საქართველოს სოფლის მეურნეობას მდიდარი ბუნებრივი, ტექნოლოგიური და ეკონომიკური პოტენციალი გააჩნია : აგრარული ეკონომიკა / ომარ ქეშელაშვილი // სოციალური ეკონომიკა : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-1194. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.138-153[MFN: 485]
საქართველოს ტყის რეკრეაციული პოტენციალი / ლ. ზედგენიძე // აგრარული მეცნიერების პრობლემები : სამეცნიერო შრომათა კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; საქართველოს სახელმწიფო სასოფლო სამეურნეო უნივერსიტეტი, საქართველოს სუბტროპიკული მეურნეობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბ., 2007. - N XXXVIII. - გვ.203-205. - რეზიუმე რუს. და ინგლ. ენებზე[MFN: 2510]
ზოგიერთი მოსაზრება ჰუკის განზოგადებული კანონისა და დრეკადი პოტენციალის შესახებ / ნ. ბერიშვილი, რ. გიორგობიანი, რ. ჭყოიძე // მშენებლობა : სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N2(5). - გვ.49-56. - რეფ. ქართ. რუს. და ინგლ. ენებზე. - გვ. 118, 125, 131. - რეზიუმე რუს. და ინგ. ენებზე[MFN: 3651]
საქართველოს საბაჟო პოლიტიკის არსი და მიზნები / ეკატერინე ნიკოლაძე // მართლმსაჯულება : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს უზენაესი სასამართლო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-3448. - N2. - გვ.240-250, 251-258. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე[MFN: 4027]
ჩრდილო კავკასიის სამხედრო ოლქის 2008 წლის გეგმები / თემურ ჩაჩანიძე // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი : გაზეთ "კვირის პალიტრის" დამატება. - თბ., 2008. - ISSN 1987-5061. - 25 იანვარი - 7 თებერვალი. - N 2(45). - გვ.48-50[MFN: 5376]
პირდაპირი ინვესტიციების როლი ბიზნესის აქტივიზაციაში / თეიმურაზ შენგელია, მ. გელაშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N9(118). - გვ.79-83. - ტექსტი ქართ. და ინგ. ენებზე[MFN: 7234]
საქართველოს ექსპორტის მდგომარეობა / ლია პიტიურიშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N10(119). - გვ.32-33[MFN: 7284]
რა კეთდება საქართველოში მეცნიერების განვითარებისათვის? / მაკა ღანიაშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N11(120). - გვ.19-22[MFN: 7414]
სამთავრობო ინიციატივა - "იაფი კრედიტი მეწარმეობისათვის" - საქართველოში მოქმედმა ბანკებმა მოიწონეს // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N12(121). - გვ.22-23[MFN: 7534]
ფოტოები: გურგენიძე ლადო; გილაური ნიკა; ამაღლობელი დავით
მოხსენიებული პირები:გურგენიძე ლადო (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ამაღლობელი დავით (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); გილაური ნიკა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).