგიზ (საქ-ს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი); უბირია ბეჟან (სოხუმის პარლამენტის დეპუტატი); რიგვავა კობა (სოფ. ზემო ბარღების ქართული სკოლის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ინაუგურაცია; წინასაარჩევნო კამპანია; საარჩევნო კოდექსი; ადმინისტრაციული საზღვარი; პასპორტიზაცია.
1. ალადაშვილი, ირაკლი
პოლკოვნიკ ლებედს 9 აპრილის მიტინგი არ დაურბევია / ირაკლი ალადაშვილი // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5061. - 11-24 ნოემბერი. - N23 (144). - გვ.9-10. - ჭორ-მართალი[MFN: 97356]
UDC:  94(479.22)"1989.09.04"
ანოტაცია:  თბილისში 9 აპრილის მიტინგის დარბევასთან დაკავშირებით ინფორმაცია
თემატიკა:  9 აპრილის ტრაგედია.
1. სულავა, ნესტან
ქართული ჰიმნოგრაფიის ხატ-სახეთა ბუნებისათვის / ნესტან სულავა // გულანი / ახალციხის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი. - ახალციხე, 2009. - ISSN 1987-6157. - [ტ.]4(8). - გვ.63-70. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.69. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 97357]
UDC:  27-535.7(479.22)
მოხსენიებული პირები:  კეკელიძე კორნელი (ფილოლოგი, ლიტერატურათმცოდნე); კვირიკაშვილი ლ. (მკვლევარი); იოანე მინჩხი (ჰიმნოგრაფი).
თემატიკა:  ჰიმნოგრაფია.
საკვანძო სიტყვები:  საგალობლები; ფსალმუნები; ბიბლიური სიმბოლოები.
1. ღვანიძე, იური
"მენტორი" არამენტორულად გიმკურნალებთ!? : სახალხო აფთიაქების ქსელში ახალი ხალხური საშუალება გამოჩნდა / იური ღვანიძე : ინტერვიუ ; ჩაიწერა დიტო ჯუმითელმა // ფენომენი : ჟურნალი შეუცნობელზე, ამოუხსნელზე, იდუმალზე.... - თბილისი, 2011. - ივლისი. - N7(109). - გვ.28-29. - სიტყვა სახალხო მკურნალზე[MFN: 97358]