დადგენილება გადიდებული სართულიანობის საცხოვრებელ და საზოგადოებრივ შენობათა სახანძრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.100-104. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ა. ხუნწარია. - მიღებულია 1986 წლის 29 აგვისტოს[MFN: 6651]
დადგენილება საცხოვრებელი სადგომებით სარგებლობის, საცხოვრებელი სახლისა და სახლისპირა ტერიტორიის მოვლა-პატრონობის წესების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - ივლისი-აგვისტო. - N4. - გვ.104-110. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს წესები საცხოვრებელი სადგომებით სარგებლობის, საცხოვრებელი სახლისა და სახლისპირა ტერიტორიის მოვლა-პატრონობისა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ა. ხუნწარია. - მიღებულია 1986 წლის 29 აგვისტოს[MFN: 6652]
დადგენილება შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ზ. ჩხეიძე; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ს. რიგვავა. - მიღებულია 1986 წლის ს[MFN: 6653]
დადგენილება "სკკპ XXVII ყრილობის გადაწყვეტილებათა შესაბამისად სახალხო დეპუტატთა საბჭოების როლის შემდგომი გაზრდისა და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დაჩქარებისათვის მათი პასუხისმგებლობის გაძლიერების ღონისძიებათა შესახებ" სკკპ ცენტრალური კომიტეტის, სსრ კავშირის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1986 წლის 25 ივლისის N876 დადგენილების შესრულების ღონისძიებათა თაობაზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.3-34. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის თავ-რე პ. გილაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 14 ოქტომბერს[MFN: 6654]
შინაარსი: დადგენილება სკკპ XXVII ყრილობის გადაწყვეტილებათა შესაბამისად სახალხო დეპუტატთა საბჭოების როლის შემდგომი გაზრდისა და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დაჩქარებისათვის მათი პასუხისმგებლობის გაძლიერების ღონისძიებათა შესახებ/ხელს აწერენ: სკკპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი მ. გორბაჩოვი; სსრ კავშირის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის თავმჯდომარე ა. გრომიკო; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. რიჟკოვი
დადგენილება საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს 1982 წლის 19 იანვრის N58 დადგენილების მე-3 პუნქტის ძალადაკარგულად ჩათვლის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.35. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 16 სექტემბერს[MFN: 6655]
დადგენილება პროდუქციისა და საქონლის მიწოდების ხელშეკრულებათა შესრულებისათვის გაერთიანებათა, საწარმოთა და ორგანიზაციათა პასუხისმგებლობის ამაღლების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.35-46. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 30 სექტემბერს[MFN: 6656]
შინაარსი: დადგენილება პროდუქციისა და საქონლის მიწოდების ხელშეკრულებათა შესრულებისათვის გაერთიანებათა, საწარმოთა და ორგანიზაციათა პასუხისმგებლობის ამაღლების შესახებ/ხელს აწერენ: სკკპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი მ. გორბაჩოვი; სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს თავ-რე ნ. რიჟკოვი
დადგენილება "მსუბუქ მრეწველობაში სახალხო მოხმარების საქონლის წარმოების დაგეგმვის, ეკონომიკური სტიმულირების გაუმჯობესებისა და მართვის სრულყოფის შესახებ" სკკპ ცენტრალური კომიტეტისა და სსრ კავშირის მინისტრთა საბჭოს 1986 წლის 24 აპრილის N489 დადგენილების რეალიზაციის ღონისძიებათა თაობაზე // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.47-50. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 30 სექტემბერს[MFN: 6657]
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობაში პერსონალური კომპიუტერების ფართოდ გამოყენების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.51-55. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტისა და საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია. - მიღებულია 1986 წლის 14 ოქტომბერს[MFN: 6658]
დადგენილება ბავშვობიდან ინვალიდთა ცხოვრების პირობების შემდგომი გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.55-61. - საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის, საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოსა და საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს დადგენილება. - ხელს აწერენ: საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ჯ. პატიაშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ზ. ჩხეიძე; საქართველოს პროფკავშირთა რესპუბლიკური საბჭოს თავ-რე თ. მოსაშვილი. - მიღებულია 1986 წლის 30 ოქტომბერს[MFN: 6659]
დადგენილება ტყეებში და სახელმწიფო ტყის ფონდის ტყით დაუფარავ მიწებზე ტურისტული ბანაკების, დასასვენებელი ბაზებისა და კარვის ტიპის სხვა ობიექტების განლაგების ნებართვის მიცემის წესისა და კულტურულ-გამაჯანსაღებელი მიზნებისათვის ტყით სარგებლობის წესის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ იუსტიციის სამინისტროს გამოცემა. - თბილისი, 1986. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.61-62. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ო. ჩერქეზია; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ს. რიგვავა. - მიღებულია 1986 წლის 5 სექტემბერს[MFN: 6660]