ფენლიქს ვარლა. ქუთაისიდან - პარიზში : სადაურსა სად წაიყვან?! / ელისო ჩოგოვაძე // სახვითი ხელოვნების ქრონიკები 2008 / საქართველოს მხატვართა კავშირის ქუთაისის ორგანიზაცია. - ქუთაისი, 2010. - ISSN 1987-8915. - გვ.226-229[MFN: 99208]
ფოტოები:  ფელიქს ვარლამიშვილი; ფ. ვარლამიშვილის ნამუშევრები: "მოსავლის აღება", "ცხენები", "იმერეთი"
ანოტაცია:  საფრანგეთში მოღვაწე ქართველი მხატვრის, ფელიქს ვარლამიშვილის ბიოგრაფიული ცნობები
პერსონალია:  ვარლამიშვილი ფელიქს (მხატვარი).
მოხსენიებული პირები:  ჯაფარიძე გულნარა (ხელოვნებათმცოდნე); თაბუკაშვილი რეზო (მწერალი, დრამატურგი); გობეჯიშვილი ნონა; ვარლამიშვილი გრიგოლ (ფინანსისტ-ეკონომისტი); ფალიაშვილი როზა; ვარლამიშვილი ნატა; ბაგრატიშვილი ქეთევან (ხელოვნებათმცოდნე); ვარლამიშვილი-სააკაშვილი მართა; სააკაშვილი კოზმა; სააკაშვილი დამიანე; მაღალაშვილი ქეთევან (მხატვარი); ჯაფარიძე უჩა (მხატვარი); ვარლამიშვილი ვანო; ინასარიძე კარლო (საზოგადო მოღვაწე); კაკაბაძე დავით (მხატვარი); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); სანიკიძე თამაზ (ხელოვნებათმცოდნე); ბინდერი ზირე (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  კომპოზიცია; პლასტიკა.
1. კოკუაშვილი, სალომე
რა შეზღუდვა არ არსებობს სალომე კოკუაშვილისთვის გადასაღებ მოედანზე და რა სისულელეები ჩაიდინა მან სიყვარულის გამო : ინტერვიუ / სალომე კოკუაშვილი ; ესაუბრა ხატია კარანაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 7-13 მარტი. - N10(532). - გვ.27[MFN: 99209]
UDC:  791.635-055.2(479.22)