დადგენილება N23 უპატრონო ბავშვთა დახმარების ლენინის სახელობის ფონდის შესაქმნელად სამდღიურის ჩატარების შესახებ ა.წ. აპრილის 22, 23 და 24-ს // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.124-125. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 18 აპრილს[MFN: 699]
ორგანიზაცია:  თბილისის აღმასკომი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სოხუმი; ქუთაისი; ბათუმი; ფოთი.
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის დებულებები, დეკრეტები, დადგენილებები.
საკვანძო სიტყვები:  საქველმოქმედო ფონდები; სოციალური პოლიტიკა.
1. საქართველოს სსრ. ცაკი.
დადგენილება N24 სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის მიერ "სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმში დეკრეტებისა და დადგენილებების პროექტების განხილვის წესის შესახებ" 1923 წლის მაისის 26-ს თარიღითა და 41 N-ით გამოცემული დადგენილების მე-5 და მე-6 მუხლის გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.125. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივნის მაგიერ დ. აფციაური. - მიღებულია 1928 წლის 25 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 29 აპრილი, N99[MFN: 700]
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ცვლილებები.
დადგენილება N25 სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის მიერ "საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა ძალაში შესვლის დროის შესახებ" 1926 წლის თებერვლის 1-ს თარიღითა და 5 N-ით გამოცემული დადგენილების 1 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.126. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივნის მაგიერ დ. აფციაური. - მიღებულია 1928 წლის 25 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 1 მაისი, N100[MFN: 701]
დადგენილება N26 მიწის კოდექსისათვის 92(I) მუხლის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.127. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივნის მაგიერ დ. აფციაური. - მიღებულია 1928 წლის 25 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 4 მაისი, N101[MFN: 702]
საკვანძო სიტყვები:  მიწის კოდექსი.
დადგენილება N27 მოუვლელობის გამო ქალაქ-ადგილას საცხოვრებელ შენობათა მუნიციპალიზაციის წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.127-129. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივნის მაგიერ დ. აფციაური. - მიღებულია 1928 წლის 26 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 27 აპრილი, N97[MFN: 703]
საკვანძო სიტყვები:  საბინაო ფონდი; საცხოვრებელი ნაგებობები.
დადგენილება N28 ავტომობილების მოძრაობის თაობაზე არსებული პარიზის საერთაშორისო კონვენციის თანახმად, საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მყოფ უცხო მოქალაქეთა ავტომობილების და მოტოციკლეტების თვითმოძრავი ეკიპაჟების ადგილობრივი გადასახადისაგან განთავისუფლების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.130. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 4 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 9 მაისი, N105[MFN: 704]
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო პოლიტიკა.
დადგენილება 1927-28 ადმინისტრაციულ-სამეურნეო ხარჯების შემცირების უზრუნველყოფისათვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.131-132. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 30 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 5 მაისი, N102[MFN: 705]
საკვანძო სიტყვები:  საფინანსო კონტროლი.
დადგენილება მრეწველობის სამშენებლო სამუშაოთა კლასიფიკაციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 25 მაისი. - N7 (ნაწ. I). - გვ.132-134. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 3 მაისს[MFN: 706]
საკვანძო სიტყვები:  მრეწველობა; სამშენებლო სამუშაოები.
დადგენილება N29 სტუდენტთა "დამხმარე კვირეულის" მოწყობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 30 ივნისი. - N8 (ნაწ. I). - გვ.136. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 11 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 12 მაისი, N108[MFN: 707]
საკვანძო სიტყვები:  სტუდენტები; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება N30 ქალაქებში საბინაო ფონდის სპეციალური კაპიტალის შექმნის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 30 ივნისი. - N8 (ნაწ. I). - გვ.136-137. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივნის მაგიერ დ. აფციაური. - მიღებულია 1928 წლის 9 მაისს[MFN: 708]
საკვანძო სიტყვები:  საბინაო ფონდი; სოციალური პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 |  შემდეგი »  ბოლო »»