განცხადება : სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს და მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსს, უწმინდესსა და უნეტარე ილია მეორეს : თბილისის წმიდა დიდმოწამე პანტელეიმონ-მკურნალის სახელობის ტაძრის წინამძღვრის, დეკანოზ გიორგი ჩაჩავას განცხადება : 22 ივლისი, 2004 წ. თბილისი / დეკანოზი გიორგი ჩაჩავა // არჩევანი. - თბ., 2007. - N1. - გვ.61[MFN: 2273]
ვინ იყო წმინდა ბარბარე // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2008. - 10-23 ივლისი. - N14 (101). - გვ.3. - ჩანართი: კარიბჭე ბავშვებისათვის[MFN: 13273]
ენაი მისი ვერ დააბრკოლეს გალობად : დიდმოწამე / მოამზადა დემეტრე ტლაშაძემ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბ., 2008. - 13-26 ნოემბერი. - N23(110). - გვ.47[MFN: 18826]
ქართველ წმინდანთა ხსენება : დიდმოწამე მიქაელი, რომელსა ეწოდა გობრონ და ასოცდაცამეტნი მხედარნი მისნი : ღირსი ილარიონ ქართველი, საკვირველთმოქმედი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N41 (482). - გვ.5-8[MFN: 19269]
წმინდა დიდმოწამე ეკატერინე : 24 ნოემბერი (7 დეკემბერი) : ღირსი საბა განწმენდილი 5(18) დეკემბერი // ავერსი. - თბ., 2008. - N11(51). - გვ.74-75[MFN: 30145]
ანოტაცია: 29 მარტს ახალციხის წმინდა დიდმოწამე მარინეს სახელობის საკათედრო ტაძარში ახალციხისა და ტაო-კლარჯეთის მიტროპოლიტმა თეოდორემ (ჭუაძე) თბილისის სასულიერო სემინარიის III კურსის სტუდენტი ლევან ჟღენტი დიაკვნად აკურთხა
ანოტაცია: 5 აპრილს ახალციხის წმინდა დიდმოწამე მარინეს სახელობის საკათედრო ტაძარში ახალციხისა და ტაო-კლარჯეთის მიტროპოლიტმა თეოდორემ (ჭუაძემ) მღვდლად დაასხა ხელი თბილისის ყოვლადწმინდა სამების სახელობის საპატრიარქო ტაძრის დიაკონს თეოდორე ნადაშვილს
მართლმადიდებლური საგალობლის საერთაშორისო ფესტივალი ბელორუსიაში // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2009. - 21-28 მაისი. - N16(502). - გვ.10-11[MFN: 31088]