1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება სსრ კავშირის სახალხო არტისტის ს.ა. ზაქარიაძის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.148. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 19 აპრილს[MFN: 5185]
პერსონალია:  ზაქარიაძე სერგო (თეატრისა და კინოს მსახიობი, 1907-1971).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო; თბილისის კულტსაგანმანათლებლო სასწავლებელი; თბილისის საქალაქო საბჭოს აღმასკომი; თბილისი სახელმწიფო თეატრალური ინსტიტუტი.
დადგენილება საქართველოს სს რესპუბლიკაში საბჭოთა მეურნეობებისა და კოლმეურნეობების დაბების კომპლექსური ექსპერიმენტულ-საჩვენებელი მშენებლობის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.148-150. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 22 აპრილს[MFN: 5186]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სახმშენი; საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საბჭოთა მეურნეობების სამინისტრო; ჩაისა და სუბტროპიკული საბჭოთა მეურნეობების ტრესტი; "საქსოფლმშენპროექტი", საპროექტო ინსტიტუტი; საქართველოს სსრ სასოფლო მშენებლობის სამინისტრო; "კოლხეთი", საბჭოთა მეურნეობა.
გეოგ.დასახელება:  ხობი; ზეღდულეთი; გორი; დუშეთი; შატილი.
საკვანძო სიტყვები:  სოფლები; განაშენიანება-დაგეგმარება.
დადგენილება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1970 წლის 31 დეკემბრის N1048 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მთავრობის გადაწყვეტილებების ძალადაკარგულად ცნობისა და შეცვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.150-153. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი N1-2. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 22 აპრილს[MFN: 5187]
შინაარსი:  ნუსხა საქართველოს სსრ მთავრობის გადაწყვეტილებებისა, რომლებმაც ძალა დაკარგეს სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1970 წლის 31 დეკემბრის N1048 დადგენილებასთან დაკავშირებით; ცვლილებანი, რომლებიც შეტანილია საქართველოს სსრ მთავრობის გადაწყვეტილებებში სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1970 წლის 31 დეკემბრის N1048 დადგენილებასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; რესპუბლიკური გადაწყვეტილებების ანულირება.
დადგენილება კოლმეურნეობათა შენობა-ნაგებობების გამოყენებაში არსებული დარღვევების აღკვეთის დამატებით ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.154-155. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 19 აპრილს[MFN: 5188]
ორგანიზაცია:  მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; ცეკავშირი; აფხაზეთის ასსრ მინისტრთა საბჭო; აჭარის ასსრ მინისტრთა საბჭო; სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის მშრომელთა დეპუტატების საბჭოს აღმასკომი.
გეოგ.დასახელება:  სამხრეთ ოსეთი; აჭარა; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  საკოლმეურნეო ეკონომიკა.
დადგენილება რესპუბლიკის სამინისტროების, უწყებების, ორგანიზაციების, მშრომელთა დეპუტატების ადგილობრივი საბჭოების აღმასკომების სამართლებრივი მუშაობის კულტურის დონის ამაღლებისა და სოციალისტური კანონიერების განმტკიცებისათვის ბრძოლის გასაძლიერებლად საზოგადოებრიობის მობილიზაციის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.155-158. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 22 აპრილს[MFN: 5189]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტრო; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; საქართველოს სსრ ბეჭდვითი სიტყვის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ უმაღლესი და საშუალო სპეციალური განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ხორცისა და რძის მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ მსუბუქი მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ მშენებლობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სასოფლო მშენებლობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საშენ მასალათა მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საავტომობილო გზების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალისტური საკუთრება; სამართლებრივი ცოდნის პროპაგანდა.
დადგენილება მართვის სისტემების სრულყოფის დარგში მრეწველობის მშენებლობისა და ტრანსპორტის ხელმძღვანელ მუშაკთა და სპეციალისტთა კვალიფიკაციის ამაღლების კურსების მოწყობის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.163-165. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი N1-2. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ვ. მჟავანაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 19 მაისს[MFN: 5190]
შინაარსი:  შტატი საქართველოს სამეცნიერო-ტექნიკური ინფორმაციისა და ტექნიკურ-ეკონომიური გამოკვლევების სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტთან არსებული კვალიფიკაციის ამაღლების კურსების ადმინისტრაციული პერსონალისა; ხარჯთაღრიცხვა საქართველოს სამეცნიერო-ტექნიკური ინფორმაციისა და ტექნიკურ-ეკონომიური გამოკვლევების სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტთან არსებული კვალიფიკაციის ამაღლების კურსების შესანახი ხარჯებისა
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მეცნიერებისა და ტექნიკის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; საქართველოს სამეცნიერო-ტექნიკური ინფორმაციისა და ტექნიკურ-ეკონომიკური გამოკვლევების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი; საქართველოს სსრ უმაღლესი და საშუალო სპეციალური განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  მართვის სისტემები; სპეციალისტთა კვალიფიკაცია.
1. საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტი. საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო. საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭო
დადგენილება მექანიზატორთა კადრების შრომის პირობების გაუმჯობესებისა და სოფლის მეურნეობაში მათი შენარჩუნების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.166-175. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსა და საქართველოს პროფსაბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ვ. მჟავანაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს პროფსაბჭოს თავმჯდომარე თ. მოსაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 22 ივნისს[MFN: 5191]
შინაარსი:  დადგენილება მექანიზატორთა კადრების შრომის პირობების გაუმჯობესებისა და სოფლის მეურნეობაში მათი შენარჩუნების ღონისძიებათა შესახებ/ხელს აწერენ: სკკპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ლ. ბრეჟნევი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ა. კოსიგინი; საკავშირო პროფსაბჭოს თავმჯდომარე ა. შელეპინი; ახლავს დანართი-დღიური სატარიფო განაკვეთები...
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საბჭოთა მეურნეობების სამინისტრო; საქართველოს სსრ მელიორაციისა და წყალთა მეურნეობის სამინისტრო; "საქსოფლტექნიკა", რესპუბლიკური გაერთიანება; "საქმთავარმომარაგება"; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაცია.
1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო. საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს პრეზიდიუმი
დადგენილება სოციალისტურ შეჯიბრებაში მიღწეული წარმატებებისათვის მშრომელთა დეპუტატების სასოფლო და სადაბო საბჭოების აღმასკომების დასაჯილდოებლად არსებული პრემიების საერთო რაოდენობის გადიდების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.176. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს და საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს თავმჯდომარე თ. მოსაშვილი[MFN: 5192]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა დღესასწაული; სოციალისტური შრომა.
დადგენილება სოფლის ჯგუფური წყალსადენებისათვის ტარიფების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.177-178. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 10 მაისს[MFN: 5193]
შინაარსი:  ტარიფები სოფლის ჯგუფური წყალსადენების სასმელ წყალზე
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საბჭოთა მეურნეობების სამინისტრო; საქართველოს სსრ მელიორაციისა და წყალთა მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  ბადიაური; სართიჭალა; ატენი; ვანათი; ქვახვრელი; ნუკრიანი; ხიდისთავი; ბოდბე; გარდაბანი; წნორი.
საკვანძო სიტყვები:  სოფლები; წყლის გადასახადები.
დადგენილება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1971 წლის 14 იანვრის N20 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებების ძალადაკარგულად ცნობის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1971. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.179. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1971 წლის 18 მაისს[MFN: 5194]
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; რესპუბლიკური დადგენილებების ანულირება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 515 | 516 | 517 | 518 | 519 | 520 | 521 | 522 | 523 | 524 | 525 |  შემდეგი »  ბოლო »»