Исследование свайных фундаментов висячего типа для слабых грунтов в сейсмических районах Грузии / М. Л. Чантурия // შრომები / საქართველოს საავტომობილო-საგზაო ინსტიტუტი. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-1003. - N3. - გვ.181-182. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ. გვ.357[MFN: 39421]
თემატიკა:  საძირკვლები.
Первые трещины имперского фундамента послевоенного СССР : Грузия и Южный Кавказ в период позднего сталинизма и первых лет Хрущевский десталинизации (1947-1957 гг.) = The first cracks of imperial foundation of the postwar USSR : Georgia and South Caucasus in Later Stalinism period and the first Years of Khrushchev's Destalinization (1947-1957) / Георгий Мамулиа // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2867. - ოქტომბერი. - N7. - გვ.88-96. - პარალელ. ტექსტი ინგლ. ენ.. - დასაწყისი იხ. N5. - გაგრძელება შემდეგ ნომერში[MFN: 46512]
UDC:  94(479.22)"1918..."
თემატიკა:  საქართველოს უახლესი ისტორია.
1. Накопия, М.С.
Свайные фундаменты в сейсмостойком строительстве Грузии / М.С. Накопия // ნაგებობათა თეორია და სეისმომედეგობა / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია; კ. ზავრიევის სახელობის სამშენებლო მექანიკისა და სეისმომედეგობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2000. - N1. - გვ.72-76. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 113517]
UDC:  699.841
თემატიკა:  შენობა-ნაგებობათა სეისმომედეგობა; სეისმომედეგი კონსტრუქციები.
1. Гогмачадзе, С.А.
Методика испытания висячих свайных фундаментов из одиночных свай в вертикальном направлении : Сущность предложенной методики / С.А. Гогмачадзе, Д.Г. Кипиани // ნაგებობათა თეორია და სეისმომედეგობა / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია; კ. ზავრიევის სახელობის სამშენებლო მექანიკისა და სეისმომედეგობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2004. - N4. - გვ.284-285. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 114215]
Кипиани, Д.Г.
თემატიკა:  სეისმომედეგი მშენებლობები.
1. Хундадзе, Н. Ш.
К вопросу о глубинном строении поверхности кристаллического фундамента территории Грузии по новейшим сейсморазведочным данным / Н. Ш. Хундадзе, Т. Г. Онопришвили, А. И. Русадзе // საქართველოს ნავთობი და გაზი = Georgian oil and gas = Нефть и газ Грузии : საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური, საინფორმაციო-ანალიტიკური რეფერირებული ჟურნალი. - თბილისი, 2005. - ISSN 1512-0457. - N16. - გვ.52-64. - გეოფიზიკა. - რეზ. ქართ., ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.63-64. - ახლავს სქემა[MFN: 143136]
UDC:  551.4
Онопришвили, Т. Г.Русадзе, А. И.