დადგენილება ზესტაფონის სახალხო თეატრისათვის უ. ჩხეიძის სახელის მიკუთვნების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.295. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 5 ივნისს[MFN: 4135]
დადგენილება იმის შესახებ, რომ საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოებისა და დამზადების სამინისტროს დაეკისროს დაჯილდოება ზეთოვანი კულტურების განვითარების საქმეში საუკეთესო მიღწევებისათვის // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.295-296. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 12 ივნისს[MFN: 4136]
დადგენილება საკავშირო და რესპუბლიკური მნიშვნელობის საავტომობილო გზების გასწვრივ პირუტყვის უმეთვალყურო ძოვების წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.296-298. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 16 ივნისს[MFN: 4137]
დადგენილება იმ ღონისძიებათა სისტემის გაფართოების შესახებ, რომლებიც ხორციელდება სახელმწიფო დაზღვევის გადასახდელთა ანარიცხების ხარჯზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.298-299. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 16 ივნისს[MFN: 4138]
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1960 წლის 26 სექტემბრის N664 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებათა გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.299-300. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4139]
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1964 წლის 4 მაისის N256 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მთავრობის ზოგიერთი გადაწყვეტილების ნაწილობრივ გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.300. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4140]
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1960 წლის 26 სექტემბრის N664 დადგენილების დამატების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.301. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4141]
დადგენილება უმაღლესი და საშუალო სპეციალური დაუსწრებელი და საღამოს განათლების შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.301-313. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი-დავალება სახელმძღვანელოების გამოშვებისა უმაღლესი და საშუალო სპეციალური სასწავლებლებისათვის. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 ივნისს[MFN: 4142]
შინაარსი: დადგენილება უმაღლესი და საშუალო სპეციალური დაუსწრებელი და საღამოს განათლების შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ; ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ა. კოსიგინი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი გ. სტეპანოვი
დადგენილება იმ ძირითადი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებისა და რთული მანქანების ნუსხების დამტკიცების შესახებ, რომელთა წარმოებისა და გამოყენების მაჩვენებლები უნდა დაედოს საფუძვლად "საქსოფლტექნიკის" სისტემის ორგანიზაციათა მუშაკების საქმიანობის შეფასებას დაჯილდოების დროს // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.313-320. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ნუსხა საქართველოს სს რესპუბლიკის.... - ახლავს ნუსხა რთული მანქანებისა.... - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 ივნისს[MFN: 4143]
დადგენილება საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.321-330. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 26 ივნისს[MFN: 4144]
შინაარსი: ძირითადი ამოცანები; ინსპექციის უფლებანი და მოვალეობანი; ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის გადაწყვეტილებათა გასაჩივრების წესი; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის ორგანიზაციული სტრუქტურა