დადგენილება საფოსტო კავშირის მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის შემდგომი განმტკიცების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.372-375. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი-სია რკინიგზის სადგურებისა.... - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 20 ივლისს[MFN: 4155]
დადგენილება იმ საწარმოებისა და დაწესებულებების სიის დამატების შესახებ, რომელთა სახლებიდან შეიძლება გამოსახლება სასამართლო წესით საცხოვრებელი ფართობის მიუცემლად // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.376. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 20 ივლისს[MFN: 4156]
დადგენილება ნებაყოფლობითი საზოგადოება - საქართველოს მონადირეთა კავშირის (მონკავშირის) წესდებაში ცვლილებების შეტანის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.376-378. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 20 ივლისს[MFN: 4157]
დადგენილება სოფლის მეურნეობის ქიმიზაციის დარგში საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს რესპუბლიკური გაერთიანება "საქსოფლტექნიკის" საქმიანობის გაფართოების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.378-394. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართები N1-4. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 27 ივლისს[MFN: 4158]
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე ელექტროფიცირებული რკინიგზების საკონტაქტო ქსელის სამსახურებრივი საცხოვრებელი სადგომებიდან ადმინისტრაციული წესით გამოსახლების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.395. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 30 ივლისს[MFN: 4159]
დადგენილება საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს 1933 წლის 25 აპრილის დადგენილების გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.396. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 30 ივლისს[MFN: 4160]
დადგენილება საქართველოს სსრ ქალაქებსა და დაბებში მშენებლობისათვის მიწის ნაკვეთების გამოყოფის მოწესრიგების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.396-397. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 31 ივლისს[MFN: 4161]
დადგენილება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1964 წლის 9 აპრილის N286 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებათა გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1964. - N3. - გვ.398-400. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ნუსხა საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებებისა, რომლებიც ძალადაკარგულად ითვლება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1964 წლის 9 აპრილის N286 დადგენილებასთან დაკავშირებით. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა.ჭირაქაძე. - მიღებულია 1964 წლის 7 აგვისტოს[MFN: 4162]
დადგენილება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1963 წლის 9 აგვისტოს N858 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებათა გაუქმების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1963. - N4. - გვ.670-673. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1963 წ. 17 სექტემბერს N606[MFN: 4163]
დადგენილება სავაჭრო საწარმოებისა და ორგანიზაციებისათვის სახალხო მოხმარების საქონლის მიწოდების ხელშეკრულებათა დადების წესის შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1963. - N4. - გვ.673-690. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. ჩოგოვაძე; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1963 წ. 25 სექტემბერს N626[MFN: 4164]
შინაარსი: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს დადგენილება N902/ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე დ. უსტინოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე მ. სმირტიუკოვი