უფასო გამოკვლევები და მედიკამენტები უმწეო მოხუცებისათვის "პე-ეს-პე ჯგუფისგან" / მანანა გეგია // სარკე. - თბ., 2008. - 27 თებერვალი - 4 მარტი. - N9(521). - გვ.33[MFN: 6761]
UDC:  615.1(479.22) + 364
ანოტაცია:  "პე-ეს-პე ჯგუფის" საქველმოქმედო აქცია
თემატიკა:  ქართული ფარმაცევტული კომპანიები; ქველმოქმედება.
საკვანძო სიტყვები:  ხანდაზმულთა პანსიონატი; მკურნალობა.
სტატუსის, ჯანმრთელობის და ასაკის მიღმა : რატომ და როგორ უნდა შევიცვალოთ მე და თქვენ / თამარ ბაბუაძე // ცხელი შოკოლადი. - თბ., 2009. - ISSN -1512-2220. - აპრილი. - N8. - გვ.39-45. 107-110[MFN: 26621]
UDC:  37.018.324(479.22)
ანოტაცია:  საქართველო-ირლანდიის საქველმოქმედო ორგანიზაცია "პირველი ნაბიჯის" საქმიანობისა და ბავშვთა სოფლის ბინადართა შესახებ. გრემის თემის დამფუძნებელი ნიკა კვაშალი და იქ მცხოვრები შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ადამიანები. კასპის ბავშვთა პანსიონატის დახურვისა და იქ დარჩენილი ბავშვების კოჯრის სააღმზრდელო დაწესებულებაში განთავსება
მოხსენიებული პირები:  ქადაგიძე ნინო (ფონდ "პირველი ნაბიჯის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი); ქორბოი ჯენი (ფონდ "პირველი ნაბიჯის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი); ბოჭორიშვილი რუსიკო (ფსიქოლოგი); ზაალიშვილი თამუნა; მესხი ლალი ("პირველი ნაბიჯის" მრჩეველთა საბჭოს წევრი); გოცირიძე ირმა (პედიატრი); ჩიტაიშვილი მაია (კოჯრის ბავშვთა სახლის დირექტორი); კვაშალი ნიკა (გრემის თემის დამფუძნებელი).
თემატიკა:  საქველმოქმედო ორგანიზაციები; ბავშვთა სახლები.
რატომ და როგორ უნდა შევიცვალოთ მე და თქვენ / თამარ ბაბუაძე // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - სექტემბერი. - N7. - გვ.5-7. - გაგრძელება შემდეგ ნომერში[MFN: 39899]
UDC:  070 + 368.432
ანოტაცია:  ჟურნალ "ცხელი შოკოლადის" 48-ე ნომრიდან გადმობეჭდილი ნომინაციაში "საუკეთესო სტატია" გამარჯვებული სტატია კასპის ბავშვთა ფსიქო-ნევროლოგიური პანსიონატის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქორბოი ჯეინ; ქადაგიძე ნინო; ბოჭორიშვილი რუსიკო (ფსიქოლოგი).
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა-ფორუმი; ინვალიდობა; ჰუმანურობა; საზოგადოება; პანსიონატი; საქველმოქმედო ორაგნიზაცია.
რატომ და როგორ უნდა შევიცვალოთ მე და თქვენ / თამაო ბაბუაძე // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - ოქტომბერი. - N8. - გვ.7-9. - გაგრძელება შემდეგ ნომერში. - დასაწყისი N7[MFN: 41428]
UDC:  37.018.324 + 368.432(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ზაალიშვილი თამუნა; ბოჭორიშვილი რუსიკო (ფსიქოლოგი); ქადაგიძე ნინო (ფონდ "პირველი ნაბიჯის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი).
თემატიკა:  საქველმოქმედო ორგანიზაციები; ბავშვთა სახლები; შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები.
საკვანძო სიტყვები:  ინვალიდობა; ჰუმანურობა; საზოგადოება; პანსიონატი; საქველმოქმედო ორაგნიზაცია.
1. კუპატაძე, ნინო
ასაკის ხიბლი : ფოტორეპორტაჟი / ნინო კუპატაძე // ლიბერალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7528. - 8-14 დეკემბერი. - N101. - გვ.46-51[MFN: 95383]
UDC:  640.42-053.9(479.22)
ანოტაცია:  თემქის მოხუცთა პანსიონატის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბულალაური პავლე; ქუთათელაძე მედეა; ბიძინაშვილი შოთა (თვითნასწავლი მხატვარი); ოკომციანი რიმა.
თემატიკა:  მოხუცებულთა პანსიონატები.
1. კუჭავა, ლალი
სენაკის ბავშვთა პანსიონატი : პატივი ღირსეულად ერგო; მტკივნეული ხელმძღვანელი; ყურადღება არ აკლიათ; დედის ნანა; მომავლის იმედი / ლალი კუჭავა // ეგრისი : სამეგრელო-ზემო სვანეთის საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ჟურნალი. - ზუგდიდი, 2005. - 25 დეკემბერი. - N1. - გვ.70-71[MFN: 103799]