შინაარსი: სუბსიდირება; ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მოდელები; ანალოგური ტელევიზია; ციფრული ტელევიზია; გადადებული გაციფრულება
მოხსენიებული პირები:კუპრაშვილი ნათია (რეგიონული მაუწყებლების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი); ჩიქოვანი ირაკლი (კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" დირექტორი); ბერგანტი ბორის (სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის მედიაორგანიზაციის პრეზიდენტი); გახელაძე ლევან (საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე); მენაბდე დავით (ტელეკომპანია "იმედის" ტექნიკური დირექტორი); თევზაძე გია (სამტრედიის ტელევიზია "ზარის" დირექტორი).
რამდენიმე სიტყვა ისტორიისა და "ცუდი" ფილმების დასაცავად / მანანა ლეკბორაშვილი // Filmprint : ჟურნალი ქართულ კინემატოგრაფიაზე. - თბილისი, 2012. - ISSN 2233-3762. - ზაფხული. - N5. - გვ.28-30. - წარმოება დღეს[MFN: 120664]
საარქივო სამმართველოში დაცული ფოტოდოკუმენტების შემადგენლობა და მათი სამეცნიერო მნიშვნელობა : (წაკითხულია 2012 წლის 2 მარტს არქივისტის დღისადმი მიძღვნილ III სამეცნიერო კონფერენციაზე) / გუგული პატარიძე // არხეიონი / აჭარის ა/რ მთავრობის საქვეუწყ. დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - ბათუმი, 2012. - ISSN 2233-3541. - [ტ.]III. - გვ.83-88. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 121714]
აკაკის მოგზაურობის 100 წელი = 100 th anniversary of Akaki's journey / სოფო კვინტრაძე // IP საქართველო / საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი "საქპატენტი". - თბილისი, 2012. - ISSN 2298-0121. - შემოდგომა. - N2. - გვ.98-102. - ინტელექტ-არქივი. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 123139]
ორი ქალაქის ქართველთა საქმე / გიორგი კეკელიძე // ფოკუსი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-3790. - აგვისტო-სექტემბერი. - N57. - გვ.56-60. - რეპორტაჟი[MFN: 123276]