1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება 1928/29 წ. ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.167-171. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 8 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 3 ივნისი, N127[MFN: 728]
გეოგ.დასახელება:  დუშეთი; ცხინვალი; გორი; ხაშური; ახალქალაქი; ზესტაფონი; სამტრედია; ონი; ხონი; ზუგდიდი; ოზურგეთი; სენაკი.
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის დეკრეტები, დებულებები, დადგენილებები.
საკვანძო სიტყვები:  სოფლის მეურნეობა; საგადასახადო პოლიტიკა.
დადგენილება პასუხსაგები შრომის ამხანაგობათა (არტელების) დებულების გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.171. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 16 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 16 ივნისი, N143[MFN: 729]
საკვანძო სიტყვები:  შრომის კანონმდებლობა.
დადგენილება მიწების მორწყვისა და შეგუების სფეროში, აგრეთვე წყლის სარგებლობის მოწესრიგების საქმეში საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატისა და წყალთა მეურნეობის სამმართველოს მუშაობის შეთანხმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.172-173. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 16 მაისს[MFN: 730]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი, წყალთამეურნეობის სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  მელიორაცია; წყალმომარაგება.
დადგენილება სახელმწიფოს მიერ სტუდენტ-სტიპენდიანტების შესანახად გაწეული ხარჯის ანაზღაურების თაობაზე 1927 წლის თებერვლის 28-ის თარიღით გამოცემული დადგენილების მე-7 მუხლის შენიშვნის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.173. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 18 მაისს[MFN: 731]
საკვანძო სიტყვები:  სტუდენტური სტიპენდიები; ხარჯების ანაზღაურება.
დადგენილება 1928/29 წლის ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის თაობაზე 1928 წლის მაისის 8-ს თარიღით გამოცემული დადგენილების მე-7, მე-11 და მე-16 მუხლების რედაქციის შეცვლისა და ამ დადგენილებისათვის მე-17 მუხლის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.174-175. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 7 ივნისს[MFN: 732]
საკვანძო სიტყვები:  მიწათმოქმედება; საგადასახადო პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს ყოფ. საადგილმამულო ბანკებში დატფილისის საკრედიტო საზოგადოებაში დაგირავებული ქალაქად მდებარე სახლების ვალის გადახდევინების მოსპობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.176. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 19 ივნისს [MFN: 733]
ორგანიზაცია:  საქართველოს კომუნალური ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  საკუთრება; გირაო; საფინანსო პოლიტიკა.
დადგენილება ტრაქტორების რეგისტრაციისა და გასხვისების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 26 ივლისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.176-180. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. სტეფანოვი. - მიღებულია 1928 წლის 19 ივნისს[MFN: 734]
საკვანძო სიტყვები:  სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა; აღრიცხვა.
დადგენილება N43 სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სოციალური უზრუნველყოფის განყოფილების საქართველოს სოციალური უზრუნველყოფის სახალხო კომისარიატად გადაკეთების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 18 აგვისტო. - N10 (ნაწილი I). - გვ.182-183. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს სსრ საბჭოთა ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 4 ივლისს[MFN: 735]
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება N44 სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმის შედგენილობაში ცვლილებების შეტანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 18 აგვისტო. - N10 (ნაწილი I). - გვ.183. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს სსრ საბჭოთა ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 4 ივლისს[MFN: 736]
მოხსენიებული პირები:  ბოლქვაძე ი. (საბჭოთა პარტიული მუშაკი); მგალობლიშვილი გ. (საბჭოთა პარტიული მუშაკი); ვაშაკიძე ვ. (საბჭოთა პარტიული მუშაკი); მაჩაიძე ბ. (საბჭოთა პარტიული მუშაკი); ვარძიელი იაკობ (საბჭოთა პარტიული მუშაკი).
საკვანძო სიტყვები:  სახელისუფლებო ცვლილებები.
დადგენილება N46 მუშათა და გლეხთა მილიციის მომუშავეთა ყოფა-ცხოვრებისა და სამსახურის გამაუმჯობესებელ საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 18 აგვისტო. - N10 (ნაწილი I). - გვ.184-185. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს სსრ საბჭოთა ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ლ. ქართველიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1928 წლის 30 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1928 წ., 12 ივლისი, N160[MFN: 737]
საკვანძო სიტყვები:  სამართალდამცველები; სოციალური პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 |  შემდეგი »  ბოლო »»