დადგენილება სსრ კავშირის სახალხო არტისტის ს.დ. თაყაიშვილის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.23-24. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 16 იანვარს[MFN: 6515]
დადგენილება მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების საწარმოო გაერთიანების ტიპობრივი დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.24-63. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს ტიპობრივი დებულება მოსახლეობის საყოფაცხოვრებო მომსახურების საწარმოო გაერთიანების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6516]
დადგენილება კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.64-71. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6517]
შინაარსი: დადგენილება კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ/ხელს აწერენ: სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. ტიხონოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი მ. სმირტიუკოვიახლავს ძირითადი პირობები ტიპობრივი ხელშეკრულებებისა კოლმეურნეობებში, საბჭოთა მეურნეობებსა და სხვა სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში მელიორირებული მიწების მაღალეფექტიანი გამოყენებისათვის
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო არტისტის შ.მ. მშველიძის ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.72. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 24 იანვარს[MFN: 6518]
დადგენილება საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის დებულების, ზომამცირე გემებით სარგებლობის წესების დამტკიცებისა და აღნიშნული ინსპექციის მუშაობის პირობების უზრუნველყოფის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.73-99. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის შესახებ. - ახლავს წესები საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის სამეთვალყურეო გემების, მათი სადგომი ბაზების (ნაგებობების) რეგისტრაციის, აღრიცხვისა და ტექნიკური ზედამხედველობისა და ამ გემების მართვის უფლებაზე გემთმძღოლთა ატესტაციისა. - ახლავს წესები საქართველოს სსრ ზომამცირე გემებითა და მატი სადგომი ბაზებით (ნაგებობებით) სარგებლობისა. - ახლავს დანართი N1-2. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 იანვარს[MFN: 6519]
შინაარსი: ზოგადი დებულებანი; გემების და ზომამცირე გემების სადგომი ბაზების (ნაგებობების) რეგისტრაცია; რეგისტრაციის წესები; გემების ხელახალი რეგისტრაცია; გემების აღრიცხვა; გემების მოხსნა აღრიცხვიდან; ტექნიკური ზედამხედველობა გემებისადმი; გემების სადგომი ბაზების (ნაგებობების) ტექნიკური შემოწმება; გემების მართვის უფლებაზე გემთმძღოლთა ატესტაცია და ცოდნის შემოწმება; ზოგადი დებულებანი; გემთმძღოლთა საერთო მოვალეობანი; ზომამცირე გემებისა და მათი სადგომი ბაზების (ნაგებობების) ექსპლუატაცია; ზომამცირე გემების ცურვის წესი; პასუხისმგებლობა წესების დარღვევისათვის; სტრუქტურა საქართველოს სსრ ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციის მმართველობის მუშაკთა საშტატო რიცხოვნობისა; სტრუქტურა ავტონომიური რესპუბლიკების, რაიონებისა და ქალაქების ზომამცირე გემების სახელმწიფო ინსპექციების მუშაკთა საშტატო რიცხოვნობისა
დადგენილება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.100-118. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დებულება თბილისის სახალხო დეპუტატთა საქალაქო საბჭოს აღმასკომის მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 იანვარს[MFN: 6520]
შინაარსი: ზოგადი დებულებანი; გაერთიანების ამოცანები; გაერთიანების ხელმძღვანელობა; მწვანე მეურნეობის საწარმოო გაერთიანების ქონება; გაერთიანების უფლება-მოვალეობანი; გაერთიანების რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია
დადგენილება შინამრეწველ ხელოსანთა, რეპეტიტორთა და კერძო სამედიცინო პრაქტიკის მქონე მოქალაქეთა გამოვლენისა და გადასახადით დაბეგვრისათვის მუშაობის შემდგომი გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.119-122. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ნ. ჭითანავა; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 29 იანვარს[MFN: 6521]
დადგენილება საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებებში ნაწილობრივ ცვლილებათა შეტანის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.122-123. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 25 თებერვალს[MFN: 6522]
დადგენილება მარტოხელა "შრომისუუნარო" მოქალაქეთა სოციალურ-საყოფაცხოვრებო მომსახურების გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.123-126. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ზ. ახვლედიანი. - მიღებულია 1985 წლის 28 თებერვალს[MFN: 6523]
მოხსენიებული პირები:გარდაფხაძე კარლო (საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის მინისტრი); ლეჟავა გელა (საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრი); ცანავა (საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების ცენტრალური კომიტეტის თავ-რე); ქაჯაია (საქართველოს სსრ ვაჭრობის მინისტრი); მაყაშვილი (საქართველოს სსრ საყოფაცხოვრებო მომსახურების მინისტრი).
დადგენილება საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1984 წლის 24 აპრილის N246 დადგენილებით დამტკიცებული სამრეწველო და სასოფლო-სამეურნეო წარმოების, მშენებლობის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის ინტენსიფიკაციის დარგში საუკეთესო ნამუშევრებისათვის რესპუბლიკური კონკურსების დებულების ნაწილობრივ შეცვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1985. - მარტი-აპრილი. - N2. - გვ.3. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ე. შევარდნაძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე დ. ქართველიშვილი. - მიღებულია 1985 წლის 9 აპრილს[MFN: 6524]