1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება მოსახლეობის თვითდაბეგვრის დებულების 1-ლი მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.592-593. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1134]
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ბათუმი; თელავი; სიღნარი; სოხუმი; გუდაუთა; ახალციხე; ოჩამჩირე; ქუთაისი; ბორჯომი; ფოთი.
საკვანძო სიტყვები:  თვითდაბეგვრის დებულება.
დადგენილება ომის ინვალიდთა, ავადმყოფ, დაჭრილ და დემობილიზებულ წითელარმიელთა და ომში დაღუპულ პირთა ოჯახების დამხმარე კომიტეტის დებულების 29 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.593. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1135]
ორგანიზაცია:  სოციალური უზრუნველყოფის სახალხო კომისარიატი.
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 265 მუხლის მე-2 შენიშვნის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.594. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1136]
საკვანძო სიტყვები:  შემნახველი სალაროები; მეანაბრეები.
დადგენილება საქართველოს სსრ გზატკეცილებისა და ყამირგზებისა და საავტომობილო ტრანსპორტის სამმართველოს დროებითი დებულების სამოქმედოდ შემოღების გამო საქართველოს სსრ მოქმედ კანონმდებლობაში სათანადო ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.594-595. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1137]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ გზატკეცილებისა და ყამირგზებისა და საავტომობილო ტრანსპორტის სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  საგზაო ბეგარა; დებულების რედაქცია.
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის 88(1) მუხლის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.595-596. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1138]
საკვანძო სიტყვები:  მიწის ნაციონალიზაცია; მიწათსარგებლობა.
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის 212 მუხლის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.596. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 27 ოქტომბერს[MFN: 1139]
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართალი; მუხლის გაუქმება.
დადგენილება 1927-28 წლის ხარჯთაღრიცხვების საადმინისტრაციო-საგამგებლო ხარჯების შემცირების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 15 დეკემბერი. - N9 (ნაწ. 1). - გვ.302-303. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის თანამდებობის დრ. აღმასრულებელი ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1927 წ. 28 სექტემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N220 1927 წ. 29 სექტემბერს[MFN: 1140]
საკვანძო სიტყვები:  ხარჯთაღრიცხვა.
დადგენილება "საქართველოს სსრ მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა გამოქვეყნების წესის თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1928 წ. აპრილის 25-ს თარიღისა და 27 N-ის დადგენილების მე-9 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.597. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 30 ოქტომბერს[MFN: 1141]
ორგანიზაცია:  იუსტიციის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  დადგენილებათა პუბლიკაცია.
დადგენილება N87 სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 432 მუხ. დანართის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 31 დეკემბერი. - N10 (ნაწ. 1). - გვ.306-307. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 21 ოქტომბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N241 1927 წ. 21 ოქტომბერს[MFN: 1142]
დადგენილება ადგილობრივი საბჭოებისათვის იმ უფლების მინიჭების შესახებ, რომლის ძალითაც მათ შეუძლიათ ადმინისტრაციული გადასახდელი დაადვან იმ პირთ, ვინც თავს აარიდებს პურის ჩაბარებას თვითვალდების წესით პურის დამზადების გეგმის შესასრულებლად // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 დეკემბერი. - N22 (ნაწილი I). - გვ.598. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 30 ოქტომბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1929 წ., 6 ნოემბერი, N257[MFN: 1143]
საკვანძო სიტყვები:  კულაკურ-სპეკულანტური ქმედება; ღარიბი გლეხების კოოპერირება; კოლექტივიზაციის ფონდი .
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 |  შემდეგი »  ბოლო »»