ოჯახის თავობა, უპირველესად, პასუხისმგებლობას გულისხმობს და არა უფროსობისმოყვარეობას / მოამზადა თინათინ მაჭარაშვილმა // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბ., 2008. - 3-16 აპრილი. - N7 (94). - გვ.12-13[MFN: 6950]
ანოტაცია: ოჯახი, სადაც ურთიერთსიყვარული და ერთსულოვნება უნდა სუფევდეს
მოხსენიებული პირები: წმ. იოანე ოქროპირი.
თემატიკა: ქრისტიანული ოჯახი.
საკვანძო სიტყვები: სათნოებები; სიყვარული; მოთმინება.
უწმინდესისა და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის ქადაგება წმინდა მოციქულ ანდრია პირველწოდებულისა და წმინდა მეფე ვახტანგ გორგასლის ხსენების დღეს : "დღეს ყველაზე მეტად ჩვენ გვჭირდება მთლიანობა, ერთსულოვნება და იმედი გვაქვს, რომ ყოველთა წმინდანთა ლოცვით ღმერთი მოიღებს საქართველოზე ამ დიდ წყალობას!" : ყოვლადწმინდა სამების საპატრიარქო ტაძარი, 13 დეკემბერი, 2006 წელი / ილია II // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2006-2007. - 28 დეკემბერი - 10 იანვარი. - N47. - გვ.5-6[MFN: 7442]
როცა პატარა ჭირვეულობს... : დამოუკიდებლობაც საჭიროა : მშობლების ერთსულოვნება შვილების კეთილდღეობის საწინდარია : მშობლებს / დეკანოზ ილია შუგაევის სტატიის მიხედვით მოამზადა თამარ ასათიანმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2008. - 17-30 ივლისი. - N26. - გვ.16-18. - გაგრძელება[MFN: 12046]
UDC: 37.04
თემატიკა: აღზრდა და სწავლება.
გუნდში ერთსულოვნებაა // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-9393. - 16 - 22 სექტემბერი. - N37(791). - გვ30[MFN: 15657]
მოხსენიებული პირები: ლიპარტელიანი ბესიკ (საქართველოს კალათბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა: კალათბურთი.
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია; ტელეტრანსლაციები; მატჩები.
კამლაძე, შალვა
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, უწმიდესი და უნეტარესი, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსი ილია II / შალვა კამლაძე // ამბიონი. - ქუთაისი, 2009. - მარტი-მაისი. - N2-3. - გვ.6-7[MFN: 35311]
ანოტაცია: სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ცხოვრება და მოღვაწეობა
მოხსენიებული პირები: კანდელაკი ტარასი (არქიმანდრიტი, კირიონ II-ის მდივანი); დვალიშვილი ზოილე (მონაზონი); ალექსი I (სრულიად რუსეთის ყოფილი პატრიარქი); ეფრემ II.
ორგანიზაცია: რადიო "ივერია"; ფონდი "ლაზარე; ტელეკომპანია "ივერია"; "ერთსულოვნება.
გეოგ.დასახელება: ვლადიკავკაზი; ბათუმი; თბილისი.
თემატიკა: ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
საკვანძო სიტყვები: მორწმუნე ოჯახი; ნათლობა; სწავლა-განათლება; სასულიერო სემინარია; საქველმოქმედო აქციები; ფესტივალი "ჩვენებურები"; იუბილე.
აბრამიშვილი, სიმონ (ბერი)
სამარადისოდ და უკვალოდ ის ქრება მხოლოდ, რის დაკარგვასაც ვეგუებით... : განგაშის ზარები : ინტერვიუ / სიმონ აბრამიშვილი ; ესაუბრა ლელა ჩხარტიშვილი // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - , 2008. - N127. - გვ.16-19[MFN: 41226]
UDC: 27-726.3(479.22)(092) + 323(479.22:479.224)