1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება სამანევრო საბინაო ფონდის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.267-270. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 3 აპრილს[MFN: 939]
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ქუთაისი; ბათუმი; სოხუმი; ფოთი; გორი; ჭიათურა.
საკვანძო სიტყვები:  საბინაო ფონდი; საცხოვრებლით უზრუნველყოფა; სოციალური პოლიტიკა.
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის 72-ე მუხლის შენიშვნისა და 90, 103, 105, 182(III) და 185 მუხლების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.270-271. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 18 აპრილს[MFN: 940]
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო სამართალი.
დადგენილება მილიციისა და სისხლის სამართლის მაძიებელი მილიციის მომუშავეთათვის ნამსახურობის მიხედვით შრომის ხელფასის პერიოდული მომატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.271-272. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 18 აპრილს[MFN: 941]
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართლის ორგანოები; სახელფასო პოლიტიკა.
დადგენილება სისხლის სამართლის კოდექსის იმ ცვლილებებისა და დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.272-273. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 942]
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართალი; საკოდექსო ცვლილებები.
დადგენილება მიწის კოდექსის იმ ცვლილებებისა და დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.274-275. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 943]
საკვანძო სიტყვები:  მიწის კანონმდებლობა.
დადგენილება სამოქალაქო სამართლის კოდექსის იმ ცვლილებებისა და დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.273-274. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 944]
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო სამართალი; საკოდექსო ცვლილებები.
დადგენილება სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის იმ ცვლილებებისა და დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.275. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 945]
დადგენილება სამოქალაკო სამართლის საპროცესო კოდექსის იმ ცვლილებებისა და იმ დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.276. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 946]
დადგენილება სასამართლოს წყობილების დებულების იმ ცვლილებებისა და დამატების დამტკიცების შესახებ, რაც მიღებულ იქნა სრულიად საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის სესიებს შუა // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.276. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 1 მარტს[MFN: 947]
საკვანძო სიტყვები:  სასამარტლოს წყობილება.
დადგენილება ნატახტარის წყალსადენის მშენებელი კომიტეტის ("ნატახტკომის") დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივნისი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.277-283. - ახლავს დებულება ნატახტარის წყალსადენის მშენებელი კომიტეტის ("ნატახტკომის") შესახებ. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისარტა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისარტა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 19 თებერვალს[MFN: 948]
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა; წყალმომარაგება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 |  შემდეგი »  ბოლო »»