1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ ჰიდრომეტეოროლოგიისა და გარემო ბუნებისადმი კონტროლის სამმართველოს ცალკეული ორგანიზაციების მუშაკებისათვის საბინაო შეღავათების მინიჭების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.35-37. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ზ. პატარიძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1979 წლის 29 ივნისს[MFN: 6001]
შინაარსი:  ნუსხა ჰიდრომეტეოროლოგიური სადგურებისა, რომლებიც განლაგებულია საქართველოს სსრ ძნელად მისადგომ და მაღალმთიან რაიონებში და რომელთა მუშაკები საბინაო შეღავათებით სარგებლობენ სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1979 წლის 11 იანვრის N38 დადგენილების შესაბამისად
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ჰიდრომეტეოროლოგიისა და გარემო ბუნებისადმი კონტროლის სამმარტველო; სსრ კავშირის ჰიდრომეტეოროლოგიისა და გარემო ბუნებისადმი კონტროლის სახელმწიფო კომიტეტი.
გეოგ.დასახელება:  ომალო; ბახმარო; ლებარდე; როდიონოვკა; ცხრაწყარო; შოვი; კორუნდაში; მოსკოვი; ლენინგრადი.
საკვანძო სიტყვები:  საბინაო პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1978 წლის 5 ოქტომბრის N610 დადგენილების დამატების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - მაისი-ივნისი. - N3. - გვ.38. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ზ. პატარიძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი[MFN: 6002]
ორგანიზაცია:  ამიერკავკასიის რკინიგზის სამმაართველო.
საკვანძო სიტყვები:  დადგენილების რედაქცია; საბინაო პოლიტიკა.
დადგენილება გამოჩენილი ქართველი მეცნიერ-ფსიქოლოგის დ.ნ. უზნაძის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.3. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი გ. კოლბინი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა. - მიღებულია 1979 წლის 10 ივლისს[MFN: 6003]
პერსონალია:  უზნაძე დიმიტრი (ფსიქოლოგი, ქართული ფსიქოლოგიური სკოლის ფუძემდებელი, პედაგოგი, საზოგადო მოღვაწე, თსუ-ს ერთ-ერთი დამაარსებელი, 1886-1950).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; თბილისის სახალხო დეპუტატების საქალაქო საბჭოს აღმასკომი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მეცნიერები.
დადგენილება საქართველოს სსრ მეცნიერებისა და ტექნიკის დარგის სახელმწიფო პრემიების ყოველწლიური მინიჭების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.3-4. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი გ. კოლბინი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა. - მიღებულია 1979 წლის 10 ივლისს[MFN: 6004]
შინაარსი:  ცვლილებანი, რომლებიც შეტანილია საქართველოს სსრ მეცნიერებისა და ტექნიკის სახელმწიფო პრემიების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერება; ტექნიკა; პრემიები.
დადგენილება "ბავშვობიდან ინვალიდთა მატერიალური უზრუნველყოფის გაუმჯობესების შესახებ" სკკპ ცენტრალური კომიტეტისა და სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1979 წლის 23 მაისის N479 დადგენილების თაობაზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.5-6. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ე. შევარდნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ზ. პატარიძე. - მიღებულია 1979 წლის 7 აგვისტოს[MFN: 6005]
ორგანიზაცია:  სსრკ ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრო; სსრკ შრომისა და სოციალურ საკითხთა დაცვის სახელმწიფო კომიტეტი; სსრკ ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება.
1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო. საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭო
დადგენილება საუკეთესო დამხმარე მეურნეობის მოწყობისათვის არასასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა და ორგანიზაციათა შორის სოციალისტური შეჯიბრების გაშლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.6-13. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსა და საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საუკეთესო დამხმარე მეურნეობის მოწყობისათვის არასასოფლო-სამეურნეო საწარმოთა და ორგანიზაციათა საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსა და საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს საპატიო დიპლომით დაჯილდოების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ზ. პატარიძე; საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს მდივანი ზ. კვაჭაძე. - მიღებულია 1979 წლის 15 აგვისტოს[MFN: 6006]
შინაარსი:  ცნობა დამხმარე მეურნეობის ძირითადი მაჩვენებლების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო პოლიტიკა; საბჭოური წახალისება.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1978 წლის 5 ოქტომბრის N610 დადგენილებაში ცვლილებების შეტანის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.14. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1979 წლის 6 ივლისს[MFN: 6007]
გეოგ.დასახელება:  გაგრა; ოჩხამური; ქობულეთი.
დადგენილება თანამედროვე ქართული სალიტერატურო ენის ნორმათა დამდგენი მუდმივი სახელმწიფო კომისიის დებულების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.14-16. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს თანამედროვე ქართული სალიტერატურო ენის ნორმათა დამდგენი მუდმივი სახელმწიფო კომისიის დებულება. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1979 წლის 6 ივლისს[MFN: 6008]
ორგანიზაცია:  საქართველოს ენათმეცნიერების ინსტიტუტი.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ენობრივი პოლიტიკა.
დადგენილება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის საგზაო მეურნეობის სამმართველოს დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.16-24. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის საგზაო მეურნეობის სამმართველოს შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1979 წლის 13 ივლისს[MFN: 6009]
შინაარსი:  საგზაო მეურნეობის სამმართველოს ამოცანები; საგზაო მეურნეობის სამმართველოს ხელმძღვანელობა; საგზაო მეურნეობის სამმართველოს ქონება; სამმართველოს უფლება-მოვალეობანი
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ საბინაო-კომუნალური მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საგზაო საკითხები.
დადგენილება მწერალ მარიჯანის (მარიამ მარკოზის ასული ალექსიძის) ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1979. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.24-25. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1979 წლის 19 ივლისს[MFN: 6010]
პერსონალია:  მარიჯანი მარიამ (საბავშვო მწერალი, 1890-1978, ტყემალაძე-ალექსიძე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ გამომცემლობათა, პოლიგრაფიისა და წიგნის ვაჭრობის საქმეთა სახელმწიფო კომიტეტი; თბილისის საქალაქო საბჭოს აღმასკომი.
გეოგ.დასახელება:  წაღვერი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 596 | 597 | 598 | 599 | 600 | 601 | 602 | 603 | 604 | 605 | 606 |  შემდეგი »  ბოლო »»