1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსთან არსებული გაზიფიკაციის მთავარი სამმართველოს (საქართველოს სსრ მთავგაზის) დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.422-426. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსთან არსებული გაზიფიკაციის მთავარი სამმართველოს (საქართველოს სსრ მთავგაზის) შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 30 ივნისს[MFN: 3657]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მთავგაზი.
გეოგ.დასახელება:  აჭარა; აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი; მოსკოვი.
საკვანძო სიტყვები:  გაზმომარაგების საკითხები.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს სახელმწიფო სამეცნიერო-ტექნიკურ კომიტეტთან სამეცნიერო-ტექნიკური პროპაგანდის რესპუბლიკური სახლის (ტექნიკის სახლის) და სამეცნიერო-ტექნიკური ინფორმაციის ინსტიტუტის მოწყობის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1958. - N2. - გვ.132. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. პაატაშვილი. - მიღებულია 1958 წ. 10 დეკემბერს N801[MFN: 3658]
ორგანიზაცია:  "ტექნიკის სახლი", სამეცნიერო-ტექნიკური პროპაგანდის საქართველოს რესპუბლიკური სახლი.
დადგენილება ეკონომიური ბინებიანი საცხოვრებელი სახლების ტიპობრივი პროექტების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.426-427. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 3 ივლისს[MFN: 3659]
ორგანიზაცია:  მშენებლობისა და არქიტექტურის საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტი; ქალაქმშენპროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  ბინათმშენებლობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ შინაგან წყალსატევებში თევზის მარაგის აღწარმოებისა და დაცვის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1958. - N2. - გვ.132-158. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. პაატაშვილი. - მიღებულია 1958 წ. 12 დეკემბერს N817[MFN: 3660]
შინაარსი:  გეგმა თევზსამომშენებლო-სამელიორაციო სამუშაოებისა, რომლებიც 1959-1965 წლებში სრულდება საქართველოს სსრ ძირითად თევზსამეურნეო წყალსატევებში; სია საკოლმეურნეო მიწებისა, სადაც ეწყობა მოსაშენებელი ტბები 1959-1960 წლების განმავლობაში; წესდება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსთან არსებული სატყეო მეურნეობის, ნაკრძალებისა და სამონადირეო მეურნეობის მთავარი სამმართველოს თევზის მარაგის დაცვისა და თევზჭერის რეგულირების სამმართველოს ინსპექციების სამსახურისა; საქართველოს სსრ შინაწყალსატევებში თევზჭერის წესები
საკვანძო სიტყვები:  თევზჭერა; წყალსაცავები.
დადგენილება საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მეფრინველეობის საინკუბატორო სადგურების ადმინისტრაციულ-სამმართველო პერსონალის ტიპობრივი შტატების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.428-431. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 7 ივლისს[MFN: 3661]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; მეფრინველეობის საინკუბატორო სადგურების რესპუბლიკური ტრესტი.
დადგენილება ხილის ბაღებში მავნებელთა და დაავადებათა წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1958. - N2. - გვ.158-166. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. პაატაშვილი. - მიღებულია 1958 წ. 19 დეკემბერს N830[MFN: 3662]
საკვანძო სიტყვები:  ხილის ბაღები.
დადგენილება მრეწველობაში, მშენებლობასა და ტრანსპორტზე სამეცნიერო-ტექნიკური ინფორმაციის, პროპაგანდისა და საგამომცემლო საქმიანობის გაუმჯობესების ზომების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.432-435. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარისმოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 11 ივლისს[MFN: 3663]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობის საბჭო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო სამეცნიერო-ტექნიკური კომიტეტი; მშენებლობისა და არქიტექტურის საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტი; სტალინის სახელობის მეტალურგიული ქარხანა; დიმიტროვის სახელობის ქარხანა; რუსთავის აზოტსასუქის ქარხანა; საქენერგოს სამმართველო; სპეციალური საკონსტრუქტორო ბიურო.
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო ლიტერატურა; ინჟინერ-ტექნიკური მუშაკები; გამოცდილების დანერგვა.
დადგენილება საქართველოს სს რესპუბლიკაში სკოლის ასაკის ბავშვთა და მოზარდთა აღრიცხვის ინსტრუქციის დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.435-444. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ინსტრუქცია საქართველოს სს რესპუბლიკაში სკოლის ასაკის ბავშვთა და მოზარდთა აღრიცხვის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 15 ივლისს[MFN: 3664]
შინაარსი:  აღრიცხვის ორგანიზაციის ზოგადი დებულებანი; მოსამზადებელი მუშაობა აღრიცხვის ჩასატარებლად; სოფელ ადგილებში ბავშვთა აღრიცხვის წესი; ქალაქებსა და ქალაქის ტიპის დასახლებებში (დაბებში) ბავშვთა აღრიცხვის წესი; სსრ კავშირის ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველოს რაიონული და საქალაქო ინსპექტორების მოვალეობანი
ორგანიზაცია:  სსრ კავშირის სტატისტიკური სამმართველო; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საყოველთაო სწავლება; სასკოლო კონტინგენტის აღრიცხვა.
დადგენილება წყნეთში მოსახლეობისათვის მისაყიდი აგარაკების ფასების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N3. - გვ.445. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 17 ივლისს[MFN: 3665]
გეოგ.დასახელება:  წყნეთი.
დადგენილება საკოლმეურნეო ბაზრებში გადახდევინებული ერთჯერადი გამოსაღების თანხების წარმართვის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1958. - N2. - გვ.166. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. პაატაშვილი. - მიღებულია 1958 წ. 26 დეკემბერს N842[MFN: 3666]
საკვანძო სიტყვები:  საკოლმეურნეო ბაზრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 362 | 363 | 364 | 365 | 366 | 367 | 368 | 369 | 370 | 371 | 372 |  შემდეგი »  ბოლო »»