დადგენილება მოსახლეობის თვითდაბეგვრის დებულების 1-ლი მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.592-593. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1134]
დადგენილება ომის ინვალიდთა, ავადმყოფ, დაჭრილ და დემობილიზებულ წითელარმიელთა და ომში დაღუპულ პირთა ოჯახების დამხმარე კომიტეტის დებულების 29 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.593. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1135]
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 265 მუხლის მე-2 შენიშვნის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.594. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1136]
დადგენილება საქართველოს სსრ გზატკეცილებისა და ყამირგზებისა და საავტომობილო ტრანსპორტის სამმართველოს დროებითი დებულების სამოქმედოდ შემოღების გამო საქართველოს სსრ მოქმედ კანონმდებლობაში სათანადო ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.594-595. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1137]
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის 88(1) მუხლის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.595-596. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1138]
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის 212 მუხლის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.596. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1139]
დადგენილება 1927-28 წლის ხარჯთაღრიცხვების საადმინისტრაციო-საგამგებლო ხარჯების შემცირების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 15 დეკემბერი. - N9 (ნაწ. 1). - გვ.302-303. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის თანამდებობის დრ. აღმასრულებელი ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1927 წ. 28 სექტემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N220 1927 წ. 29 სექტემბერს[MFN: 1140]
დადგენილება "საქართველოს სსრ მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა გამოქვეყნების წესის თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1928 წ. აპრილის 25-ს თარიღისა და 27 N-ის დადგენილების მე-9 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.597. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 30 ოქტომბერს[MFN: 1141]
დადგენილება N87 სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 432 მუხ. დანართის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 31 დეკემბერი. - N10 (ნაწ. 1). - გვ.306-307. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 21 ოქტომბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N241 1927 წ. 21 ოქტომბერს[MFN: 1142]
დადგენილება ადგილობრივი საბჭოებისათვის იმ უფლების მინიჭების შესახებ, რომლის ძალითაც მათ შეუძლიათ ადმინისტრაციული გადასახდელი დაადვან იმ პირთ, ვინც თავს აარიდებს პურის ჩაბარებას თვითვალდების წესით პურის დამზადების გეგმის შესასრულებლად // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.598. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 30 ოქტომბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1929 წ., 6 ნოემბერი, N257[MFN: 1143]