1. დიდმოწამე მარინე // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2008. - 24 ივლისი - 6 აგვისტო. - N15 (102). - ჩანართი[MFN: 13643]
ანოტაცია:  წმინდანის ტროპარ-კონდაკი
თემატიკა:  ლოცვები.
1. ენაი მისი ვერ დააბრკოლეს გალობად : დიდმოწამე / მოამზადა დემეტრე ტლაშაძემ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბ., 2008. - 13-26 ნოემბერი. - N23(110). - გვ.47[MFN: 18826]
UDC:  27-36(479.22)(092) + 94(479.22)
ანოტაცია:  კონსტანტი კახის წამება
პერსონალია:  კონსტანტი კახი.
მოხსენიებული პირები:  ხალიფა ჯაფარი; ბუღა-თურქი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ბაბილონი; სამარა.
თემატიკა:  ქრისტიანი წმინდანები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  არაბების ლაშქრობა; ტყვედ ჩავარდნა; თავის მოკვეთა.
1. ქართველ წმინდანთა ხსენება : დიდმოწამე მიქაელი, რომელსა ეწოდა გობრონ და ასოცდაცამეტნი მხედარნი მისნი : ღირსი ილარიონ ქართველი, საკვირველთმოქმედი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2008. - 27 ნოემბერი - 3 დეკემბერი. - N41 (482). - გვ.5-8[MFN: 19269]
UDC:  271.2(092)
თემატიკა:  წმინდანთა ცხოვრება; წმინდანთა ხსენების დღე.
1. წმინდა დიდმოწამე პანტელეიმონი : იგი უწამლოდ კურნავდა ავადმყოფებს // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბ., 2009. - 19 მარტი - 1 აპრილი. - N6 (119). - გვ.2. - ჩანართი "კარიბჭე ბავშვებისათვის"[MFN: 25724]
ანოტაცია:  წმ. პანტელეიმონის ცხოვრება და მისი წმინდა ნაწილები
1. წმინდა დიდმოწამე ეკატერინე : 24 ნოემბერი (7 დეკემბერი) : ღირსი საბა განწმენდილი 5(18) დეკემბერი // ავერსი. - თბ., 2008. - N11(51). - გვ.74-75[MFN: 30145]
ანოტაცია:  წმინდა ეკატერინეს მოწამეობრივი ღვაწლი
საკვანძო სიტყვები:  მართლმადიდებლობა; ღვთისმსახურება.
1. ხელდასხმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2009. - 16-22 აპრილი. - N13 (499). - გვ.9[MFN: 30880]
ანოტაცია:  29 მარტს ახალციხის წმინდა დიდმოწამე მარინეს სახელობის საკათედრო ტაძარში ახალციხისა და ტაო-კლარჯეთის მიტროპოლიტმა თეოდორემ (ჭუაძე) თბილისის სასულიერო სემინარიის III კურსის სტუდენტი ლევან ჟღენტი დიაკვნად აკურთხა
პერსონალია:  მიტროპოლიტი თეოდორე (ჭუაძე); დიაკონი ლევან ჟღენტი.
1. ხელდასხმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2009. - 16-22 აპრილი. - N13 (499). - გვ.10[MFN: 30883]
ანოტაცია:  5 აპრილს ახალციხის წმინდა დიდმოწამე მარინეს სახელობის საკათედრო ტაძარში ახალციხისა და ტაო-კლარჯეთის მიტროპოლიტმა თეოდორემ (ჭუაძემ) მღვდლად დაასხა ხელი თბილისის ყოვლადწმინდა სამების სახელობის საპატრიარქო ტაძრის დიაკონს თეოდორე ნადაშვილს
პერსონალია:  მიტროპოლიტი თეოდორე (ჭუაძე); მღვდელი თეოდორე ნადაშვილი.
1. მართლმადიდებლური საგალობლის საერთაშორისო ფესტივალი ბელორუსიაში // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2009. - 21-28 მაისი. - N16(502). - გვ.10-11[MFN: 31088]
UDC:  7.091.4+398
ანოტაცია:  ფესტივალზე ვერის წმინდა დიდმოწამე პანტელეიმონ მკურნალის ტაძრის მგალობელთა გუნდისთვის ლაურეატობის მინიჭების შესახებ