დადგენილება "სადგურებთან მდებარე პუნქტებში შეშის გამოზიდვისათვის შეშის დამზადების რაიონების მოსახლეობის შრომის სასყიდლიან ჭაპანზიდვის ბეგარაზე გაწვევის თაობაზე" გამოცემული საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1932 წ. ოქტომბრის 4-ის დადგენილების მოქმედების ვადის განგრძობისა და ქუთაისის, ოზურგეთის, ჩოხატაურის და ამბროლაურის რაიონებში მოსახლეობის შრომის სასყიდლიან ჭაპანზიდვის ბეგარაზე გაწვევის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.139. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 23 იანვარს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 4 თებერვალი, N29[MFN: 1574]
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის ზოგიერთი მუშლის ნუმერაციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.139-140. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ.სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1575]
დადგენილება დარღვევის ობიექტის ღირებულებასთან ჯერადობითი შეფარდებით დასადებ ფულად გადასახდელთა რაოდენობის გამოანგარიშების საფუძვლების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.140-141. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის დროებით აღმსრულებელი ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1576]
დადგენილება საქართველოს სსრ სამოქალაქო სამართლის საპროცესო კოდექსის 23, 26, 188, 295 და 297 მუხლების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.141-142. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის დროებით აღმსრულებელი გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1577]
დადგენილება სასოფლო საზოგადოებრივი სასამართლოების დებულების მე-2 მუხლის ა ლიტერისა, მე-5 მუხლის მე-3 ნაწილისა და მე-12 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.143-144. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1578]
დადგენილება "ფაბრიკასა, ქარხანასა, სახელმწიფო და საზოგადოებრივ დაწესებულებასა და საწარმოში მომქმედი საწარმოო-საამხანაგო სასამართლოების თაობაზე" გამოცემული სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილების 1-ლი მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 15 მარტი. - N5. - გვ.144. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 28 იანვარს[MFN: 1579]
დადგენილება საქართველოს სსრ მთავრობის სასახლის მშენებელი კომიტეტის - საქართველოს სსრ მთავრობის სახლის მშენებელ კომიტეტად გადარქმევისა, საქართველოს სსრ მთავრობის სასახლის ამგები სახელმწიფო კონტორის - საქართველოს სსრ მთავრობის სახლის სამშენებლო სამუშაოთა სამმართველოდ გადარქმევისა და ამ ორგანოების დებულებების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.148-149. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 15 თებერვალს[MFN: 1580]
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე 1933 წელს განსახორციელებელი მშენებლობის დაფინანსებისა და მომარაგების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.149-153. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 8 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 10 თებერვალი, N34[MFN: 1581]
დადგენილება საგაზაფხულო სასოფლო-სამეურნეო კამპანიისათვის მზადების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.153-158. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს კომპარტიის (ბ) ცაკის მდივანი ლ. ბერია. - მიღებულია 1933 წლის 5 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 6 თებერვალი, N31[MFN: 1582]
დადგენილება ტრაქტორების ექსპლოატაციის დროს ნავთის პროდუქტების ეკონომიისათვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.159-160. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 13 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 15 თებერვალი, N38[MFN: 1583]