1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსისათვის 79(2), 84(2), 154(1) და 335(1) მუხლების დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.633-634. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ დ. ქუჩულორია. - მიღებულია 1929 წლის 11 ნოემბერს[MFN: 1186]
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ქუთაისი; ბათუმი; სოხუმი.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო სამართალი; საცხოვრებელი სივრცე; გაქირავება-სასყიდელი.
დადგენილება N99 სრულიად საკავშირო სასკოლო აღწერის წარმატებით განხორციელებისათვის ხელისშემწყობ ღონისძიებეთა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 16 იანვარი. - N11 (ნაწ. 1). - გვ.361-362. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 24 ნოემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N268 1927 წ. 26 სექტემბერს[MFN: 1187]
საკვანძო სიტყვები:  სასკოლო აღწერა.
დადგენილება "საქართველოს სსრ-ის ქალაქებსა და ქალაქის ტიპის დასახლებულ ადგილებში საცხოვრებელი ადგილების ქირის თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1929 წ. სექტემბრის 2-ს დადგენილების დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.634-635. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ დ. ქუჩულორია. - მიღებულია 1929 წლის 11 ნოემბერს[MFN: 1188]
საკვანძო სიტყვები:  სახლების ექსპლოატაცია; სანიტარული ნორმა.
დადგენილება "სამრეწველო საწარმოთა გახსნის წესის თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და საქართველოს სსრ სახალხო კომისარტა საბჭოს 1924 წ. მაისის 92-ს თარიღისა და 27 N-ის დადგენილების მე-3 მუხლისათვის მე-2 შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.635-636. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ დ. ქუჩულორია. - მიღებულია 1929 წლის 11 ნოემბერს[MFN: 1189]
ორგანიზაცია:  სახალხო მეურნეობის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი.
საკვანძო სიტყვები:  სამრეწველო საწარმოები; სახლების მშენებლობა.
დადგენილება N100 სისხლის სამართლის კოდექსის 38 მუხლის რედაქციის შეცვლისა და ამ კოდექსისათვის 38 (I) მუხლის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 16 იანვარი. - N11 (ნაწ. 1). - გვ.362-364. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარის მოადგილე ს. თოდრია; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 30 ნოემბერს[MFN: 1190]
დადგენილება სავალდებულო დადგენილებათა გამოცემისა და ამ დადგენილებათა დარღვევისათვის ადმინისტრაციული წესით გადასახდელის დადების დებულების მე-40 მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.636-637. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 20 ნოემბერს[MFN: 1191]
საკვანძო სიტყვები:  დაქირავებული მუშახელი; ადმინისტრაციული ჯარიმები; ხელფასები.
დადგენილება N101 სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 68 (IV) მუხლის შენიშვნის შეცვლის და ამავე კოდექსისათვის 68 (VII) - 68 (IX) მუხლების დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 16 იანვარი. - N11 (ნაწ. 1). - გვ.364-365. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარის მოადგილე ს. თოდრია; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 30 ნოემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N281 1927 წ. 11 დეკემბერს[MFN: 1192]
დადგენილება "სამხედრო სამსახურის ინვალიდებისა და მათი ოჯახებისა, გარდაცვალებულ და უგზო-უკვლოდ დაკარგულ სამხედრო მსახურთა ოჯახებისა, მუშათა და გლეხთა წითელი არმიის ნაწილების საკადრო შედგენილობაში ნამდვილი სამხედრო სამსახურისათვის გაწვეულ პირთა ოჯახებისა და აგრეთვე კონტრევოლუციასთან ბრძოლაში აქტიური მონაწილეობის გამო შრომის უნარდაკარგულ პირთა ან ამავე პირობებში მარჩენალის დამკარგველ პირთა სახელმწიფო უზრუნველყოფის თაობაზე" გამოცემული დებულების შეცვლისა და დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.637-639. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 20 ნოემბერს[MFN: 1193]
ორგანიზაცია:  სოციალური უზრუნველყოფის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ინვალიდები; სახელმწიფო უზრუნველყოფა.
დადგენილება N102 სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 90 მუხლისათვის მე-3 შენიშვნის დამატებისა და ამავე კოდექსის 235 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 16 იანვარი. - N11 (ნაწ. 1). - გვ.365-366. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარის მოადგილე ს. თოდრია; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 30 ნოემბერს[MFN: 1194]
დადგენილება N103 "სახელმწიფოს შეკვეთით ნარდად მუშაობისა და გაყიდვა-მიწოდების დებულების" გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 16 იანვარი. - N11 (ნაწ. 1). - გვ.366. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარის მოადგილე ს. თოდრია; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქ. სსრ ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1927 წ. 30 ნოემბერს[MFN: 1195]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 |  შემდეგი »  ბოლო »»