ფოტოები:  დოლიძე გოგი; ტუშური ნუნუ
ანოტაცია:  ყვარლის N1 საჯარო სკოლაში ჩოხოსან რაინდთა დასის მიერ სასკოლო სადროშოს დაფუძნება
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე გოგი (საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის ხელმძღვანელი); ჯაფარიძე ივანე (ჟურნალისტი); პეტრიაშვილი თეიმურაზ (პროფესორი); ქოჩორაშვილი ლეილა (ყვარლის N2 საჯარო სკოლის დირექტორი); ლეჟავა ჯუმბერ (მსოფლიო მოგზაური); ზაქარიაძე სერგო (მსახიობი); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); ჟღენტი სულიკო (სცენარისტი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსწავლეები; კონცერტი; ისტორიული ბრძოლები.
1. კამლაძე, მადონა
ქუთაისის დელეგაცია პატრიარქს ესტუმრა / მადონა კამლაძე // ამბიონი. - ქუთაისი, 2009. - ISSN 1987-7439. - ოქტომბერი. - N4. - გვ.3[MFN: 42458]
ანოტაცია:  ჟურნალ "ამბიონის" ახალი ნომრის წარდგინებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  სოხაძე ზაზა (აკ. წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კანცლერი, პროფესორი); ჩხიროძე დარეჯან (ქართულ-ევროპული სკოლა "გონის" დირექტორი, პროფესორი); ხოჯავა ზიტა; კორძაძე ლია (პედაგოგი); როხვაძე ლევან (საქართველოს ჩოხოსანთა საზოგადოების ქუთაისი-იმერეთის სადროშოს წინამძღოლი); ტყეშელაშვილი ზაურ; კამლაძე შალვა ("ამბიონის" დამფუძნებელი, მთავარი რედაქტორი); თეთრუაშვილი შორენა; შარტავა ცისანა; ონიანი გიორგი; ცამციშვილი თემურ; ფესტვენიძე თემურ.
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია; "მინდვრის ყვავილები"; ფინანსური მხარდაჭერა.
1. ჭელიძე, ქეთევან
"უხდებოდათ ქართველებს ჩოხა და ჩოხას - ქართველები" : სხვა გაზეთებიდან / ქეთევან ჭელიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8206. - N4. - გვ.19-20. - "სამტრედიის მაცნე", 14.XII.2009. - (იბეჭდება შემოკლებით)[MFN: 60417]
ფოტოები:  ბეჟან გოგიას მეგობრული შარჟი
ანოტაცია:  "ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის" სამტრედიის მოსწავლეთა სადროშოს დაფუძნების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კოხრეიძე მადონა; მხეიძე მამუკა; დოლიძე გოგი; ყიფიანი დიმიტრი; დოდაშვილი სოლომონ; მანჯგალაძე ეროსი; ტკვაცირია მერი; თურმანიძე გელა; გაჩეჩილაძე თენგიზ; ნამიჭეიშვილი გელა; შენგელია სოსო; ნუცუბიძე ლევან; გოგუაძე ტატა; ნიკურაძე ზვიად; ჩოლოყაშვილი ქაქუცა; კეშელავა გიორგი; ფრანგიშვილი გივი; ჩხიროძე მამუკა; მარჯანიშვილი კოტე.
ორგანიზაცია:  ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სამტრედია.
თემატიკა:  ჩოხოსნები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩოხოსნობა; რაინდობა; სადროშოს პრეზენტაცია; პატრიოტიზმი.
1. ბოშიშვილი, ალექსანდრე
"ოსმალობის" გავლენა სოლაღაშვილების სამფლობელო სოფლების დემოგრაფიულ მდგომარეობაზე : (1721 წლის მოწინავე სადროშოს აღწერისა და 1728 წლის თბილისის ვილაიეთის დიდი დავთრის მიხედვით) / ალექსანდრე ბოშიშვილი // საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი : შრომები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9970. - [ტ.] II. - გვ.276-287. - რეზ. ინგლ. ენ.. - შენიშვნ.[MFN: 80886]
ანოტაცია:  "ოსმალობის" პერიოდში ქართლის მოსახლეობის დემოგრაფიული სურათის შესწავლა სოლაღაშვილების სათავადოს სოფლების მაგალითზე
მოხსენიებული პირები:  პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ვახტანგ VI (ქართლის მეფე).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XVIIIს..
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის ვალი; მოსახლეობის აღწერა; ხარკი.
1. პრესა ჩვენს შესახებ / "ქრონიკა" მოამზადა ბადრი წიქორაძემ // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8206. - N3. - გვ.4-8[MFN: 82152]
UDC:  39(=353.1) + 316(479.22)(092)
ფოტოები:  გოგი დოლიძე; ვიქტორ სირელსონი; ანზორ ბაბუხადია; ლუკა მანაგაძე; ილო პატაშური - "კრწანისის ბრძოლა"
შინაარსი:  გოგი დოლიძეს 33-ე სტუმრობა ვასილ ამაშუკელის საფლავთან; გავუფრთხილდეთ მარაბდას!; 14 ივლისი - ქაქუცა ჩოლოყაშვილის დაბადების დღეა; ჩოხოსნებმა ფიცი დადეს; კრწანისი - 215; ჩოხოსნებმა კრწანისის ბრძოლის იუბილე აღნიშნეს; დასის ახალი წევრი
პერსონალია:  ამაშუკელი ვასილ (კინორეჟისორი, კინოოპერატორი); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (საქართველოს ეროვნული გმირი).
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე გოგი (კინომცოდნე); კაკაურიძე გიზო (მსახიობი); ასათიანი ქეთევან (პედაგოგი); ასათიანი ლადო (პოეტი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); დუმბაძე ნოდარ (მწერალი); ვაჟა-ფშაველა (პოეტი); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); უთმელიძე თენგიზ (მოცეკვავე); სირელსონი ვიქტორ (ჩოხოსანი).
თემატიკა:  ქართველი ჩოხოსნები; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ტრადიციები; რაინდად კურთხევა; სადროშოები; იუბილე.
1. თაბუაშვილი, აპოლონ
"მეფის სადროშოს" აღწერის დავთარი : (XVIII საუკუნის II ნახევარი) / აპოლონ თაბუაშვილი // საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი : შრომები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9970. - [ტ.] V. - გვ.173-192. - რეზ. ინგლ. ენ.. - შენიშვნ.[MFN: 111251]
UDC:  930.221(479.22)
ანოტაცია:  მასალები XVIII ს-ის აღმ. საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური, დემოგრაფიული და ეთნიკური ისტორიის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); ციციშვილი დავით (თბილისის მოურავი, "მეფის სადროშოს" სარდალი).
თემატიკა:  ქართული ისტორიული საბუთები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელნაწერები; გრაგნილები; კომლები; გლეხები.
1. ბოდბის ეპარქია // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის კალენდარი. - [თბილისი], 2006. - გვ.185-186[MFN: 128238]
UDC:  27-772(479.22)