1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება ქალაქ თბილისისა და რუსთავის მოსახლეობის მოსამარაგებლად გარეუბნის რაიონების საბჭოთა მეურნეობებისა და ზოგიერთი კოლმეურნეობის მიერ ბოსტნეულის, ხილის, ყურძნისა და ბაღჩეული კულტურების ჩაბარების წესის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.478-499. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი N1-3. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 31 აგვისტოს[MFN: 3683]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; საქარტველოს სსრ სახალხო მეურნეობის საბჭო; საქართველოს სსრ სტატისტიკური სამმართველო.
გეოგ.დასახელება:  მცხეთა; ძალისი; მარნეული; ყაჩაღანი; სამგორი; ქესალო; საგარეჯო; მოსკოვი; თბილისი; რუსთავი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო პროდუქტები; ვაჭრობისა და საზკვების ორგანიზაციები; ქალაქების მომარაგება.
დადგენილება საქართველოს სს რესპუბლიკაში სამონადირეო მეურნეობის წარმოების გაუმჯობესების შემდგომი ზომების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.500-503. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 12 სექტემბერს[MFN: 3684]
ორგანიზაცია:  სატყეო მეურნეობის, ნაკრძალებისა დასამონადირეო მეურნეობის მთავარი სამმართველო; საქართველოს მონადირეთა კავშირი.
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი; აჭარა; საგარეჯო; აზერბაიჯანი; დუზაგრამი.
საკვანძო სიტყვები:  ფაუნის დაცვა; სანადირო სავარგულები.
დადგენილება მშრომელთა დეპუტატების ადგილობრივი საბჭოების სახლმმართველობების გამსხვილებისა და სახლმმართველობათა მუშაკების შრომის ანაზღაურების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.503-516. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი N1-5. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის ს[MFN: 3685]
შინაარსი:  საშტატო ნორმატივები; თანამდებობრივი განაკვეთები; დებულება მშრომელთა დეპუტატების ადგილობრივი საბჭოების სახლმმართველობების ხელმძღვანელ...; დებულება მშრომელთა დეპუტატების ადგილობრივი საბჭოების სახლმმართველობებში საცხოვრებელი ფონდის...
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ადგილობრივი მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია.
გეოგ.დასახელება:  სამხრეთ ოსეთი; აჭარა; აფხაზეთი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  საბინაო მეურნეობა; ტექნიკური ექსპლოატაციის წესები; ანაზღაურების სისტემა.
დადგენილება მშრომელთა დეპუტატების ადგილობრივი საბჭოების სარემონტო-სამშენებლო ორგანიზაციების მუშაკთა საშტატო ნორმატივებისა და შრომის ანაზღაურების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.517-531. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი N1-6. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 12 სექტემბერს[MFN: 3686]
ორგანიზაცია:  სსრ კავშირის სახმშენი; სსრკ მინისტრთა საბჭოს შრომისა და ხელფასის საკითხების სახელმწიფო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ინჟინერ-ტექნიკური მუშაკები; ანაზღაურების სისტემა.
დადგენილება საქართველოს სსრ ადგილობრივი მეურნეობის სამინისტროსა და მშრომელთა დეპუტატების საქალაქო და რაიონული საბჭოების აღმასკომებისათვის სამრეწველო პროდუქციის დაგეგმვის წესის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.532. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 12 სექტემბერს[MFN: 3687]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ადგილობრივი მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სამრეწველო პოლიტიკა.
დადგენილება ხანგრძლივი სარგებლობის საქონლის მუშა-მოსამსახურეებისათვის ნისიად მიყიდვის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.532-536. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ინსტრუქცია ქალაქებში მუშა-მოსამსახურეებისათვის ხანგრძლივი სარგებლობის საქონლის ნისიად მიყიდვის წესის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1959 წლის 12 სექტემბერს[MFN: 3688]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; ბათუმი; თბილისი; რუსთავი; ტყიბული; ტყვარჩელი; გორი; ფოთი; ჭიათურა; სტალინირი; ქუთაისი.
საკვანძო სიტყვები:  სავაჭრო ოპერაციები.
დადგენილება საშუალო და ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების კურსდამთავრებულთა მედლებით დაჯილდოების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.536-540. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 28 სექტემბერს[MFN: 3689]
შინაარსი:  დადგენილება საშუალო და ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების კურსდამთავრებულთა მედლებით დაჯილდოების შესახებ; ხელს აწერენ სსრ კავშირისმინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ნ. ხრუშჩოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი გ. სტეპანოვი/დებულება "საუკეთესო წარმატებებისათვის სწავლაში, შრომაში და სანიმუშო ყოფაქცევისათვის" მედლების შესახებ; აღწერილობა ოქროსა და ვერცხლის მედლებისა "საუკეთესო წარმატებებისათვის სწავლაში, შრომაში და სანიმუშო ყოფაქცევისათვის"
ორგანიზაცია:  სსრ კავშირის ფინანსთა სამინისტო; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  განათლების პოლიტიკა; საკავშირო დადგენილება.
დადგენილება სასოფლო-სამეურნეო არტელის საკასო ოპერაციების წარმოების წესების, ბუღალტრისა და სარევიზიო კომისიის დებულებათა დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.541-554. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 28 სექტემბერს[MFN: 3690]
შინაარსი:  წესები სასოფლო-სამეურნეო არტელში საკასო ოპერაციების წარმოებისა; დებულება სასოფლო-სამეურნეო არტელის ბუღალტრის (მთავარი, უფროსი) შესახებ; დებულება სასოფლო-სამეურნეო არტელის სარევიზიო კომისიის შესახებ
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ კოლმეურნეობათა გამგეობები; სსრ კავშირის სახელმწიფო ბანკის საქართველოს კანტორა.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო სფერო; ფინანსური ოპერაციები.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსთან არსებული სახელმწიფო არბიტრაჟის მუშაობის გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.554-559. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე მ. კუჭავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 28 სექტემბერს[MFN: 3691]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობის საბჭო; სახელმწიფო არბიტრაჟი; საქართველოს სარეწაო საბჭო; საქარტველოს სსრ ადგილობრივი მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო დავები; საარბიტრაჟო ფუნქციები.
დადგენილება იმ მშობელთა და მათ შემცვლელ პირთა პასუხისმგებლობის შესახებ, რომლებიც არ უზრუნველყოფენ ბავშვთა და მოზარდთა გაგზავნას საქართველოს სსრ საყოველთაო სავლდებულო რვაწლიანი განათლების სკოლებში // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N4. - გვ.560-561. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 30 სექტემბერს[MFN: 3692]
საკვანძო სიტყვები:  განათლების სისტემა; მშობელთა ვალდებულებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 365 | 366 | 367 | 368 | 369 | 370 | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 |  შემდეგი »  ბოლო »»