1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება სსრ კავშირის სახალხო არტისტის ს.დ. თაყაიშვილის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.23-24. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 16 იანვარს[MFN: 6515]
პერსონალია:  თაყაიშვილი სესილია (თეატრისა და კინოს მსახიობი, 1906-1984).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ გამსახკომი; შოთა რუსთაველის სახელობის თბილისის სახელმწიფო თეატრალური ინსტიტუტი; თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მსახიობები.
დადგენილება მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების საწარმოო გაერთიანების ტიპობრივი დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.24-63. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ტიპობრივი დებულება მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების საწარმოო გაერთიანების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6516]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; გაერთიანების მართვა; გაერთიანების ქონება; გაერთიანების უფლება-მოვალეობანი; გაერთიანების რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების საწარმოო გაერთიანება; სსრკ ფინანსთა სამინისტრო; სსრკ შრომისა და სოციალურ საკითხთა სახელმწიფო კომიტეტი; სსრკ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  მომსახურების პოლიტიკა.
დადგენილება კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.64-71. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6517]
შინაარსი:  დადგენილება კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ/ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. ტიხონოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი მ. სმირტიუკოვიახლავს ძირითადი პირობები ტიპობრივი ხელშეკრულებებისა კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენებისათვის
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სასოფლო-სამეურნეო წარმოების სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ ხილბოსტნეულის მეურნეობის სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  აჭარა; აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  აგრომელიორაცია.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო არტისტის შ.მ. მშველიძის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.72. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6518]
პერსონალია:  მშველიძე შალვა (კომპოზიტორი, 1904-1984).
ორგანიზაცია:  რუსთავის სამუსიკო სასწავლებელი; თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია; თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭო.
გეოგ.დასახელება:  რუსთავი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი კომპოზიტორები.
დადგენილება საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის დებულების, ზომამცირე გემებით სარგებლობის წესების დამტკიცებისა და აღნიშნული ინსპექციის მუშაობის პირობების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.73-99. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის შესახებ. - ახლავს წესები საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის სამეთვალყურეო გემების, მათი სადგომი ბაზების (ნაგებობების) რეგისტრაციის, აღრიცხვისა და ტექნიკური ზედამხედველობისა და ამ გემების მართვის უფლებაზე გემთმძღოლთა ატესტაციისა. - ახლავს წესები საქართველოს სსრ ზომამცირე გემებითა და მატი სადგომი ბაზებით (ნაგებობებით) სარგებლობისა. - ახლავს დანართი N1-2. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 იანვარს[MFN: 6519]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; გემების და ზომამცირე გემების სადგომი ბაზების (ნაგებობების) რეგისტრაცია; რეგისტრაციის წესები; გემების ხელახალი რეგისტრაცია; გემების აღრიცხვა; გემების მოხსნა აღრიცხვიდან; ტექნიკური ზედამხედველობა გემებისადმი; გემების სადგომი ბაზების (ნაგებობების) ტექნიკური შემოწმება; გემების მართვის უფლებაზე გემთმძღოლთა ატესტაცია და ცოდნის შემოწმება; ზოგადი დებულებანი; გემთმძღოლთა საერთო მოვალეობანი; ზომამცირე გემებისა და მათი სადგომი ბაზების (ნაგებობების) ექსპლუატაცია; ზომამცირე გემების ცურვის წესი; პასუხისმგებლობა წესების დარღვევისათვის; სტრუქტურა საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის მმართველობის მუშაკთა საშტატო რიცხოვნობისა; სტრუქტურა ავტონომიური რესპუბლიკების, რაიონებისა და ქალაქების ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციების მუშაკთა საშტატო რიცხოვნობისა
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექცია; საქართველოს სსრ საბინაო-კომუნალური მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; ფოთი; ბათუმი; თბილისი; ლანჩხუთი; ზუგდიდი; მცხეთა; გარდაბანი; ქუთაისი.
საკვანძო სიტყვები:  წყლის ტრანსპორტი.
დადგენილება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.100-118. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 იანვარს[MFN: 6520]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; გაერთიანების ამოცანები; გაერთიანების ხელმძღვანელობა; მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების ქონება; გაერთიანების უფლება-მოვალეობანი; გაერთიანების რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია
ორგანიზაცია:  თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომი, მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანება; "ყვავილვაჭრობა"; მცენარეთა დაცვის სადგური; დეკორატიული კულტურების საწარმოო კომბინატი; საქართველოს სსრ სატყეო მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საბაღო-საპარკო მეურნეობა.
დადგენილება შინამრეწველ ხელოსანთა, რეპეტიტორთა და კერძო სამედიცინო პრაქტიკის მქონე მოქალაქეთა გამოვლენისა და გადასახადით დაბეგვრისათვის მუშაობის შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.119-122. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 29 იანვარს[MFN: 6521]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ შინაგან საქმეთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების სამინისტრო; საქართველოს სსრ ადგილობრივი მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  შინამრეწველობა; საგადასახადო პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებებში ნაწილობრივ ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.122-123. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 თებერვალს[MFN: 6522]
საკვანძო სიტყვები:  დადგენილებათა რედაქცია.
დადგენილება მარტოხელა "შრომისუუნარო" მოქალაქეთა სოციალურ-საყოფაცხოვრებო მომსახურების გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.123-126. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 28 თებერვალს[MFN: 6523]
მოხსენიებული პირები:  გარდაფხაძე კარლო (საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის მინისტრი); ლეჟავა გელა (საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); ცანავა (საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების ცენტრალური კომიტეტის თავ-რე); ქაჯაია (საქართველოს სსრ ვაჭრობის მინისტრი); მაყაშვილი (საქართველოს სსრ საყოფაცხოვრებო მომსახურების მინისტრი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრო; საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების ცენტრალური კომიტეტი; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ საყოფაცხოვრებო მომსახურების სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახმშენი; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; "საქქალაქსახმშენპროექტი", საპროექტო ინსტიტუტი.
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; ბათუმი; რუსთავი; ქუთაისი; თბილისი; ესტონეთის სსრ; აფხაზეთი; აჭარა; სამხრეთ ოსეთი.
დადგენილება საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1984 წლის 24 აპრილის N246 დადგენილებით დამტკიცებული სამრეწველო და სასოფლო-სამეურნეო წარმოების, მშენებლობის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის ინტენსიფიკაციის დარგში საუკეთესო ნამუშევრებისათვის რესპუბლიკური კონკურსების დებულების ნაწილობრივ შეცვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.3. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ე. შევარდნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი. - მიღებულია 1985 წლის 9 აპრილს[MFN: 6524]
საკვანძო სიტყვები:  დებულების რედაქცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 648 | 649 | 650 | 651 | 652 | 653 | 654 | 655 | 656 | 657 | 658 |  შემდეგი »  ბოლო »»