ფოტოები:  გელა გარაყანიძე
ანოტაცია:  ფსიქოლოგის მოსაზრება მეტსახელების შერქმევის საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გარაყანიძე გელა (ფსიქოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  ჩიქობავა არნოლდ (ენათმეცნიერი); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი, პოლიტიკური და საეკლესიო მოღვაწე); ჯავახიშვილი მიხეილ (მწერალი); კეკელიძე კორნელი (მეცნიერი); ორბელიანი გრიგოლ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  მეტსახელის შერჩევა.
1. საწარმოო დანაკარგის განსაზღვრა საგადასახადო კოდექსში იქნება მითითებული // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-083X. - N5(137). - გვ.21[MFN: 97943]
UDC:  336.02(479.22)
ანოტაცია:  საგადასახადო კოდექსში შესატანი ცვლილებების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ხუროშვილი გია (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი).
თემატიკა:  საგადასახადო სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  დანაკეარგის მოცულობა; ექსპერტიზის ჩატარება.
1. ჭკადუა, მალხაზ
სიმბოლური ვიზიტი : საფრანგეთის პრეზიდენტის ვიზიტამდე გაკეთებული განცხადებებით თუ ვიმსჯელებთ, ხელისუფლება ნიკოლა სარკოზისგან გაცილებით მეტს ელოდა / მალხაზ ჭკადუა ; ფოტო: სებასტიან კანო // ლიბერალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7528. - 13-19 ოქტომბერი. - N93. - გვ.30-32. - პოლიტიკა[MFN: 97944]
UDC:  342.5(44)(092) + 327
კანო, სებასტიან (ფოტოს ავტორი);
ანოტაცია:  საფრანგეთის პრეზიდენტის ვიზიტის შესახებ საქართველოში
პერსონალია:  სარკოზი ნიკოლა (საფრანგეთის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  მებონია ზაურ; სხულუხია გრიგოლ (ზუგდიდის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე); ჯანაშვილი ლაშა (დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი); ჟულდანი აქსელ (მიმომხილველი); ტერზიანი პიერ (Etrostrategies-ის ხელ-ლი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საფრანგეთის პრეზიდენტები; საერთაშორისო ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მობილიზაცია რეგიონებიდან; ევროპელი დამკვირვებლები; თანადგომა; სამშვიდობო რიტორიკა.
1. ტოლსტოი, ლევ
ლევ ტოლსტოის უჯვრო საფლავი / ლევ ტოლსტოი // რეიტინგი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5142. - 5 დეკემბერი. - N49(478). - გვ.21. - რჩეული[MFN: 97945]