1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება "სადგურებთან მდებარე პუნქტებში შეშის გამოზიდვისათვის შეშის დამზადების რაიონების მოსახლეობის შრომის სასყიდლიან ჭაპანზიდვის ბეგარაზე გაწვევის თაობაზე" გამოცემული საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1932 წ. ოქტომბრის 4-ის დადგენილების მოქმედების ვადის განგრძობისა და ქუთაისის, ოზურგეთის, ჩოხატაურის და ამბროლაურის რაიონებში მოსახლეობის შრომის სასყიდლიან ჭაპანზიდვის ბეგარაზე გაწვევის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.139. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 23 იანვარს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 4 თებერვალი, N29[MFN: 1574]
გეოგ.დასახელება:  ოზურგეთი; ქუთაისი; ჩოხატაური; ამბროლაური.
საკვანძო სიტყვები:  შეშის გამოზიდვა; სასყიდლიანი ბეგარა.
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის ზოგიერთი მუშლის ნუმერაციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.139-140. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ.სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1575]
საკვანძო სიტყვები:  სამართლებრივი მუხლები.
დადგენილება დარღვევის ობიექტის ღირებულებასთან ჯერადობითი შეფარდებით დასადებ ფულად გადასახდელთა რაოდენობის გამოანგარიშების საფუძვლების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.140-141. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის დროებით აღმსრულებელი ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1576]
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართალი.
დადგენილება საქართველოს სსრ სამოქალაქო სამართლის საპროცესო კოდექსის 23, 26, 188, 295 და 297 მუხლების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.141-142. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის დროებით აღმსრულებელი გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1577]
ორგანიზაცია:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო სამართალი; საპროცესო კოდექსი.
დადგენილება სასოფლო საზოგადოებრივი სასამართლოების დებულების მე-2 მუხლის ა ლიტერისა, მე-5 მუხლის მე-3 ნაწილისა და მე-12 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.143-144. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1578]
საკვანძო სიტყვები:  სამართლის წარმოება; სასოფლო სივრცე.
დადგენილება "ფაბრიკასა, ქარხანასა, სახელმწიფო და საზოგადოებრივ დაწესებულებასა და საწარმოში მომქმედი საწარმოო-საამხანაგო სასამართლოების თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილების 1-ლი მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.144. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1579]
საკვანძო სიტყვები:  ამხანაგური სასამართლოები; სამართლის წარმოება.
დადგენილება საქართველოს სსრ მთავრობის სასახლის მშენებელი კომიტეტის - საქართველოს სსრ მთავრობის სახლის მშენებელ კომიტეტად გადარქმევისა, საქართველოს სსრ მთავრობის სასახლის ამგები სახელმწიფო კონტორის - საქართველოს სსრ მთავრობის სახლის სამშენებლო სამუშაოთა სამმართველოდ გადარქმევისა და ამ ორგანოების დებულებების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.148-149. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 15 თებერვალს[MFN: 1580]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მთავრობის სახლი.
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე 1933 წელს განსახორციელებელი მშენებლობის დაფინანსებისა და მომარაგების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.149-153. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 8 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 10 თებერვალი, N34[MFN: 1581]
ორგანიზაცია:  კომუნალური მეურნეობის სახალხო კომისარიატი; ფინანსთა სახალხო კომისარიატი; მომარაგების სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  სატიტულო სია; გეგმა-გარეშე ობიექტები; სამშენებლო პოლიტიკა.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო. ს.კ.პ.(ბ)ც.კ.
დადგენილება საგაზაფხულო სასოფლო-სამეურნეო კამპანიისათვის მზადების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.153-158. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს კომპარტიის (ბ) ცაკის მდივანი ლ. ბერია. - მიღებულია 1933 წლის 5 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 6 თებერვალი, N31[MFN: 1582]
პერსონალია:  მათიკაშვილი შ. (საბჭოთა პარტიული მოხელე); ჯუღელი სიმონ (საბჭოთა პარტიული მოღვაწე); გოგია ბ. (საბჭოთა პარტიული მოხელე); შაბანოვი (საბჭოთა პარტიული მოხელე); მაისურაძე ალ. (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი); ქუჩულორია (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი); ნიორაძე (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი); გვარამია (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი).
მოხსენიებული პირები:  ჟოჟიკაშვილი (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი); მირიანაშვილი (საბჭოთა სამეურნეო მუშაკი); ჯორჯიკია (საბჭოთა პარტიული მოხელე); მელაძე (საბჭოთა პარტიული მოხელე).
ორგანიზაცია:  მიწსახკომი; საქართველოს საბჭოთა მეურნეობების ტრესტი; "საქართველოს ჩაი", საკავშირო გაერთიანება.
საკვანძო სიტყვები:  თესვის კამპანია; სამეურნეო იარაღები; სატრაქტორო პარკები; სასოფლო ინვენტარი; ცოცხალი გამწევი ძალა.
დადგენილება ტრაქტორების ექსპლოატაციის დროს ნავთის პროდუქტების ეკონომიისათვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.159-160. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 13 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 15 თებერვალი, N38[MFN: 1583]
ორგანიზაცია:  მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; შრომის სახალხო კომისარიატი; ტრაქტორცენტრი.
საკვანძო სიტყვები:  სათბობი მასალა; მიზნობრივი ხარჯვა; ტრაქტორისტების დაპრემირება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 |  შემდეგი »  ბოლო »»