1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება შრომა-გასწორების დაწესებულებათა მედიკურ-სანიტარული მომსახურეობის საქართველოს სსრ შრომა-გასწორების დაწესებულებათა მთავარი სამმართველოს გამგებლობაში გადაცემის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 25 მაისი. - N7. - გვ.188-189. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე გ. თათეიშვილი. - მიღებულია 1934 წლის 10 მარტს[MFN: 1973]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; შრომა-გასწორების დაწესებულებათა მთავარი სამმართველო.
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის დადგენილებები, დებულებები, დეკრეტები.
საკვანძო სიტყვები:  შრომა-გასწორების დაწესებულებები; მედიკო-სანიტარული მომსახურეობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახელმწიფო ბიუჯეტზე მყოფი უწყებებისა და დაწესებულებების სპეციალურ სახსართა დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 27 მაისი. - N8. - გვ.191-199. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სახელმწიფო ბიუჯეტზე მყოფი უწყებებისა და დაწესებულებების სპეციალურ სახსართა შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე;საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 22 თებერვალს[MFN: 1974]
შინაარსი:  ნუსხა საქართველოს სსრ სახელმწიფო ბიუჯეტზე მყოფი საქართველოს სსრ უწყებებისა და დაწესებულებების სპეციალურ სახსართა ა:ცენტრალური აპარატის ხაზით; ბ. საქართველოს სსრ უწყებათა და ცენტრალურ დაწესებულებათა ქვემდებარე სახელმწიფო-საბიუჯეტო დაწესებულებების ხაზით
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატი; სოციალური უზრუნველყოფის სახალხო კომისარიატი; ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ მუშათა და გლეხთა ინსპექციის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  ხარჯთაღრიცხვების ფორმები; სპეციალური სახსარი.
1. საქართველოს სსრ. ცაკი. (მე-6 მოწვევის მე-3 სესია)
დადგენილება სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა მიღებული უმნიშვნელოვანესი საკანონმდებლო აქტების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 მაისი. - N9. - გვ.201-208. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 29 მარტს[MFN: 1975]
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო აქტები.
დადგენილება საქართველოს სსრ კოდექსების იმ ცვლილებების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 მაისი. - N9. - გვ.208-210. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 29 მარტს[MFN: 1976]
საკვანძო სიტყვები:  კოდექსების დამტკიცება.
დადგენილება 1934 წლის სახალხო-სამეურნეო გეგმის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 მაისი. - N9. - გვ.211-216. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 29 მარტს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1934 წ., 10 აპრილი, N84[MFN: 1977]
მოხსენიებული პირები:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო პოლიტიკური მოღვაწე, 1879-1953, ჯუღაშვილი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ხაშური; ნავთლუღი; სამტრედია.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმოო ძალთა განვითარება; სასტიკი საფინანსო დისციპლინა; ორგანიზაციული გარდაქმნა.
დადგენილება საქართველოს სსრ 1934 წლის ერთიანი სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 მაისი. - N9. - გვ.216-219. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 29 მარტს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1934 წ., 11 აპრილი, N85[MFN: 1978]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  შრომის ნაყოფიერება; ბრუნვის გადასახადი; შემოსავლის მობილიზაცია.
დადგენილება "სასოფლო საბჭოებში პირველადი აღრიცხვის თაობაზე" გამოცემული სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილების საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე გავრცელების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 31 მაისი. - N10. - გვ.222-225. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 2 აპრილს[MFN: 1979]
ორგანიზაცია:  სსრ კავშირის სახელმწიფო საგეგმო კომისიის სახალხო-სამეურნეო აღრიცხვის სამმართველო; საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატი; სსრ კავშირის სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების დამზადებათა კომიტეტი; ამიერკავკასიის ქაღალდით მომარაგება-გასაღების ტრესტი; საქართველოს სსრ სახალხო-სამეურნეო აღრიცხვის სამმართველო .
საკვანძო სიტყვები:  პირველადი აღრიცხვა; დოკუმენტაციის ფორმები; ცოცხალი ინსტრუქტაჟი.
დადგენილება "საბჭოთა მეურნეობებში მომუშავე ერთპიროვნულ მეურნეთა თესვის გეგმის თაობაზე" გამოცემული სსრ კავშირის სახალხო კომისართა საბჭოს 1934 წ. მარტის 26-ის დადგენილების განხორციელების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 31 მაისი. - N10. - გვ.225. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 3 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1934 წ., 4 აპრილი, N79[MFN: 1980]
საკვანძო სიტყვები:  ერთპიროვნული მეურნეები; შრომითი ხელშეკრულებები.
დადგენილება "თამბაქოს სავალდებულო დარგვისა და 1934 წლის მოსავლის სავალდებულო სახელმწიფოებრივი კონტრაქტაციის გეგმის თაობაზე" გამოცემული საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილების მე-6 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 31 მაისი. - N10. - გვ.226. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 10 აპრილს[MFN: 1981]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; "ტაბაკსირიოს" საქართველოს კანტორა.
საკვანძო სიტყვები:  მეთამბაქოეობა; თავისუფალი რეალიზაცია; საკონტრაქტაციო ხელშეკრულებები.
დადგენილება სამანქანო-სატრაქტორო სადგურებსა და კოლექტიურ მეურნეობებს შორის ურთიერთი ანგარიშის გასწორების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 31 მაისი. - N10. - გვ.227-229. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 10 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1934 წ., 12 აპრილი, N86[MFN: 1982]
მოხსენიებული პირები:  მგალობლიშვილი გერმანე (საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე); თათარიშვილი აკაკი (საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარი); მათიკაშვილი შ. (საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარი); ლაქტიონოვი პ. (საბჭოთა კავშირის სახელმწიფო ბანკის საქართველოს კანტორის მმართველი); ნაფეტვარიძე გ. (სასოფლო-სამეურნეო ბანკის საქართველოს კანტორის მმართველი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატი; სსრ კავშირის სახელმწიფო ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  მოუწესრიგებელი ანგარიშები; დავალიანების პროლონგაცია; ინსტრუქციები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 |  შემდეგი »  ბოლო »»