1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოსთან არსებული ცენტრალური სამალარიო კომიტეტის მოხსენების გამო - მალარისასთან ბრძოლის საქმის მდგომარეობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.176-181. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 21 იანვარს[MFN: 1589]
ორგანიზაცია:  ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; კომუნალური მეურნეობის სახალხო კომისარიატი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სამტრედია; ფოთი; ოზურგეთი; ხონი; ზესტაფონი; ლანჩხუთი; სენაკი; ბორჯომი; ზუგდიდი; ანაკლია; წყალტუბო.
საკვანძო სიტყვები:  ქინაქინა; კოღოიანობის ლიკვიდაცია; მექანიკური დაცვა.
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის 61 მუხლისათვის მე-3 ნაწილის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.182. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 20 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 21 თებერვალი, N43[MFN: 1590]
საკვანძო სიტყვები:  სასოფლო სამუშაოები; სისხლის სამართალი.
დადგენილება სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების ჩატარებასთან დაკავშირებული დანაშაულისათვის პასუხისმგებლობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 მარტი. - N6. - გვ.182-183. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 20 თებერვალს[MFN: 1591]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო სამუშაოები; საბოტაჟი; სოციალისტური საკუთრების დაცვა.
დადგენილება სავალდებულო აგრონომიული წესების დამყარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.186-188. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1933 წლის 26 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 6 მარტი, N54[MFN: 1592]
ორგანიზაცია:  მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო პოლიტიკა.
დადგენილება 1933 წლის გაზაფხულზე საგაზაფხულო კულტურების თესვის გეგმის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.188-190. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 27 თებერვალს[MFN: 1593]
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო კამპანია; საგაზაფხულო კულტურები.
დადგენილება "ოთხფეხი საქონლისა და ხორცეულის ვაჭრობის სავეტერინარო-სასანიტარო ზედამხედველობის თაობაზე" გამოცემული საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1932 წ. ივლისის 4-ის დადგენილების შეცვლისა და დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.190-191. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 21 თებერვალს[MFN: 1594]
საკვანძო სიტყვები:  სანიტარული დათვალიერება; ხორცით ვაჭრობა; ვეტსამსახური.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო. სკ.პ.(ბ)ც.კ.
დადგენილება საქართველოს სსრ კოლექტიური მეურნეობებისა, კოლმეურნეობებისა და ინდივიდუალური შრომითი საგლეხო მეურნეობებისათვის თავიანთი პურეულის სახელმწიფო და კოოპერატიულ ორგანიზაციებზე და აგრეთვე ბაზრებზე და სადგურებზე დაუბრკოლებლად გაყიდვის ნებართვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.191-192. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს კ.პ.(ბ)ც.კ-ის მდივანი ლ.ბერია. - მიღებულია 1933 წლის 21 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., 22 თებერვალი, N44[MFN: 1595]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  პურეულის გაყიდვა; პურის სპეკულაცია.
დადგენილება 1933 წლის მოსავლის ბამბის კონტრაქტაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.192-198. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 28 თებერვალს[MFN: 1596]
ორგანიზაცია:  საქართველოს ბამბა-დამზადების კანტორა; საქართველოს ტრაქტორცენტრი; სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების დამზადებათა კომიტეტი.
გეოგ.დასახელება:  ბორჩალო; ყარაია; ლუქსემბურგი; სიღნაღი; გურჯაანი; საგარეჯო.
საკვანძო სიტყვები:  მებამბეობის პოლიტიკა.
დადგენილება ხორცის დამზადების გეგმის აღსრულების უზრუნველსაყოფ ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.199-202. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 26 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1933 წ., მარტი[MFN: 1597]
ორგანიზაცია:  მომარაგების სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სახელმწიფო პოლიტიკური სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  ხორცეულის დამზადება; გეგმური პოლიტიკა.
დადგენილება კოლმეურნეების და ინდივიდუალური მეურნეების ტყით დაპრემირებისა და საკოლმეურნეო ბაზრებზე შეშის ვაჭრობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.202-203. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1933 წლის 21 თებერვალს[MFN: 1598]
ორგანიზაცია:  სატყეო მრეწველობის კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  შეშით ვაჭრობა; ტყით დაპრემირება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 |  შემდეგი »  ბოლო »»