ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 333 ჩანაწერი
მარკეტინგის ძირითადი ფუნქციები : მეურნეობრიობის ტრადიციები და საბაზრო ეკონომიკა / ნანა კირვალიძე // სოციალური ეკონომიკა : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-1194. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.134-137. - რეფერატი რუსულ ენაზე. - გვ. 205[MFN: 389]
UDC:  339.138
მოხსენიებული პირები:  ბოლოკაძე ე. (პროფესორი); შუბლაძე გ. (პროფესორი).
თემატიკა:  მარკეტინგი.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურენცია; ბაზარი; ფასები; საქონლის გასაღება; საბაზრო სტრატეგია; საქონლის რეალიზაცია; მენეჯმენტი.
1. შათირიშვილი, ჯამლეთ
კრედიტის ფუნქციების განსაზღვრის საკითხისათვის : საბანკო-საკრედიტო სისტემის სრულყოფა / ჯამლეთ შათირიშვილი // სოციალური ეკონომიკა : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-1194. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.160-166. - რეფერატი რუსულ ენაზე. - გვ. 191-192[MFN: 958]
CN: 959
საკვანძო სიტყვები:  საკრედიტო-ფინანსური ურთიერთობა.
1. ბენია, შ.
ფედერაციასა და ცალკეულ მიწებს შორის ფინანსური ურთიერთდამოკიდებულება / შ. ბენია, ე. გამახარია // აგრარული მეცნიერების პრობლემები : სამეცნიერო შრომათა კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; საქართველოს სახელმწიფო სასოფლო სამეურნეო უნივერსიტეტი, საქართველოს სუბტროპიკული მეურნეობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბ., 2007. - N XXXVIII. - გვ.166-170. - რეზიუმე რუს. და ინგლ. ენებზე[MFN: 2482]
გამახარია, ე.
ანოტაცია:  სახელმწიფო ფუნქციების გამიჯვნა ფედერაციას და მიწებს შორის
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო პრეროგატივა; სააღმსრულებლო პრეროგატივა; საფინანსო ხარჯები; საგადასახადო შემოსულობები; შემოსულობების გადანაწილება.
საპარლამენტო კონტროლი კონსტიტუციური ნორმაა : ინტერვიუ : ხელისუფლება / ხათუნა გოგორიშვილი // საქართველოს პარლამენტი. - თბ., 2007. - საგაზაფხულო სესია. - გვ.137-140[MFN: 3380]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის ძირითადი ფუნქციები
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო საქმიანობა; საშინაო პოლიტიკა; საგარეო პოლიტიკა; აღმასრულებელი ხელისუფლების კონტროლი.
1. მარკოზაშვილი, ნიკოლოზ
მენეჯერის პროფესია : მენეჯმენტი : მასტერ კლასი / ნიკოლოზ მარკოზაშვილი // ბიზნესი : ადამიანები მეთოდები სტრატეგიები. - თბ., 2007. - ISSN 1512-4487. - ნოემბერი. - N8. - გვ.53-54[MFN: 4753]
UDC:  65.01 + 334
მოხსენიებული პირები:  დრუკერი პიტერ.
საკვანძო სიტყვები:  მენეჯერის ფუნქციები; მენეჯერის ქცევა; მართვის სტილი.
1. ათანელიშვილი, თამარ
სახელმწიფო ბანკი საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში : (1918-1921 წწ.) / თამარ ათენელიშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N2(111). - გვ.62-67. - რეზიუმე ინგ. ენაზე. გვ. 40[MFN: 6301]
ანოტაცია:  1918-1921 წლებში დამოუკიდებელი საბანკო სისტემის შექმნა საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  ბანკის ფუნქციები; საშტატო განრიგი; მართვის სისტემა.
1. თამაში ბურჟუების ყანაში და VERTU - ფუფუნების საგანი : ტექნიკა // პირველი : ჟურნალი მამაკაცებისათვის. - თბ., 2006-2007. - N20. - გვ.124-129[MFN: 7391]