დადგენილება კულტურული მშენებლობის საბჭოების დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.334-337. - ახლავს დებულება კულტურული მშენებლობის საბჭოების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 29 აპრილს[MFN: 1365]
დადგენილება სასოფლო საზოგადოებრივი სასამართლოების დებულების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.337-339. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 4 ივლისს[MFN: 1366]
დადგენილება "ფაბრიკასა, ქარხანასა, სახელმწიფო და საზოგადოებრივ დაწესებულებასა და საწარმოში მოქმედი საწარმოო-საამხანაგო სასამართლოების თაობაზე" გამოცემული დადგენილების მე-5 მუხლისათვის შენიშვნის დამატებისა და მე-16 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.339-340. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 4 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 19 ივლისი, N165[MFN: 1367]
დადგენილება "საქართველოს თევზის" სააქციო საზოგადოების გამგებლობაში საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ყველა სათევზე სანახის გადაცემის თაობაზე" გამოცემული საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილების მე-5 მუხლის შენიშვნის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.320. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 14 ივნისს[MFN: 1368]
დადგენილება "რაიონებში გადაყვანილი მომუშავეების საბინაო-საყოფაცხოვრებო საჭიროებათა უზრუნველყოფის თაობაზე" გამოცემული ა/კსფსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 370 N-ის დადგენილების შეფარდების ინსტრუქციის დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.320-322. - ახლავს ინსტრუქცია. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 28 ივნისს[MFN: 1369]
დადგენილება საქართველოს სსრ-ის სოფლებსა და ქალაქებში 1932 წ. სავალდებულო საგანაკვეთო დაზღვევის ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 10 აგვისტო. - N14 (ნაწილი I). - გვ.322-327. - ახლავს ნუსხა რთული სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარისა და მექანიზირებული ტრანსპორტისა, რაც დაზღვეულ უნდა იქნეს სავალდებულო საგანაკვეთო წესით ცეცხლისაგან და სხვა სტიქიური უბედურებისაგან კოლმეურნეობებში და პირველი საფეხურის კოოპერატივებში, გარდა საშინამრეწველო- სარეწაო კოოპერატივების - ქალაქად და სამომხმარებლო კოოპერატივებისა - ყველგან. - ახლავს დანართი N2,N3,N4,N5,N6,N7. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე დ. ფანცულაია; საქართველოს სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 8 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 15, 16 ივლისი, N161,N162[MFN: 1370]
დადგენილება "საქართველოს სსრ მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა გამოქვეყნების წესის თაობაზე" გამოცემული დადგენილების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აგვისტო. - N15 (ნაწილი I). - გვ.342-344. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 13 ივლისს[MFN: 1371]
დადგენილება ყოფილი წითელგვარდიელებისა და წითელი პარტიზანების შეღავათების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აგვისტო. - N15 (ნაწილი I). - გვ.344-346. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 13 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 29 ივლისი, N173[MFN: 1372]
დადგენილება საქართველოს სსრ ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველოს, როგორც დამოუკიდებელი უწყების, გაუქმებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ კანონმდებლობის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აგვისტო. - N15 (ნაწილი I). - გვ.347-348. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 13 ივლისს[MFN: 1373]
დადგენილება იურიდიული პირების წესდებათა სავალდებულო გამოქვეყნების გაუქმებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ კანონმდებლობაში ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აგვისტო. - N15 (ნაწილი I). - გვ.348. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 13 ივლისს[MFN: 1374]