დადგენილება სსრ კავშირის მთავრობასთან საქართველოს სსრ მუდმივი წარმომადგენლობის მოწყობისა და ამ წარმომადგენლობის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.142-144. - სახელმწიფო წყობილება. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ მუდმივ წარმომადგენლობაზე სსრ კავშირის მთავრობასთან. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის თანამდებობის აღმ. ს. მებუკე. - მიღებულია 1937 წლის 4 აპრილს[MFN: 2805]
დადგენილება "რაიონების კატეგორიებად განაწილების თაობაზე" გამოცემულ დადგენილებაში ცვლილების შეტანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.145. - საადმინისტრაციო დაყოფა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მოვ. აღმ. ს. მებუკე. - მიღებულია 1937 წლის 21 მარტს[MFN: 2806]
დადგენილება ადგილობრივი მნიშვნელობის მქონე წამოწყებათა და ორგანიზაციათა წლიური საბუხჰალტერო ანგარიშებისა და ბალანსების დამტკიცების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.145-148. - სახალხო მეურნეობის საერთო საკითხები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის თანამდებობის აღმ. ს. მებუკე. - მიღებულია 1937 წლის 4 აპრილს[MFN: 2807]
დადგენილება 1935 წლის ივნის-ივლისში საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე მეურნეობებისა და ოთხფეხი საქონლის აღრიცხვის ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1935. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.292-298. - მიწა, ტყე, წყალი. სოფლის მეურნეობა. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქათარაძე. - მიღებულია 1935 წ. 2 ივნისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N128 1935 წ. 3 ივნისს[MFN: 2808]
დადგენილება საქართველოს სსრ წამოწყებებისა და ორგანიზაციების დასკვნითი ბალანსებისა და მოგების და ზარალის ანგარიშების გამოქვეყნების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.148-149. - სახალხო მეურნეობის საერთო საკითხები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის თანამდებობის აღმ. ს. მებუკე. - მიღებულია 1937 წლის 7 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში, 1937 წ., 12 აპრილი, N84[MFN: 2809]
დადგენილება საქართველოს სსრ-ში 1935 წლის მოსავლიდან ყურძნისა და ღვინის კონტრაქტაციის და დამზადების გეგმის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1935. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.298-301. - სოფლის მეურნეობა. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1935 წ. 19 მაისს[MFN: 2810]
დადგენილება 1937 წლის მოსავლის ნედლი ბამბის კონტრაქტაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.149-150. - მიწის, წყლის და ტყის მეურნეობა. სოფლის მეურნეობა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს კპ(ბ) ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ლ. ბერია. - მიღებულია 1937 წლის 11 აპრილს[MFN: 2811]
დადგენილება საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატთან არსებული, დედობისა და ბავშვობის დაცვის სახელმწიფო სამეცნიერო-საკვლევო ინსტიტუტის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1935. - 25 ივლისი. - N17. - გვ.302-306. - ჯანმრთელობის დაცვა. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. მდივანი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ქავთარაძე. - მიღებულია 1935 წ. 23 მაისს[MFN: 2812]
შინაარსი: დებულება საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატთან არსებული, დედობისა და ბავშვობის დაცვის სახელმწიფო სამეცნიერო-საკვლევო ინსტიტუტის შესახებ
დადგენილება საქართველოს სსრ სავეტერინარო წესდების გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.151. - ვეტერინარია. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1937 წლის 5 აპრილს[MFN: 2813]
დადგენილება იმ პირთა გამოსაღების გაუქმების შესახებ, ვისაც უფლება არა აქვს შეასრულოს სასოფლო აღმასრულებლის მოვალეობა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 7 მაისი. - N10. - გვ.151-152. - ფინანსები. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1937 წლის 5 აპრილს[MFN: 2814]