1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება ზოგიერთი სამაზრო სასამართლოს გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.204. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 26 მარტს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1929 წ., 5 აპრილი, N74[MFN: 929]
ორგანიზაცია:  იუსტიციის სახალხო კომისარიატი.
გეოგ.დასახელება:  ბორჩალო; ახალციხე; ახალქალაქი; შორაპანი; რაჭა-ლეჩხუმი; სენაკი; ზუგდიდი; ოზურგეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო წყობილება.
დადგენილება სრულიად საქართველოს ცენტრალურ აღმასრულებელ კომიტეტთან არსებულ უპატრონო ბავშვთა დამხმარე კომისიის სამდღიურის ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.205-206. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 2 აპრილს[MFN: 930]
საკვანძო სიტყვები:  უპატრონო ბავშვები; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება საბავშვო დაწესებებულებიდან იმ მარტოხელა მშრომელ ქალთა შვილების დათხოვნის აკრძალვის შესახებ, რომელთაც საშოვარი დაკარგეს // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.206. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 2 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1929 წ., 20 აპრილი, N89[MFN: 931]
საკვანძო სიტყვები:  მარტოხელა დედები; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება ტრანსპორტის საჭიროებისათვის საბალასტო და ქვის კარიერების დასამუშავებლად საბადო ადგილებისა და ზედაპირის ნაკვეთების მიჩენისა და გამოყენების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.207-208. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 2 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1929 წ., 20 აპრილი, N89[MFN: 932]
საკვანძო სიტყვები:  სამთო წარმოება; სატრანსპორტო საკითხები.
დადგენილება სოციალური დაზღვევის გადასახადის დავალიანების დაფარვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.208-209. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 2 აპრილს[MFN: 933]
საკვანძო სიტყვები:  სადაზღვევო სისტემა; სოციალური პოლიტიკა.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო.
დადგენილება "ნარკოტიკულ ნივთიერებათა წარმოებისა და ვაჭრობის მოწესრიგებისათვის" გამოცემული ა/კსფსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1928 წ. ნოემბრის 10-ს დადგენილების შეფარდების ინსტრუქციის დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 15 მაისი. - N9 (ნაწილი I). - გვ.209-210. - ახლავს ინსტრუქცია "ნარკოტიკულ ნივთიერებათა წარმოება-ვაჭრობის მოწესრიგებისათვის" გამოცემული ა/კსფსრ სახალხო კომისართა საბჭოს 1928 წ. ნოემბრის 10-ს დადგენილების შესაფარდებლად (ა/კსფსრ კან. კრ. 1928 წ. N21, მუხ. 244). - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 2 აპრილს[MFN: 934]
ორგანიზაცია:  ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატის საბეითლო სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  მედიცინა; ნარკოტიკული პრეპარატები; ფარმაკოპეა.
დადგენილება სარეწაო კოოპერაციის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 20 მაისი. - N10 (ნაწილი I). - გვ.211-251. - ახლავს დებულება სარეწაო კოოპერაციის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 24 აპრილს[MFN: 935]
შინაარსი:  სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციების მიზანი და შედგენილობა; სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციების მოქმედების წესი; სარეწაო საკრედიტო კოოპერატიულ ორგანიზაციათა მოქმედების წესი; სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციის წევრთა უფლება-მოვალეობანი; სარეწავი კოოპერატიული ორგანიზაციების კაპიტალები და მოგება-წაგების განაწილება; სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციის მმართველი და სარევიზიო ორგანოები; სარეწაო კოოპერატიული კავშირი; სარეწაო კოოპერატიულ დაწესებულებათა დაფუძნებისა და რეგისტრაციის წესი; სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციებისათვის ზედამხედველობის გაწევა და მათი ანგარიშგების წესი; შეერთება და გაყოფა სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციებისა; სარეწაო კოოპერატიული ორგანიზაციების მოსპობა
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური პოლიტიკა; კოოპერატიული ორგანიზაციები; სარეწაო ამხანაგობები.
დადგენილება სარეწაო კოოპერაციის საურთიერთო დამხმარე სალაროების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 20 მაისი. - N10 (ნაწილი I). - გვ.251-256. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ვ. სტურუა; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 24 აპრილს[MFN: 936]
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; ფინანსები; სარეწაო პოლიტიკა.
დადგენილება ახალ სპეციალისტთა მომზადებისა, განაწილებისა და გამოყენების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.258-262. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 3 აპრილს[MFN: 937]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ განათლების სახალხო კომისარიატი; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია; თბილისის სახელმწიფო პოლიტექნიკური ინსტიტუტი; საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობის უმაღლესი საბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  განათლება; ტექნიკური სასწავლებლები.
დადგენილება ადგილობრივ გადასახადთა და გამოსაღებთა უკიდურესი განაკვეთების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.262-267. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 3 აპრილს[MFN: 938]
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 |  შემდეგი »  ბოლო »»