1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება გადიდებული სართულიანობის საცხოვრებელ და საზოგადოებრივ შენობათა სახანძრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.100-104. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ა. ხუნწარია. - მიღებულია 1986 წლის 29 აგვისტოს[MFN: 6651]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტრო; საქართველოს სსრ მშენებლობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახმომარაგება; საქართველოს სსრ ადგილობრივი მრეწველობის სამინისტრო; "თბილქალაქპროექტი", საპროექტო ინსტიტუტი; საქართველოს სსრ სამონტაჟო და სპეციალურ სამშენებლო სამუშაოთა მთავარი სამმართველო; საქართველოს სსრ საბინაო-კომუნალური მეურნეობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ნებაყოფლობითი სახანძრო საზოგადოება; "ივერია", სასტუმრო; "ჰორიზონტი", პანსიონატი; "მშენებელი", პანსიონატი; "აფხაზეთი", სასტუმრო; "მედეა", სასტუმრო; საქართველოს ვ.ი. ლენინის სახელობის პოლიტექნიკური ინსტიტუტის საერთო საცხოვრებელი; საქართველოს სსრ სახმშენი; "ზაკსპეცავტომატიკა", საწარმოო გაერთიანება.
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი; ქობულეთი; გაგრა; ქუთაისი; ჭიათურა; ბორჯომი; სოხუმი; მახარაძე; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  სახანძრო დაცვა.
დადგენილება საცხოვრებელი სადგომებით სარგებლობის, საცხოვრებელი სახლისა და სახლისპირა ტერიტორიის მოვლა-პატრონობის წესების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.104-110. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს წესები საცხოვრებელი სადგომებით სარგებლობის, საცხოვრებელი სახლისა და სახლისპირა ტერიტორიის მოვლა-პატრონობისა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ა. ხუნწარია. - მიღებულია 1986 წლის 29 აგვისტოს[MFN: 6652]
შინაარსი:  საცხოვრებელი სადგომებისა და საცხოვრებელი სახლების მოვლა-პატრონობა და მათი სარგებლობა; სახლისპირა ტერიტორიის მოვლა-პატრონობა
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ საბინაო-კომუნალური მეურნეობის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საცხოვრებლები(ბინები); სანიტარია.
დადგენილება შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ზ. ჩხეიძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ს. რიგვავა. - მიღებულია 1986 წლის ს[MFN: 6653]
1. საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტი. საქართველოს სსრ. უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი. საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო
დადგენილება "სკკპ XXVII ყრილობის გადაწყვეტილებათა შესაბამისად სახალხო დეპუტატთა საბჭოების როლის შემდგომი გაზრდისა და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დაჩქარებისათვის მათი პასუხისმგებლობის გაძლიერების ღონისძიებათა შესახებ" სკკპ ცენტრალური კომიტეტის, სსრ კავშირის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1986 წლის 25 ივლისის N876 დადგენილების შესრულების ღონისძიებათა თაობაზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.3-34. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის თავ-რე პ. გილაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 14 ოქტომბერს[MFN: 6654]
შინაარსი:  დადგენილება სკკპ XXVII ყრილობის გადაწყვეტილებათა შესაბამისად სახალხო დეპუტატთა საბჭოების როლის შემდგომი გაზრდისა და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დაჩქარებისათვის მათი პასუხისმგებლობის გაძლიერების ღონისძიებათა შესახებ/ხელს აწერენ: სკკპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი მ. გორბაჩოვი; სსრ კავშირის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის თავმჯდომარე ა. გრომიკო; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. რიჟკოვი
ორგანიზაცია:  აფხაზეთის ასსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი; აჭარის ასსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი; სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის სახალხო დეპუტატთა საბჭო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; საქართველოს სსრ შრომის სახელმწიფო კომიტეტი; სსრკ ვაჭრობის სამინისტრო; "ცენტროსოიუზი", საკავშირო გაერთიანება; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველო; სსრკ სახმომარაგება; სსრკ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  საკავშირო დადგენილება; მმართველობის ორგანოები; ეკონომიკურ-კულტურული პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1982 წლის 19 იანვრის N58 დადგენილების მე-3 პუნქტის ძალადაკარგულად ჩათვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.35. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 16 სექტემბერს[MFN: 6655]
საკვანძო სიტყვები:  დადგენილების ანულირება.
