ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 6 ჩანაწერი
ქართული ტელემედიის "გაციფროვნება" : ციფრული მაუწყებლობა / ნანა საჯაია ; ილ.: თათია ნადარეიშვილი // ლიბერალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7528. - 20-26 დეკემბერი. - N57. - გვ.10-14. - მთავარი თემა[MFN: 65899]
ნადარეიშვილი, თათია (ილ.);
შინაარსი:  სუბსიდირება; ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მოდელები; ანალოგური ტელევიზია; ციფრული ტელევიზია; გადადებული გაციფრულება
მოხსენიებული პირები:  კუპრაშვილი ნათია (რეგიონული მაუწყებლების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი); ჩიქოვანი ირაკლი (კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" დირექტორი); ბერგანტი ბორის (სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის მედიაორგანიზაციის პრეზიდენტი); გახელაძე ლევან (საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე); მენაბდე დავით (ტელეკომპანია "იმედის" ტექნიკური დირექტორი); თევზაძე გია (სამტრედიის ტელევიზია "ზარის" დირექტორი).
ორგანიზაცია:  ტელეკომუნიკაციათა საერთაშორისო კავშირი (ITU).
თემატიკა:  ტელემაუწყებლობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  დეკოდერი; პოლიტიზირების საფრთხე; ტექნიკის მოდერნიზაცია; სიხშირული პარამეტრები; საკანონმდებლო ბაზა.
1. ბაგაური, ირინა
2012 "ვეფხისტყაოსნის" წელი : [პოემის ბეჭდური გამოცემის 300 წლის იუბილე] / ირინა ბაგაური // ტაბულა. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-8931. - 23-29 აპრილი. - N97. - გვ.68-69. - კულტურა[MFN: 112019]
UDC:  821.353.1.09-13
მოხსენიებული პირები:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი); ვივიანი ქეთრინ (მთარგმნელი); თაქთაქიშვილი ლევან (ეროვნული ბიბლიოთეკის ფონდების დეპარტამენტის დირექტორი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); კეკელიძე გიორგი (ეროვნული ბიბლიოთეკის გენ. დირექტორი); ნიკოლაძე იოსებ (მოქანდაკე); ეკო უმბერტო (მწერალი); ნონეშვილი იოსებ (პოეტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტის ილ. ჭავჭავაძის სახ. ეროვნული ბიბლიოთეკა.
თემატიკა:  რუსთაველი, შოთა და მისი "ვეფხისტყაოსანი"; "ვეფხისტყაოსნის" გამოცემები.
საკვანძო სიტყვები:  თარგმანები; ვახტანგისეული გამოცემა; პოპულარიზაცია; ილუსტრაციების გაციფრულება.
რამდენიმე სიტყვა ისტორიისა და "ცუდი" ფილმების დასაცავად / მანანა ლეკბორაშვილი // Filmprint : ჟურნალი ქართულ კინემატოგრაფიაზე. - თბილისი, 2012. - ISSN 2233-3762. - ზაფხული. - N5. - გვ.28-30. - წარმოება დღეს[MFN: 120664]
ანოტაცია:  პოსტსაბჭოთა და საბჭოთა პერიოდის ქართული ფილმების დაცვის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  გაციფრულება; საავტორო უფლებები; ფილმების ონლაინყურება.
1. პატარიძე, გუგული
საარქივო სამმართველოში დაცული ფოტოდოკუმენტების შემადგენლობა და მათი სამეცნიერო მნიშვნელობა : (წაკითხულია 2012 წლის 2 მარტს არქივისტის დღისადმი მიძღვნილ III სამეცნიერო კონფერენციაზე) / გუგული პატარიძე // არხეიონი / აჭარის ა/რ მთავრობის საქვეუწყ. დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - ბათუმი, 2012. - ISSN 2233-3541. - [ტ.]III. - გვ.83-88. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 121714]
UDC:  930.25(479.223)
მოხსენიებული პირები:  ტაბაღუა სერგო (არქივისტი); პინიანცი გრიგოლ (არქივისტი); გაბრუშიძე შოთა (არქივისტი); ზოიძე ოთარ (არქივისტი); მაისურაძე დავით (არქივისტი); მაისურაძე მევლუდ (არქივისტი); ხალვაში დავით (არქივისტი); აფხაზავა ბიინა (ფოტოკოლექციონერი).
ორგანიზაცია:  აჭარის საარქივო სამმართველო.
თემატიკა:  არქივები.
საკვანძო სიტყვები:  სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციები; ფოტოდოკუმენტების გაციფრულება.
1. კვინტრაძე, სოფო
აკაკის მოგზაურობის 100 წელი = 100 th anniversary of Akaki's journey / სოფო კვინტრაძე // IP საქართველო / საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი "საქპატენტი". - თბილისი, 2012. - ISSN 2298-0121. - შემოდგომა. - N2. - გვ.98-102. - ინტელექტ-არქივი. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 123139]
UDC:  791(479.22)(09)