დადგენილება ქალ. მოსკოვში წარვლინებულ პირთა სავალდებულო რეგისტრაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.258. - შრომა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 14 მაისს[MFN: 2402]
დადგენილება საქორწინო, საოჯახო და სამეურვეო კანონთა კოდექსის 77, 112 და 121 მუხლებისა, 122 მუხლის შენიშვნისა და 132 მუხლის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.258-259. - ქორწინება, ოჯახი, მეურვეობა. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 14 მაისს[MFN: 2403]
დადგენილება "სახელისა და გვარის გამოცვლის წესის თაობაზე" გამოცემული დადგენილების მე-2 და 8 მუხლების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.259-260. - ქორწინება, ოჯახი, მეურვეობა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 16 მაისს[MFN: 2404]
დადგენილება სკოლამდე აღზრდის დაწესებულებათა ახალი სასწავლო წლისთვის მომზადების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.260-262. - განათლება. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 16 აპრილს[MFN: 2405]
დადგენილება ახალი სასწავლო წლისათვის სკოლების მომზადების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.262-265. - განათლება. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 16 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1934 წ., 20 აპრილი, N92[MFN: 2406]
დადგენილება მატერიალური კულტურის და ხელოვნების ძეგლთა დაცვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.266-267. - განათლება. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 16 აპრილს[MFN: 2407]
დადგენილება სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმთან არსებული კულტურის ძეგლთა დაცვის კომიტეტის დებულების დამტკიცების შესახებ. - // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 7 ივნისი. - N11. - გვ.267-269. - განათლება. - ახლავს დებულება სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმთან არსებული კულტურის ძეგლთა დაცვის კომიტეტის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 16 აპრილს[MFN: 2408]
დადგენილება "საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს მინდობილობათა აღსრულებისათვის კონტროლის გაწევის თაობაზე"გამოცემული დადგენილების მე-5 მუხლის შეცვლისა და მე-6 მუხლის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 ივნისი. - N14. - გვ.300. - სახელმწიფო მმართველობა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1934 წლის 22 მაისს[MFN: 2409]
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის ზოგიერთი მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 ივნისი. - N14. - გვ.300-301. - სამოქალაქო სამართალი. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 5 ივნისს[MFN: 2410]
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 71 მუხლის მე-2 ნაწილის ქართული რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 28 ივნისი. - N14. - გვ.301. - სამოქალაქო სამართალი. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ყურულაშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1934 წლის 5 ივნისს[MFN: 2411]