1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება საბიბლიოთეკო საქმის შესახებ საქართველოს სსრ-ში // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 11 ივნისი. - N12. - გვ.282-287. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 14 მაისს[MFN: 2020]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ განათლების სახალხო კომისარიატის; საქართველოს პროფესიონალურ კავშირთა საბჭო; "სახელგამი", გამომცემლობა; "ტექნიკა და შრომა", გამომცემლობა; "ფედერაცია", გამომცემლობა; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია; კავკასიის წითელდროშიანი არმიის პოლიტიკური სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  საბიბლიოთეკო სამმართველო; საკოლმეურნეო აქტივის მომსახურეობა; მტკიცე ხარჯთაღრიცხვა.
დადგენილება კერძო მფლობელობის სახლებისა და კერძო პირების მიერ იჯარით აღებული მუნიციპალიზებული სახლების მიმართ 1932 წ. იანვრის 15-მდე სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1931 წ. ოქტომბრის 23-ის დადგენილების მოქმედების განგრძობისათვის, რომელი დადგენილებაც ეხება "სამხედრო და საზღვაო საქმეთა სახალხო კომისარიატის ორგანოების სახლებიდან მუშათა და გლეხთა წითელი არმიის რიგებში არმყოფ პირთა გამოსახლების თაობაზე" გამოცემული სსრკ-ის ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტისა და სახალხო კომისართა საბჭოს 1931 წ. აგვისტოს 17-ის დადგენილების განხორციელების ღონისძიებათ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1932. - 27 იანვარი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.17. - კომუნალური და საბინაო მეურნეობა. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივნის მოვ. დრ. აღმასრ. მ. ტოროშელიძე. - მიღებულია 1932 წ. 1 იანვარს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N2 1932 წ. 2 იანვარს[MFN: 2021]
საკვანძო სიტყვები:  კერძო მფლობელობა; იჯარა.
დადგენილება საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატის რეორგანიზაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 11 ივნისი. - N12. - გვ.287-289. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 14 მაისს[MFN: 2022]
საკვანძო სიტყვები:  სისტემის სტრუქტურა; ლიკვიდირებული სექტორები; შტატები.
დადგენილება საქართველოს სსრ მთავარ საკურორტო სამმართველოს და მისი ადგილობრივი ორგანოების გამგებლობაში გადაცემული შენობების ჩამორთმევის აკრძალვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 11 ივნისი. - N12. - გვ.289. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 21 აპრილს[MFN: 2023]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მთავარი საკურორტო სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  საკურორტო-საბინაო ფონდები.
დადგენილება დამცველთა კოლეგიების დებულების დამტკიცებისა და სამოქმედოდ შემოღების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 16 ივნისი. - N13. - გვ.291-297. - ახლავს დებულება დამცველთა კოლეგიების შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 14 მაისს[MFN: 2024]
ორგანიზაცია:  დამცველთა კოლეგია.
გეოგ.დასახელება:  სამხრეთ ოსეთი; აფხაზეთი; აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  იურიდიული კონსულტაცია; კოლეგიის წევრები; კვალიფიკაციის ამაღლება.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო. ს.კ.პ.(ბ) ც.კ.
დადგენილება მარცვლოვანი თავთავიანი კულტურების მოსავლის აღების და გალეწვისა, ნაპურალის (ნაწვერალის) აოშვისა და საშემოდგომო კულტურებისათვის მიწის მოხვნის ორგანიზაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.377-386. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს კ.პ.(ბ) ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ლ. ბერია. - მიღებულია 1934 წლის 11 ივლისს[MFN: 2025]
გეოგ.დასახელება:  შირაქი; სამხრეთ ოსეთი; თელავი; გორი; წნორი; ულიანოვკა; ყვარელი; ბორჩალო; კასპი; აგარა; ყარაია; საგარეჯო; ლაგოდეხი; სტალინისი.
საკვანძო სიტყვები:  მოსავლის აღება-დაცვა; კადრების წესიერი განრიგება; ინვენტარის რაციონალური გამოყენება.
დადგენილება ოთხფეხი საქონლის საკვები, 1934 წლის მოსავლის, ბალახის თესლის აკრეფისა და დაგროვების გეგმის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.386-388. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 17 ივნისს[MFN: 2026]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; "საქმეთესლეობა".
საკვანძო სიტყვები:  თესლის აღების გეგმა; ფონდების დაგროვება; აღრიცხვა.
დადგენილება ბამბის მოსავლისა და მთლად ანაკრეფი ბამბის რაოდენობის გამორკვევის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.388-390. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე გ. თათეიშვილი. - მიღებულია 1934 წლის 22 ივნისს[MFN: 2027]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი; ბამბასაწმენდი ქარხანა; საქართველოს სსრ მსუბუქი მრეწველობის სახალხო კომისარიატი.
გეოგ.დასახელება:  შულავერი; ყარაია; ბორჩალო.
საკვანძო სიტყვები:  ბამბასაწმენდი ქარხნები; საექსპორტო თათბირები; ამინდის პროგნოზი.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახელმწიფო სასანიტარო ინსპექციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 29 ივლისი. - N18. - გვ.391-397. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სახელმწიფო სასანიტარო ინსპექციის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 14 ივნისს[MFN: 2028]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; სახელმწიფო სასანიტარო ინსპექციის შედგენილობა; სახელმწიფო სასანიტარო ინსპექტორების უფლება-მოვალეობანი
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; მთავარი სახელმწიფო სასანიტარო ინსპექცია.
გეოგ.დასახელება:  სამხრეთ ოსეთი; აჭარა; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სასანიტარო ინსპექტორები; საჰიგიენო ნორმები.
დადგენილება 1932 წლისათვის საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე მუშა-ძალის საჭიროების გეგმისა და მუშა-ძალის ბალანსების შედგენის ვადების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1932. - 27 იანვარი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.18-19. - შრომა. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1932 წ. 3 იანვარს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N4 1932 წ. 4 იანვარს[MFN: 2029]
საკვანძო სიტყვები:  კადრების მომზადება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 |  შემდეგი »  ბოლო »»