Kipiani, EleonoraVashakidze, Varvara
ანოტაცია:  პროფესორ ლუკა ჭელიძის ხსოვნა
თემატიკა:  ქართველი ქიმიკოსები.
Basic characteristics of annual distribution of content of main anions in rivtr Kura (from V. Khertvisi to C. Rustavi) / N. Buachidze, M. Azarashvili, M. Chigitashvili, N. Kekelidze, T. Jakhutashvili, M. Chkhaidze, L. Mtsariashvili // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N2. - გვ.208-211. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2349]
Azarashvili, M.Chigitashvili, M.
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 211
ანოტაცია:  ნაშრომში მოყვანილია მდინარე მტკვარში მთავარი ანიონების (So4, Cl-, Hco-, Co3-,) და წყლის 2005 წლის კვლევის შედეგები
ორგანიზაცია:  The canter for Monitoring and Prognostication of the Minisrry of Environmental Protektection and Natural Resources of Georgia, Iv. Javakhishvili Tbilisi State University.
1. Nasirov, F.
Lonic liquids as reaction melia in propene dimerization with nickel contaning catalytic dithiosystems / F. Nasirov, F. Novruzova, A. Aslanbeyli, A. Azizov, N. Janibeyov // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N3. - გვ.281-287. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2362]
UDC:  547
Novruzova, F.Aslanbeyli, A.
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 286
ანოტაცია:  შესწავლილია პროპილენის დიმერიზაცია იონურ თხევად გამხსნელებში კატალიზატორის სახით ნიკელშემცვლელი სისტემის გამოყენებით
ორგანიზაცია:  Institute of Petrochemical Processes of Azerbaijan National Academy of Sciences.
თემატიკა:  ორგანული ქიმია.
1. Gverdtsiteli, M.
Algebralc-chemical investigation of "Strukture-Properties" corelations for Algonols within the scope of quasi-ahb-matrices method / M. Gverdtsiteli, G. Basharuli, M. Gverdtsiteli // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N3. - გვ.317. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2372]
Basharuli, G.Gverdtsiteli, M.
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 317
ორგანიზაცია:  Iv. Javakhishvili Tbilisi State University.
1. მაყაშვილი, ანა
Questions of science, science and progress do not speak as loud as my heart. Coldplei : [ეძღვნება ჩემს საყვარელ ლექტორს, ბატონ რეზო ქვარცხავას] / ანა მაყაშვილი // ანაბეჭდი. - თბ., 2007. - მარტი. - N22. - გვ.122-124[MFN: 2658]