ანოტაცია:  ტყის ძვირფასი რესურსები
თემატიკა:  მეტყევეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგია; ნიდაგდაცვა; წყალრეგულირება; სატყეო მეურნეობა.
1. ბერიშვილი, ნ.
ზოგიერთი მოსაზრება ჰუკის განზოგადებული კანონისა და დრეკადი პოტენციალის შესახებ / ნ. ბერიშვილი, რ. გიორგობიანი, რ. ჭყოიძე // მშენებლობა : სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N2(5). - გვ.49-56. - რეფ. ქართ. რუს. და ინგლ. ენებზე. - გვ. 118, 125, 131. - რეზიუმე რუს. და ინგ. ენებზე[MFN: 3651]
UDC:  530.1
გიორგობიანი, რ. და სხვ.
ანოტაცია:  სხეულში აღძრული ძაბვების ახლებური ინტერპრეტაცია
თემატიკა:  ფიზიკის ძირითადი თეორიები.
საკვანძო სიტყვები:  დეფორმაცია; ძაბვა; გრინის ფორმულა; ძალთა მოქმედება; დამოუკიდებლობის პრინციპი.
1. ნიკოლაძე, ეკატერინე
საქართველოს საბაჟო პოლიტიკის არსი და მიზნები / ეკატერინე ნიკოლაძე // მართლმსაჯულება : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს უზენაესი სასამართლო. - თბ., 2007. - ISSN 1512-3448. - N2. - გვ.240-250, 251-258. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე[MFN: 4027]
ანოტაცია:  საბაჟო საქმიანობის მნიშვნელობა
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო პოლიტიკა; საგარეო ვაჭრობა; საექსპორტო პოტენციალი; საინვესტიციო გარემო; ფალსიფიკაციასთან ბრძოლა; ლიბერალიზაციის პროცესი.
1. ჭითანავა, ანზორ
ენერგორესურსების დილემა : ეკონომიკა : მასტერ კლასი / ანზორ ჭითანავა // ბიზნესი : ადამიანები მეთოდები სტრატეგიები. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4487. - ნოემბერი. - N8. - გვ.89-96[MFN: 4768]