1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება სავაჭრო ორგანიზაციების მიერ უკანონოდ შექმნილ წარმომადგენლობათა ლიკვიდაციის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.303-304. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3167]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ვაჭრობის სახალხო კომისარიატი; აფხაზკურორტვაჭრობა; აჭარვაჭრობა; საქვაჭრობა; თბილხილბოსტანვაჭრობა; ცეკავშირი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; მოსკოვი; არხანგელსკი; მაიკოპი; კრასნოდარი; ბორჯომი; მახარაძე; გორი; ხაშური; ზუგდიდი; ცხაკაია; წულუკიძე; სამტრედია; თიანეთი; წალკა; ბაშკიჩეთი; დუშეთი; ყაზბეგი.
საკვანძო სიტყვები:  უნებართვო წარმომადგენლები; ვიზა-რეგისტრაცია.
დადგენილება საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატის აპარატის სტრუქტურის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.304-305. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3168]
საკვანძო სიტყვები:  მეტი ოპერატიულობა; ნაკლოვანებათა ლიკვიდაცია.
დადგენილება 1940 წლისათვის ითხვისის კვარცის ქვიშის დროებითი 1940 წ. გასაცემი ფასის დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.305. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3169]
ორგანიზაცია:  სახელმწიფო საგეგმო კომისია.
გეოგ.დასახელება:  ითხვისი.
საკვანძო სიტყვები:  საბადო; დროებითი ფასი.
დადგენილება სახელმწიფო და ადგილობრივ ბიუჯეტებზე მყოფ დაწესებულებათა სპეციალური სახსრების ნუსხის დამატების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.305-306. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 6 სექტემბერს[MFN: 3170]
საკვანძო სიტყვები:  სახსრების წყარო; სახსრების დანიშნულება.
დადგენილება საქართველოს სსრ ხორცისა და რძის მრეწველობის სახალხო კომისარიატის სტრუქტურისა და შტატების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 12 სექტემბერი. - N22. - გვ.306-307. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 9 სექტემბერს[MFN: 3171]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ ხორცისა და რძის სახალხო კომისარიატი; "საქხორცრძისვაჭრობა"; "საქხორცმრეწვი; "საქყველკარაქმრეწვი"; "საქპირუტყვდამზადება".
საკვანძო სიტყვები:  საცალო ვაჭრობა; იურიდიული პირის უფლება; საწესდებო ფონდები.
დადგენილება პერსონალური პენსიების დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 18 სექტემბერი. - N23. - გვ.309-316. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება პერსონალური პენსიების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის ს[MFN: 3172]
შინაარსი:  პერსონალური პენსიით უზრუნველსაყოფელი პირნი; პერსონალური პენსიის დანიშვნის წესი; პენსიების ნორმები; პერსონალური პენსიის გაცემის წესი; პერსონალური პენსიონერების შეღავათები და უპირატესობანი
საკვანძო სიტყვები:  საპენსიო პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოსთან არსებული სანადირო სარეწაოს სახელმწიფო ინსპექციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.320-323. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოსთან არსებული სანადირო სარეწაოს სახელმწიფო ინსპექციისა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 29 სექტემბერს[MFN: 3173]
ორგანიზაცია:  სანადირო სარეწაოს ინსპექცია, საქართველოს სსრ სახკომსაბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  კონტროლი; პროექტები; მეთვალყურენი; ჯარიმები.
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ნადირობის წესებისა და ვადების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.323-329. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ნადირობის წესებისა და ვადების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 9 სექტემბერს[MFN: 3174]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; ნადირობის საშუალებანი; აკრძალულია ნადირობა; ნებადართული ნადირობის ვადები; ბრძოლა მავნებელ ანუ მტაცებელ გარეულ ცხოველებთან; ნადირობის პროდუქციით ვაჭრობის აკრძალვა; ზედამხედველობა ნადირობის წესებისა და ვადების დაცვაზე; სანადირო იარაღი
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; აჭარა; სამხრეთ ოსეთი; ყაზბეგი; ზემო სვანეთი; ონი; ხევსურეთი; ქვემო სვანეთი; ბოგდანოვკა; ბაშკიჩეთი; ახალციხე; ახალქალაქი; ორთაჭალა; ლისი; ლაგოდეხი; თელავი; ყვარელი; აღკვეთილი; ყარაია.
საკვანძო სიტყვები:  სანადირო სანახები; სპეციალური ნებართვა; ზედამხედველობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ სანადირო მეურნეობის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 30 სექტემბერი. - N24. - გვ.330-333. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ სანადირო მეურნეობის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1940 წლის 20 სექტემბერს[MFN: 3175]
შინაარსი:  საერთო დებულებანი; ნადირობა; სანადირო რეწაობის დაწესებულებანი
საკვანძო სიტყვები:  მარაგის შენახვა; გამრავლება; სანადირო აღკვეთილები; ბრაკონიერობა.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო. საქ. კ.პ.(ბ) ცენტრალური კომიტეტი
დადგენილება სახნავი მიწის დასაბეგრ შემადგენლობაში ამოშრობილი და ათვისებული ფართობების შეტანის შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული. - თბილისი, 1940. - 1 ოქტომბერი. - N25. - გვ.336. - სახალხო კომისართა საბჭოს და საქ. კ.პ.(ბ) ცენტრალური კომიტეტის დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. სტურუა; საქართველოს კ.პ.(ბ) ცაკის მდივანი კ. შეროზია. - მიღებულია 1940 წლის 24 სექტემბერს[MFN: 3176]
ორგანიზაცია:  სსრ კავშირის დამზადებათა სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  ათვისებული ჭაობები; სახნავი მიწა; საბოლოოო ანგარიშები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 313 | 314 | 315 | 316 | 317 | 318 | 319 | 320 | 321 | 322 | 323 |  შემდეგი »  ბოლო »»