დადგენილება პროდუქციისა და საქონლის მიწოდების ხელშეკრულებათა შესრულებისათვის გაერთიანებათა, საწარმოთა და ორგანიზაციათა პასუხისმგებლობის ამაღლების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.35-46. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 30 სექტემბერს[MFN: 6656]
შინაარსი:  დადგენილება პროდუქციისა და საქონლის მიწოდების ხელშეკრულებათა შესრულებისათვის გაერთიანებათა, საწარმოთა და ორგანიზაციათა პასუხისმგებლობის ამაღლების შესახებ/ხელს აწერენ: სკკპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი მ. გორბაჩოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. რიჟკოვი
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახმომარაგება; საქართველოს სსრ ცენტრალური სტატისტიკური სამმართველო; საქართველოს სსრ შრომის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ საავტომობილო ტრანსპორტის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; სსრკ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; აფხაზეთის ასსრ მინისტრთა საბჭო; აჭარის ასსრ მინისტრთა საბჭო; სამხრეთ ოსეთის სახალხო დეპუტატთა საბჭოს აღმასკომი.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური პოლიტიკა.
დადგენილება "მსუბუქ მრეწველობაში სახალხო მოხმარების საქონლის წარმოების დაგეგმვის, ეკონომიკური სტიმულირების გაუმჯობესებისა და მართვის სრულყოფის შესახებ" სკკპ ცენტრალური კომიტეტისა და სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1986 წლის 24 აპრილის N489 დადგენილების რეალიზაციის ღონისძიებათა თაობაზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.47-50. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 30 სექტემბერს[MFN: 6657]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მსუბუქი მრეწველობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ვაჭრობის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფასების სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; "ბახტრიონი", თბილისის ტრიკოტაჟის საწარმოო გაერთიანება; "გელათი", ქუთაისის საწარმოო სამკერვალო გაერთიანება; "საბჭოთა საქართველო", თბილისის მაუდ-კამვოლის კომბინატი; თელავის წინდის ფაბრიკა; ზესტაფონის სამკერვალო ფაბრიკა; ჭიათურის სამკერვალო ფაბრიკა; "მზიური", საფირმო მაღაზია; "გლდანი", ტრიკოტაჟის საწარმოო გაერთიანება; ბოგდანოვკის სამკერვალო ფაბრიკა; სოფელ პატარა გონდრიოს სამკერვალო ფილიალი; სოფელ ეშტიის სამკერვალო ფილიალი; გორის ბამბეულის საწარმოო გაერთიანება; "საქტყავფეხსაცმელმრეწვი", რესპუბლიკური სამრეწველო გაერთიანება.
საკვანძო სიტყვები:  მსუბუქი მრეწველობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობაში პერსონალური კომპიუტერების ფართოდ გამოყენების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.51-55. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 14 ოქტომბერს[MFN: 6658]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომიტეტი; საქართველოს სსრ მეცნიერებისა და ტექნიკის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ უმაღლესი და საშუალო სპეციალური განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო; საქართველოს სსრ პროფესიულ-ტექნიკური განათლების სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია; "ალგორითმი", სამეცნიერო-საწარმოო გაერთიანება; გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი; ბორის ძნელაძის სახელობის პიონერთა და მოსწავლეთა რესპუბლიკური სასახლე; "მზიური", ბავშვთა აღმზრდელობით-გამაჯანსაღებელი კომპლექსი; საქართველოს ალკკ ცენტრალური კომიტეტი; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; "ელექტრონიკა", საფირმო მაღაზია-სალონი; თბილისის გამოთვლითი ტექნიკის ქარხანა.
საკვანძო სიტყვები:  გამოთვლითი ტექნიკა.
1. საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტი. საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო. საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭო
დადგენილება ბავშვობიდან ინვალიდთა ცხოვრების პირობების შემდგომი გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.55-61. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსა და საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ზ. ჩხეიძე; საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს თავ-რე თ. მოსაშვილი. - მიღებულია 1986 წლის 30 ოქტომბერს[MFN: 6659]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ფიზიკური კულტურისა და სპორტის სახელმწიფო კომიტეტი; საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრო; საქართველოს სსრ სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტრო; "დინამო", სრულიად საკავშირო ფიზკულტურულ-სპორტული საზოგადოება; საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო; სსრკ განათლების სამინისტრო; სსრკ მედიცინის მეცნიერებატა აკადემია; სსრკ პედაგოგიკის მეცნიერებათა აკადემია.
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; აჭარა; აფხაზეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ინვალიდები; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება ტყეებში და სახელმწიფო ტყის ფონდის ტყით დაუფარავ მიწებზე ტურისტული ბანაკების, დასასვენებელი ბაზებისა და კარვის ტიპის სხვა ობიექტების განლაგების ნებართვის მიცემის წესისა და კულტურულ-გამაჯანსაღებელი მიზნებისათვის ტყით სარგებლობის წესის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.61-62. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ს. რიგვავა. - მიღებულია 1986 წლის 5 სექტემბერს[MFN: 6660]
საკვანძო სიტყვები:  ტყეები; დასვენება; ტურიზმი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 661 | 662 | 663 | 664 | 665 | 666 | 667 | 668 | 669 | 670 | 671 |  შემდეგი »  ბოლო »»