1. საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტი. საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო
დადგენილება რესპუბლიკაში კაპიტალური მშენებლობის შემკვეთის სამსახურის შემდგომი სრულყოფის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.336-338. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ე. შევარდნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 25 დეკემბერს[MFN: 5360]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ კაპიტალური მშენებლობის მთავარი სამმართველო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; საქართველოს სსრ ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  გორი; სამტრედია; თბილისი; ქუთაისი; აფხაზეთი; აჭარა; რუსთავი; მოსკოვი; უკრაინა; ბელორუსია.
საკვანძო სიტყვები:  სამშენებლო პოლიტიკა.
დადგენილება ტყეებისა და მწვანე ნარგავების მქონე სამინისტროებსა და უწყებებზე საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1973 წლის 15 ივნისის N395 დადგენილების გავრცელების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.339. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1973 წლის 2 ნოემბერს[MFN: 5361]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ საავტომობილო გზების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნების დაცვა.
დადგენილება მშრომელთა დეპუტატების რაიონული (საქალაქო) საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის მოქალაქეობრივი მდგომარეობის აქტების ჩასაწერი ბიუროს (მმაჩის) დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.339-343. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება მშრომელთა დეპუტატების რაიონული (საქალაქო) საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის მოქალაქეობრივი მდგომარეობის აქტების ჩასაწერი ბიუროს (მმაჩის) შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 19 ნოემბერს[MFN: 5362]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო აქტები.
დადგენილება მუშა-მოსამსახურეთა და კოლმეურნეთა მიერ ნებაყოფლობითი დაზღვევის ხელშეკრულებით სადაზღვევო შენატანების უნაღდო ანგარიშსწორების გზით გადახდის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.343-346. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 22 ნოემბერს[MFN: 5363]
შინაარსი:  დადგენილება მუშა-მოსამსახურეთა და კოლმეურნეთა მიერ ნებაყოფლობითი დაზღვევის ხელშეკრულებებით სადაზღვევო შენატანების უნაღდო ანგარიშსწორების გზით გადახდის შესახებ/ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე კ. მაზუროვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი მ. სმირტიუკოვი
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო, დაზღვევის მთავარი სამმართველო; საქართველოს სსრ ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს პროფსაბჭო; საქართველოს სსრ გამომცემლობათა, პოლიგრაფიისა და წიგნის ვაჭრობის საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  სადაზღვევო საკითხები.
დადგენილება საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და მისი სისტემის ორგანოებთან საკოლმეურნეობათაშორისო საკონტროლო-სარევიზიო სამსახურის შექმნის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.346-347. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1973 წლის 22 ნოემბერს[MFN: 5364]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საკოლმეურნეობათაშორისო საკონტროლო-სარევიზიო სამმართველო; სსრ კავშირის სახელმწიფო ბანკის საქართველოს რესპუბლიკური კანტორა.
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო კონტროლი.
დადგენილება საქართველოს სსრ ქალაქებისა და რაიონების მოსახლეობის სავაჭრო მომსახურებაში პარალელიზმის ლიკვიდაციის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.347-349. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 30 ნოემბერს[MFN: 5365]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო; ცეკავშირის გამგეობა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ვაჭრობა; კოოპერაციული ვაჭრობა.
დადგენილება მრეწველობის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის საწარმო-ორგანიზაციების ხელმძღვანელ ინჟინერ-ტექნიკურ მუშაკთა და სხვა სპეციალისტთა ატესტაციის შემოღების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.349-356. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 30 ნოემბერს[MFN: 5366]
შინაარსი:  დადგენილება მრეწველობის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის საწარმო-ორგანიზაციების ხელმძღვანელ, ინჟინერ-ტექნიკურ მუშაკთა და სხვა სპეციალისტთა ატესტაციის ჩატარების წესის დებულების დამტკიცების შესახებ/ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს მეცნიერებისა და ტექნიკის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე დ. ჟიმერინი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს შრომისა და ხელფასის საკითხთა სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ს. ნოვოჟილოვი; დებულება მრეწველობის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის საწარმო-ორგანიზაციების ხელმძღვანელ, ინჟინერ-ტექნიკურ მუშაკთა და სხვა სპეციალისტთა ატესტაციის ჩატარების წესის შესახებ; საატესტაციო ფურცელი
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; სპეციალისტთა კვალიფიკაცია.
დადგენილება მოხუცებულობის გამო პენსიონერთა და ინვალიდთა შრომის სახალხო მეურნეობაში გამოყენების შემდგომი გაუმჯობესებისა და ამასთან დაკავშირებული დამატებითი შეღავათების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.357-363. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 30 ნოემბერს[MFN: 5367]
ორგანიზაცია:  საქართველოს უსინათლოთა საზოგადოება; საქართველოს ყრუ-მუნჯთა საზოგადოება; საქართველოს სსრ ადგილობრივი მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტრო; სსრკ მშენბანკი; სსრკ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; სსრკ სახმომარაგება; სსრ კავშირის ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრო; სსრკ შრომისა და ხელფასის საკითხთა სახელმწიფო კომიტეტი; სსრკ ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველო.
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; თბილისი; ქუთაისი; ბათუმი.
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1973 წლის 17 სექტემბრის N677 დადგენილებასთან დაკავშირებით საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებათა ძალადაკარგულად ჩათვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.364. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 30 ნოემბერს[MFN: 5368]
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; რესპუბლიკური დადგენილებების ანულირება.
დადგენილება მხატვრული თარგმანისა და ლიტერატურული კავშირურთიერთობის საქმეთა მთავარი სარედაქციო კოლეგიის შექმნის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1973. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6. - გვ.365-367. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე შ. კიკნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე დ. ქიტიაშვილი. - მიღებულია 1973 წლის 3 დეკემბერს[MFN: 5369]
შინაარსი:  მხატვრული თარგმანისა და ლიტერატურული კავშირურთიერთობის საქმეთა მთავარი სარედაქციო კოლეგიის სტრუქტურა და შტატები
ორგანიზაცია:  საქართველოს მწერალთა კავშირი; საქართველოს სსრ უმაღლესი და საშუალო სპეციალური განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; ქართული საბჭოთა ენციკლოპედიის მთავარი სარედაქციო კოლეგია; საქართველოს სსრ გამომცემლობათა, პოლიგრაფიისა და წიგნის ვაჭრობის საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურა; მხატვრული თარგმანები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 532 | 533 | 534 | 535 | 536 | 537 | 538 | 539 | 540 | 541 | 542 |  შემდეგი »  ბოლო »»