1. გვეხმაურებიან ჟურნალი "პოსტ ფაქტუმ"-ის მკითხველები // პოსტ ფაქტუმ. - თბ., 2007. - აპრილი. - N2. - გვ.9-10[MFN: 4112]
ანოტაცია:  მკითველთა მიერ დანახული საქართველო და დევნილთა პრობლემები
მოხსენიებული პირები:  გამახარია ალუ (კავშირის "მშვიდობიანი და საქმიანი კავკასია" თავმჯდომარე); მიქაუტაძე თამარ (ფონდი "აფხაზინტერკონტი"); გელაშვილი მერი ("მეწარმე ქალთა ფონდი"); გამახარია ალა (კულტურულ-ჰუმანიტარული ფონდი "სოხუმი"); ლობჟანიძე მერი (პედაგოგთა კავშირი "განათლება და სამყარო"); უბილავა ნონა ("დევნილი ქალები საკუთარი უფლებების დაცვისათვის"); მალაზონია მურმან (სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ცენტრი); ხუბუტია მერაბ (კავშირი ადამიანის უფლებების დაცვისა და დემოკრატიული განვითარებისათვის); დანელია ლანა (დევნილი სოხუმიდან).
1. ბოხაშვილი, ჯუმბერ
კითხვა-პასუხი : ქართული აუდიტური კომპანია შპს "ააფ-კონსალტინგი" / ჯუმბერ ბოხაშვილი // აუდიტი აღრიცხვა ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბ., 2008. - ISSN 1512-083X. - N12 (108). - გვ.27-36[MFN: 21759]
UDC:  657 + 336.2 + 34
ანოტაცია:  ქვეყნდება პასუხები მკითხველების იმ შეკითხვებზე, რომლებიც ბუღალტრულ აღრიცხვას, საგადასახადო და საბაჟო კანონმდებლობას და სამოქალაქო სამართალს შეეხება
პერსონალია:  ბოხაშვილი ჯუმბერ (შპს აუდიტი კონცერნი "ცოდნისა"-ს აუდიტისა და კონსალტინგის მენეჯერი).
თემატიკა:  აუდიტი; საგადასახადო სისტემა; სამართალი.
1. დეკანოზი თეოდორე გიგნაძე
შეხვედრა მოძღვართან : "ღმერთი, მიღმიერი სამყარო არსებობს და შენ მისი მოქალაქე ხარ" / დეკანოზი თეოდორე გიგნაძე ; მოამზადა დემეტრე ტლაშაძემ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბ., 2009. - 19 მარტი - 1 აპრილი. - N6 (119). - გვ.53-55[MFN: 25795]
ანოტაცია:  25 თებერვალს ნიკოლოზ ბარათაშვილის სახლ-მუზეუმში ჟურნალმა "კარიბჭემ" მოძღვართან მკითხველების მორიგი შეხვედრის შესახებ
1. კითხვა-პასუხი : [პასუხები მკითხველების იმ შეკითხვებზე, რომლებიც ბუღალტრულ აღრიცხვას, საგადასახადო და საბაჟო კანონმდებლობასა და სამოქალაქო სამართლს შეეხება] // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები. - , 2009. - ISSN 1512-083X. - N3 (111). - გვ.53-61[MFN: 30583]
UDC:  657 + 336.2 + 347
თემატიკა:  ბუღალტრული აღრიცხვა; საგადასახადო სისტემა; სამოქალაქო სამართალი.
1. ჩაჩანიძე, ხათუნა
კეთილი მეზღაპრე და პატარა მკითხველები : [შპს "თბილისის უნივერსიტეტთან" არსებულ კერძო საშუალო სკოლის III კლასის მოსწავლეთა შეხვედრა საბავშვო წიგნის, "ზღაპრები ბედნიერებაზე", ავტორ რევაზ უთურგაურთან] / ხათუნა ჩაჩანიძე // ლიტერატურა და ხელოვნება. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3189. - N6(42). - გვ.45-48[MFN: 31888]
პერსონალია:  უთურგაური რევაზ (აღმოსავლეთმცოდნე, მწერალი, დიპლომატი); თომაშვილი დალი (პედაგოგი).
1. ჭრიკიშვილი-ქოქრაშვილი, ნინო
ექსკურსია გიორგი ლეონიძის სახლ-მუზეუმში / ნინო ჭრიკიშვილი-ქოქრაშვილი // საქართველოს ბიბლიოთეკა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0880. - N1(38). - გვ.17[MFN: 54798]
ანოტაცია:  საგარეჯოს რაიონის სოფ. ხაშმის სასოფლო ბიბლიოთეკის მიერ გიორგი ლეონიძის საიუბილეო წლისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები
პერსონალია:  ლეონიძე გიორგი (მწერალი).
მოხსენიებული პირები:  ფოლადაშვილი ნათია; ნახუცრიშვილი თემურ; თეთრაშვილი ნინო; ჯანიაშვილი მაია.
გეოგ.დასახელება:  საგარეჯო (პატარძეული).
თემატიკა:  ბიბლიოთეკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მკითხველები; მწერლის იუბილე; წიგნების გამოფენა.
1. ნიპარიშვილი, ლია
"...შემინახე დედაო მიწავ!" / ლია ნიპარიშვილი // საქართველოს ბიბლიოთეკა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0880. - N1(38). - გვ.19-20[MFN: 54805]
UDC:  02(479.22) + 821.353.1(092)
ფოტოები:  ჩოხელი გოდერძი
ანოტაცია:  კასპის მთავარ ბიბლიოთეკაში ჩატარებული ლიტერატული საღამო მწერალ გოდერძი ჩოხელის დაბადების 55 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩოხელი გოდერძი (მწერალი).
მოხსენიებული პირები:  ბესტავაშვილი ვენერა; ჩადუნელი ეთერ; ნიპარიშვილი ლია; ხაჩიძე დალი; დალაქიშვილი ეკა; ბახუაშვილი ხათუნა; აბუაშვილი მაია; მიგრიაული რუსუდან; მერაბიშვილი ნანა; ყაბანაშვილი მანანა; გაბოძე თამრიკო; მონასელიძე ქეთევან.
ორგანიზაცია:  კასპის მთავარი ბიბლიოთეკა.
გეოგ.დასახელება:  კასპი.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; ბიბლიოთეკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ლექსები; მკითხველები; რეჟისორი; ფილმები; სცენარი; ბიბლიოთეკარები.
ფიქრები მტკვრის პირას / ლაშა ბუღაძე // ლიტერატურა - ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2220. - ნოემბერი. - N10(40). - გვ.27-28. - წიგნები თბილისში. - დაიბეჭდა ჟურნალ "ლიბერალში"[MFN: 62370]