მარკეტინგის ძირითადი ფუნქციები : მეურნეობრიობის ტრადიციები და საბაზრო ეკონომიკა / ნანა კირვალიძე // სოციალური ეკონომიკა : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-1194. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.134-137. - რეფერატი რუსულ ენაზე. - გვ. 205[MFN: 389]
კრედიტის ფუნქციების განსაზღვრის საკითხისათვის : საბანკო-საკრედიტო სისტემის სრულყოფა / ჯამლეთ შათირიშვილი // სოციალური ეკონომიკა : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-1194. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.160-166. - რეფერატი რუსულ ენაზე. - გვ. 191-192[MFN: 958]
ფედერაციასა და ცალკეულ მიწებს შორის ფინანსური ურთიერთდამოკიდებულება / შ. ბენია, ე. გამახარია // აგრარული მეცნიერების პრობლემები : სამეცნიერო შრომათა კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; საქართველოს სახელმწიფო სასოფლო სამეურნეო უნივერსიტეტი, საქართველოს სუბტროპიკული მეურნეობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბ., 2007. - N XXXVIII. - გვ.166-170. - რეზიუმე რუს. და ინგლ. ენებზე[MFN: 2482]
საპარლამენტო კონტროლი კონსტიტუციური ნორმაა : ინტერვიუ : ხელისუფლება / ხათუნა გოგორიშვილი // საქართველოს პარლამენტი. - თბ., 2007. - საგაზაფხულო სესია. - გვ.137-140[MFN: 3380]
სახელმწიფო ბანკი საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში : (1918-1921 წწ.) / თამარ ათენელიშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N2(111). - გვ.62-67. - რეზიუმე ინგ. ენაზე. გვ. 40[MFN: 6301]
საქართველოს საგადასახადო ორგანოები და მათი ძირითადი ფუნქციები : საქართველოს საგადასახადო ორგანოების საქმიანობის სამართლებრივი საფუძვლები // მთავარი ბუღალტერი : ყოველთვიური საინფორმაციო-მეთოდოლოგიური ბიულეტენი. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-4673. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N11-12. - გვ.53-54[MFN: 8438]
გადაწყვეტილებათა მიღების თეორიის არსი და სოციალურ-ეკონომიკური ფუნქციები / ევგენი ბარათაშვილი, ზალიკო გოგია // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2008. - ISSN 1512-4606. - N5 (126). - გვ.76-79. - რეზიუმე ინგლ. ენაზე[MFN: 10299]