ეტიკეტირება. ნაწილი 2 : გზამკვლევი / ავთანდილ კორახაშვილი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - ივნისი. - N9. - გვ.27-30[MFN: 4054]
ანოტაცია:  საკვები პროდუქციის ეტიკეტზე მითითებული სიმბოლოების განმარტება
თემატიკა:  სასაქონლო ნიშნები.
საკვანძო სიტყვები:  შეფუთვა; ეკოლოგია.
1. დოლიძე, ლაშა
საქართველოში მოქმედი სასურსათო კალათის დადგენის მეთოდოლოგიური საფუძვლები : გზამკვლევი / ლაშა დოლიძე // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - მაისი. - N8. - გვ.12-15[MFN: 4213]
საკვანძო სიტყვები:  საკვები პროდუქტები; სიღარიბის დაძლევა.
ახალი ლიცენზიები და ახალი პირობები : გზამკვლევი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - მაისი. - N8. - გვ.16-19[MFN: 4219]
UDC:  346(479.22)
ანოტაცია:  სამეწარმეო საქმიანობის ლიცენზიებისა და ნებართვის სფეროს რეგულირებაში არსებული ცვლილებები
თემატიკა:  ლიცენზიები.
საკვანძო სიტყვები:  კანონმდებლობა; მრეწველობა.
საბაჟო-გამშვებ პუნქტებზე ექსპერტ-იმპორტისთვის განსახორციელებელი პროცედურები : გზამკვლევი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - მარტი. - N6. - გვ.25-28[MFN: 4930]
ანოტაცია:  საბაჟო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებები
თემატიკა:  საბაჟო კოდექსი.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი ნორმები; კანონმდებლობა; საზღვრის გადაკვეთა; საქონლის დეკლარირება; გადაზიდვები.
1. მათიაშვილი, მამუკა
მცენარეთა ახალი ჯიშების გამომგონებელთა უფლებების სამართლებრივი დაცვა : გზამკვლევი / მამუკა მათიაშვილი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - თებერვალი. - N5. - გვ.24-26[MFN: 4962]
UDC:  001.89:347.7(479.22)
თემატიკა:  საპატენტო სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონმდებლობა; ცვლილებები; სოფლის მეურნეობა; სელექციონერები; ინტელექტუალები; ტექნიკა.
რა უნდა ვიცოდეთ დამატებითი ღირებულების გადასახადის შესახებ : გზამკვლევი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - თებერვალი. - N5. - გვ.27-30[MFN: 4963]
ანოტაცია:  დღგ-ის გადამხდელ პირებზე დაკისრებული ვალდებულებები
საკვანძო სიტყვები:  საქონელბრუნვა; ექსპორტ-იმპორტი; დაბეგვრა; ბიზნესი.
საგადასახადო კოდექსით დადგენილი სამართალდარღვევის სახეები და პასუხისმგებლობა : გზამკვლევი // აგროინფო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4134. - იანვარი. - N4. - გვ.27-31[MFN: 4989]
ანოტაცია:  საგადასახადო სამართალდამრღვევ პირზე დაკისრებული ვალდებულებები
საკვანძო სიტყვები:  მეწარმე; კანონმდებლობა; ჯარიმა; საურავი; დავალიანება.
1. კურტანიძე, პაატა
ჟურნალი "საექიმო პრაქტიკა" "ავერსის" სიურპრიზი ქართველ მედიკოსებს : ახალი გზამკვლევი თანამედროვე მედიცინაში / პაატა კურტანიძე, დიმიტრი ჯორბენაძე // სარკე. - თბ., 2008. - 14-20 მაისი. - N20(532). - გვ.25[MFN: 9294]
UDC:  615.1(479.22)
ჯორბენაძე, დიმიტრი
თემატიკა:  ქართული ფარმაცევტული კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო ჟურნალი.