ანოტაცია:  გერმანელი მეცნიერის გუსტავ რადეს ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  რადე გუსტავ (კავკასიოლოგი, მოგზაური, გეოგრაფი, ეთნოგრაფი, ისტორიკოსი, ბუნებისმეტყველი, თბილისის საჯარო ბიბლიოთეკის დირექტორი, "კავკასიის მუზეუმის" (ს. ჯანაშიას სახ. საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმი) დამაარსებელი).
მოხსენიებული პირები:  მენგე ა. (პროფესორი); კუმი ჰ. (პროფესორი); კეპენი ი. (მეცნიერი); სტევენი ქ. (მეცნიერი); მურავიოვ-ამურსკი ნ. (აღმოსავლეთ ციმბირის გენერალ-გუბერნატორი); ბრანდტი თ. (აკადემიკოსი); რომანოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი); ბერჟე ადოლფ (კავკასიოლოგი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი); ზალცმანი ა. (არქიტექტორი); უვაროვი ა. (მეცნიერი); ცაგარელი ა. (მეცნიერი); ჩუბინაშვილი დ. (მეცნიერი); ჭავჭავაძე ილია (პოეტი, საზოგადო მოღვაწე); მესხი სერგი ("დროების"რედაქტორი); ყაზბეგი ალ. (მწერალი); ბაქრაძე დ. (მეცნიერი); ვირხოვი რუდოლფ (მეცნიერი); ერკერტი როდერიხ (მეცნიერი); ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  გერმანელი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპედიციები; სამეცნიერო ნაშრომები; კოლექციები; ექსპონატები.
1. ანთაძე, გიორგი
ფარმაცევტულ საწარმო "ჯი ემ პის" შვეიცარიული კომპანია "ლალემან-ფარმასგან" ლიცენზია გადაეცა : ინტერვიუ / გიორგი ანთაძე, მაქსონს დე ვილმერი ; ესაუბრა სოფი ლორია // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 30 მაისი - 5 ივნისი. - N22(544). - გვ.27. - წარმატებული საწარმო[MFN: 98153]
UDC:  615(479.22)
ვილმერი, მაქსონს დელორია, სოფი (კორესპ.);
პერსონალია:  ანტაძე გიორგი (ფარმაცევტული ქარხანა "ჯი ემ პის" გენერალური დირექტორი); მაქსონს დე ვილმერი ("ლალემან-ფარმას" მარკეტინგისა და პროდუქციის მენეჯერი).
ორგანიზაცია:  "ჯი ემ პი".
საკვანძო სიტყვები:  ფარმაცევტული ბაზარი; ჯანმრთელობა; საექსპორტო ბაზარი.
1. ზაკაშვილი, ლიკა
სუსტი რგოლები უმაღლესი განათლების რეფორმაში : 2011 წლის მეორე ნახევარში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რამდენიმე ფაკულტეტზე პროფესორების არჩევნები ჩატარდა. რამდენად სამართლიანი იყო ეს არჩევნები? ჰქონდა თუ არა საკონკურსო კომისიების გადაწყვეტილებებს პოლიტიკური ელფერი? / ლიკა ზაკაშვილი ; ფოტო: ანი ჭანკოტაძე // ლიბერალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7528. - 3-9 ნოემბერი. - N96. - გვ.32-37. - მთავარი თემა. - სტატიას ახლავს მარინა ჩიტაშვილის და იაგო კაჭკაჭიშვილის კომენტარები[MFN: 98154]
ჭანკოტაძე, ანი (ფოტოს ავტორი);
შინაარსი:  აკადემიური პერსონალის კონკურსები; სწავლის ხარისხი და ხარისხის სამსახური
მოხსენიებული პირები:  ელისაშვილი მარიკა (საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის გეოგრაფიის მიმართულების ასისტენტ-პროფესორი); ხუბუა გია (თსუ-ის ყოფილი რექტორი); მეფარიშვილი გია (იურისტი, პროფესორი); პაპუაშვილი გიორგი (საკონკურსო კომისიის თავ-რე, საქ-ს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავ-რე); შავლიაშვილი გიორგი (საკონკურსო კომისიის წევრი, საქ-ს უზენაესი სასამართლოს წევრი); კალანდაძე ლაშა (საკონკურსო კომისიის წევრი, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავ-რის მოადგილე); ძაგნიძე დიმიტრი (საკონკურსო კომისიის წევრი, საქ-ს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); გონაშვილი ვასილ (სამართლის დოქტორი, თსუ-ის ასოცირებული პროფესორი); ადეიშვილი ზურაბ (საქ-ს იუსტიციის მინისტრი); ტურავა მერაბ (იურისტი); გვენეტაძე ნინო (იურისტი); აბაშიძე ლევან (სტუდენტი); კაჭკაჭიშვილი იაგო (სოციალურპ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სრული პროფესორი); კვანჭიანი თორნიკე (სტუდენტი); ყიფშიძე თინა (სტუდენტი); ხელაშვილი გიორგი (თსუ-ის პროფესორი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება საქართველოში; უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საკონკურსო კომისია; პედაგოგთა კვალიფიკაცია; ბოლონიის პროცესები; ბიუროკრატიული ბარიერები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9811 | 9812 | 9813 | 9814 | 9815 | 9816 | 9817 | 9818 | 9819 | 9820 | 9821 |  შემდეგი »  ბოლო »»