ანოტაცია:  გია ბარბაქაძე - ქალაქ თბილისის მერიის, ისანი-სამგორის საგანგებო სიტუაციების სამსახურში
პერსონალია:  ბარბაქაძე გია (მეხანძრე).
1. გოცირიძე, ლევან
დიდი ხანძარი წაღვერის საკურორტო ზონაში და გადამწვარი ტყის აღდგენის პრობლემები / ლევან გოცირიძე, რევაზ ობოლაძე, ტოგო ბეროზაშვილი // სატყეო მოამბე : საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-0546. - აგვისტო. - N1. - გვ.72-74. - რეზიუმე რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 42888]
UDC:  614.84(479.22)
ობოლაძე, რევაზბეროზაშვილი, ტოგო
თემატიკა:  ხანძარი.
საკვანძო სიტყვები:  ტყე; სტიქიური მოვლენები; სატყეო პიროლოგია; ბორჯომის ხეობა; გარემოს დაცვა; ბუნებრივი რესურსები; განადგურებული ტყე.
1. "სახანძრო სიგნალიზაცია" საფრთხისაგან დაგიცავთ! // ბიზნესი და კანონმდებლობა : სამეცნიერო, ანალიტიკურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-6041. - თებერვალი-მარტი. - გვ.52-53[MFN: 51994]
ანოტაცია:  სახანძრო უსაფრთხოების მნიშვნელობაზე
მოხსენიებული პირები:  ნადირაშვილი თეიმურაზ.
ორგანიზაცია:  შპს "სახანძრო სიგნალიზაცია".
საკვანძო სიტყვები:  უსაფრთხოების სიტემები; უბედური შემთხვევები.
1. ღურჭუმელია, ლ.
ახალი, ეკოლოგიურად სუფთა, მაღალეფექტური ცეცხლსაქრობი ფხვნილების მიღება ცეოლითების, პერლიტებისა და თიხაფიქლების საფუძველზე / ლ. ღურჭუმელია, ფ. ბეჟანოვი, დ. ფეტვიაშვილი, ლ. ტყემალაძე, ნ. ბექაური // სამთო ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-407X. - N1(24). - გვ.90-94. - ეკოლოგია. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტერატურა გვ.93. - ცხრ.1,2[MFN: 78594]
UDC:  614.843 + 662.24
ბეჟანოვი, ფ.ფეტვიაშვილი, დ.ტყემალაძე, ლ.ბექაური, ნ.
თემატიკა:  სახანძრო დაცვა; ფეთქებადი ნივთიერებანი.
საკვანძო სიტყვები:  ჰალოგენშემცველობა; საექსპლუატაციო თვისებები; ჰიდროფობიზატორები; რეკომბინაციის კოეფიციენტი.
1. ოზაშვილი, ლაურა
როგორ მუშაობდა აფრიკელი შადენ შამბე თბილისის სახანძრო სამსახურში 30-იან წლებში და როგორ ითავსებდა მეხანძრეობის ფუნქციას ძველ თბილისში ამქარი : ინტერვიუ / ლაურა ოზაშვილი ; ესაუბრა ქეთი დიდებულიძე // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 9-15 მაისი. - N19(541). - გვ.66-67. - ისტორიული წარსულიდან[MFN: 97891]
UDC:  614.842.84
დიდებულიძე, ქეთი (კორესპ.);