1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება ზესტაფონის სახალხო თეატრისათვის უ. ჩხეიძის სახელის მიკუთვნების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.295. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 5 ივნისს[MFN: 4135]
პერსონალია:  ჩხეიძე უშანგი (თეატრის მსახიობი, 1898-1953).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო; საქართველოს სსრ თეატრალური საზოგადოება; ზესტაფონის სახალხო თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მსახიობები; სახალხო თეატრები.
დადგენილება იმის შესახებ, რომ საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოებისა და დამზადების სამინისტროს დაეკისროს დაჯილდოება ზეთოვანი კულტურების განვითარების საქმეში საუკეთესო მიღწევებისათვის // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.295-296. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 12 ივნისს[MFN: 4136]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოებისა და დამზადების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო სპეციალისტები; შრომითი ჯილდოები.
დადგენილება საკავშირო და რესპუბლიკური მნიშვნელობის საავტომობილო გზების გასწვრივ პირუტყვის უმეთვალყურო ძოვების წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.296-298. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 16 ივნისს[MFN: 4137]
საკვანძო სიტყვები:  საავტომობილო გზები; უსაფრთხო მოძრაობა.
დადგენილება იმ ღონისძიებათა სისტემის გაფართოების შესახებ, რომლებიც ხორციელდება სახელმწიფო დაზღვევის გადასახდელთა ანარიცხების ხარჯზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.298-299. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 16 ივნისს[MFN: 4138]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოებისა და დამზადების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  დაზღვევის სისტემა.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1960 წლის 26 სექტემბრის N664 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებათა გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.299-300. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4139]
საკვანძო სიტყვები:  ძალადაკარგული დადგენილებები.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1964 წლის 4 მაისის N256 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მთავრობის ზოგიერთი გადაწყვეტილების ნაწილობრივ გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.300. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4140]
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1960 წლის 26 სექტემბრის N664 დადგენილების დამატების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.301. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 25 ივნისს[MFN: 4141]
დადგენილება უმაღლესი და საშუალო სპეციალური დაუსწრებელი და საღამოს განათლების შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.301-313. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი-დავალება სახელმძღვანელოების გამოშვებისა უმაღლესი და საშუალო სპეციალური სასწავლებლებისათვის. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 ივნისს[MFN: 4142]
შინაარსი:  დადგენილება უმაღლესი და საშუალო სპეციალური დაუსწრებელი და საღამოს განათლების შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ; ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ა. კოსიგინი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი გ. სტეპანოვი
ორგანიზაცია:  უმაღლესი და საშუალო სპეციალური განათლების სახელმწიფო კომიტეტი; ბეჭდვითი სიტყვის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია; საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობის საბჭო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; რადიომაუწყებლობისა და ტელევიზიის სახელმწიფო კომიტეტი; ქუთაისის საავტომობილო ქარხანა; თბილისის ელექტრომავალსაშენებელი ქარხანა; რუსთავის ქიმიურ-მეტალურგიული ტექნიკუმი.
გეოგ.დასახელება:  ზესტაფონი; ქუთაისი; რუსთავი; აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  განათლების პოლიტიკა.
დადგენილება იმ ძირითადი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებისა და რთული მანქანების ნუსხების დამტკიცების შესახებ, რომელთა წარმოებისა და გამოყენების მაჩვენებლები უნდა დაედოს საფუძვლად "საქსოფლტექნიკის" სისტემის ორგანიზაციათა მუშაკების საქმიანობის შეფასებას დაჯილდოების დროს // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.313-320. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ნუსხა საქართველოს სს რესპუბლიკის.... - ახლავს ნუსხა რთული მანქანებისა.... - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 ივნისს[MFN: 4143]
ორგანიზაცია:  "საქსოფლტექნიკა", რესპუბლიკური გაერთიანება.
დადგენილება საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N2. - გვ.321-330. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 26 26 ივნისს[MFN: 4144]
შინაარსი:  ძირითადი ამოცანები; ინსპექციის უფლებანი და მოვალეობანი; ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის გადაწყვეტილებათა გასაჩივრების წესი; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტროს საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექციის ორგანიზაციული სტრუქტურა
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო, საქონლის ხარისხისა და ვაჭრობის სახელმწიფო ინსპექცია.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ქუთაისი; აჭარა; სამხრეთ ოსეთი; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ვაჭრობის პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 410 | 411 | 412 | 413 | 414 | 415 | 416 | 417 | 418 | 419 | 420 |  შემდეგი »  ბოლო »»