ფოტოები: ლევან დადიანი; ეკატერინე ჭავჭავაძე
ანოტაცია: გამოკვლევები რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ
მოხსენიებული პირები: დადიანი ლევან (სამეგრელოს მთავარი); ერმოლოვი ა. (კავკასიის მთავრმართებელი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი); დადიანი ეკატერინე (სამეგრელოს დედოფალი); ალექსანდრე II (რუსეთის იმპერატორი).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია, XIX ს. .
საკვანძო სიტყვები: დასმენები ; საეკლესიო ქონება ; სამთავროს გაფართოება .
ჭანტურიშვილი, თეიმურაზ
უფრთხილდით ორმაგ აგენტებს / თეიმურაზ ჭანტურიშვილი // გაზეთ "მხოლოდ ფაქტების" დამატება . - თბილისი, 2009. - 1-10 ივნისი. - N1. - გვ.53-61. - ჟურნალის არქივი. - გაზ. "მხოლოდ ფაქტები", N1, 2007 წლის დეკემბერი (არაპერიოდული გამოცემა)[MFN: 142416 ]
ანოტაცია: ელიზბარ ჯაველიძის შესახებ
პერსონალია: ჯაველიძე ელიზბარ (პუბლიცისტი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
მოხსენიებული პირები: ხაინდრავა გოგა (კინოდოკუმენტალისტი, საქართველოს სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწე); კაშია ჯანრი (ფილოსოფოსი, მწერალი, პუბლიცისტი, ისტორიკოსი); ჩუბინიძე დიტო (ჟურნალისტი); ალასანია თემურ ; სააკაშვილი მიხეილ (საქ. პრეზიდენტი); გიორგაძე იგორ (უშიშროების ყოფილი მინისტრი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ა/რ ყოფილი ხელ-ლი); გამრეკლიძე ლერი ; ბარამიძე ილია (საბჭოთა უშიშროების ყოფილი პოლკოვნიკი); პატიაშვილი ჯუმბერ (საქ. ცკ პირველი მდივანი); დოჩანაშვილი გურამ (მწერალი); ინაური ალიკა (კგბ-ის ხელ-ლი); მაისურაძე ანზორ (კგბ-ის გენერალი); იოსელიანი ჯაბა (შეიარაღებული დაჯგუფება "მხედრიონის" დამაარსებელი); რცხილაძე ვიქტორ (მწერალი); კვიტაიშვილი ემზარ (პოეტი); ამაშუკელი რეზო (პოეტი); გაბაშვილი კოტე (საქართველოს ყოფილი ელჩი საქართველოში); გიგინეიშვილი მანანა (ლიტერატორი); როდონაია ვახტანგ (ლიტერატორი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); სარიშვილი ირინა (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: სუკ-ის აგენტები ; დასმენები .
პოლიტიკური მკვლელობების ფიზიონომია : (ვინ მოკლა რუსი ეგზარქოსი ნიკონი?) / ვახტანგ გურული // ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის შრომები / საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISSN 2346-7657. - [ტ.]I. - გვ.88-101. - შენიშვნ.[MFN: 168351 ]