დადგენილება სავაჭრო ორგანიზაციების მიერ უკანონოდ შექმნილ წარმომადგენლობათა ლიკვიდაციის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.303-304. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3167]
დადგენილება საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატის აპარატის სტრუქტურის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.304-305. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3168]
დადგენილება 1940 წლისათვის ითხვისის კვარცის ქვიშის დროებითი 1940 წ. გასაცემი ფასის დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.305. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3169]
დადგენილება სახელმწიფო და ადგილობრივ ბიუჯეტებზე მყოფ დაწესებულებათა სპეციალური სახსრების ნუსხის დამატების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.305-306. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3170]
დადგენილება საქართველოს სსრ ხორცისა და რძის მრეწველობის სახალხო კომისარიატის სტრუქტურისა და შტატების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.306-307. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 9 სექტემბერს[MFN: 3171]
დადგენილება პერსონალური პენსიების დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 18 სექტემბერი. - N23. - გვ.309-316. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება პერსონალური პენსიების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის ს[MFN: 3172]
შინაარსი: პერსონალური პენსიით უზრუნველსაყოფელი პირნი; პერსონალური პენსიის დანიშვნის წესი; პენსიების ნორმები; პერსონალური პენსიის გაცემის წესი; პერსონალური პენსიონერების შეღავათები და უპირატესობანი
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოსთან არსებული სანადირო სარეწაოს სახელმწიფო ინსპექციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.320-323. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოსთან არსებული სანადირო სარეწაოს სახელმწიფო ინსპექციისა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 29 სექტემბერს[MFN: 3173]
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ნადირობის წესებისა და ვადების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.323-329. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ნადირობის წესებისა და ვადების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 9 სექტემბერს[MFN: 3174]
შინაარსი: ზოგადი დებულებანი; ნადირობის საშუალებანი; აკრძალულია ნადირობა; ნებადართული ნადირობის ვადები; ბრძოლა მავნებელ ანუ მტაცებელ გარეულ ცხოველებთან; ნადირობის პროდუქციით ვაჭრობის აკრძალვა; ზედამხედველობა ნადირობის წესებისა და ვადების დაცვაზე; სანადირო იარაღი
დადგენილება საქართველოს სსრ სანადირო მეურნეობის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.330-333. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სანადირო მეურნეობის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 20 სექტემბერს[MFN: 3175]
დადგენილება სახნავი მიწის დასაბეგრ შემადგენლობაში ამოშრობილი და ათვისებული ფართობების შეტანის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.336. - სახალხო კომისართა საბჭოს და საქ. კ.პ.(ბ) ცენტრალური კომიტეტის დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს კ.პ.(ბ) ცაკის მდივანი კ. შეროზია. - მიღებულია 1940 წლის 24 სექტემბერს[MFN: 3176]