The basic characteristics of annual distribution of the content of main cations in river Kura (from V. Khertvisi up to c. Rustavi) / N. Buachidze, M. Azarashvili, M. Chigitashuili, N. Kekelidze, T. Jakhutashvili, M. Chkaidze, L. Mtsariashvili // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N1. - გვ.87-91. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2322]
• Azarashvili, M.; ბიბლიოგრაფია: გვ. 90
ანოტაცია: ნაშრომში მოყვანილია მდინარე მტკვარში მთავარი კათიონების (Na+, K+, Ca2+, Mg2+) და წყლის ხარჯის კვლევის შედეგები
ორგანიზაცია: The center for monitoring and prognostication, Iv. Javakhisvili Tbilisi state University.
თემატიკა: ქიმიური ეკოლოგია.
Kikalishvili, Manuchar
Professor Luka Chelidze / Manuchar Kikalishvili, Eleonira Kipiani, Varvara Vashakmadze, Dagmara Lekvinadze, Tina Dvali // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N1. - გვ.117-118[MFN: 2342]
UDC: 54(479.22)(092)
• Kipiani, Eleonora; Vashakidze, Varvara; ანოტაცია: პროფესორ ლუკა ჭელიძის ხსოვნა
თემატიკა: ქართველი ქიმიკოსები.
Basic characteristics of annual distribution of content of main anions in rivtr Kura (from V. Khertvisi to C. Rustavi) / N. Buachidze, M. Azarashvili, M. Chigitashvili, N. Kekelidze, T. Jakhutashvili, M. Chkhaidze, L. Mtsariashvili // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N2. - გვ.208-211. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2349]
• Azarashvili, M.; Chigitashvili, M.; ბიბლიოგრაფია: გვ. 211
ანოტაცია: ნაშრომში მოყვანილია მდინარე მტკვარში მთავარი ანიონების (So4, Cl-, Hco-, Co3-,) და წყლის 2005 წლის კვლევის შედეგები
ორგანიზაცია: The canter for Monitoring and Prognostication of the Minisrry of Environmental Protektection and Natural Resources of Georgia, Iv. Javakhishvili Tbilisi State University.
Nasirov, F.
Lonic liquids as reaction melia in propene dimerization with nickel contaning catalytic dithiosystems / F. Nasirov, F. Novruzova, A. Aslanbeyli, A. Azizov, N. Janibeyov // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბ., 2007. - ISSN 1512-0686. - N3. - გვ.281-287. - რეზიუმე ქართულ და რუსულ ენაზე[MFN: 2362]