მონაცემთა ბაზა:KANO - საქართველოს მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული (1922–...) გამოტანის ფორმატი
1. საქართველოს სსრ. ცაკი.
დადგენილება სოფლის მოსახლეობის საგზაო შრომის ბეგარის დებულების შეფარდების თაობაზე გამოცემული ინსტრუქციის მოქმედების ქალაქისა და ქალაქის ტიპის დასახლებული ადგილების მოსახლეობაზე გავრცელების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.352. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ვ. სტურუა; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 25 მაისს[MFN: 971]
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ფოტი; ჭიათურა; ბორჯომი; ახალციხე; სიღნაღი; თელავი; სოხუმი; გუდაუთა; ოჩამჩირე; ბათუმი.
საკვანძო სიტყვები:  შრომის ბეგარა.
დადგენილება სენაკის მაზრის კურორტ "ლებარდე"-ს სამთო-სანიტარული ზონის დაწესების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.353. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს[MFN: 972]
გეოგ.დასახელება:  სენაკი (ლებარდე).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს კურორტები; ტყეები.
დადგენილება საქართველოს სსრ საწარმოთა 7 საათის სამუშაო დღეზე გადაყვანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.353-354. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 6 ივნისი, N127[MFN: 973]
ორგანიზაცია:  სახალხო მეურნეობის უმაღლესი საბჭო; ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი; განათლების სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  შრომის კანონი.
დადგენილება სასარეწაო კოოპერაციის წევრ-შინამრეწველთა უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.355. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 21 ივნისი, N140[MFN: 974]
საკვანძო სიტყვები:  შინამრეწველები; სარეწაო კოოპერაცია.
დადგენილება კომუნალური ლომბარდების ადგილობრივი გადასახადისა და გამოსაღებისაგან განთავისუფლების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.355. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 28 მაისს[MFN: 975]
საკვანძო სიტყვები:  ლომბარდი; გადასახადები.
დადგენილება მტკვარში და ზემოავჭალის ჰიდროელექტროსადგურის რაიონში ორაგულისა და სხვა თევზის ჭერის აკრძალვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.356. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 28 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 12 ივნისი, N132[MFN: 976]
ორგანიზაცია:  აზერბაიჯანის სსრ მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი, ბაქოს იხტიოლოგიური ლაბორატორია.
გეოგ.დასახელება:  ზემო ავჭალა; მტკვარი.
საკვანძო სიტყვები:  თევზჭერა.
დადგენილება "საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს მინდობილობათა აღსრულებისათვის კონტროლის გაწევის თაობაზე" გამოცემული დადგენილების რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.356-358. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 977]
საკვანძო სიტყვები:  მინდობილობათა კონტროლი.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის დებულების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.358-360. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 978]
საკვანძო სიტყვები:  დებულების შეცვლა.
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს სამდივნოსთან არსებული სარედაქციო-იურიდიული განყოფილების დებულების რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.360-361. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 979]
დადგენილება სამედიცინო და სავეტერინარო დარგის მომუშავეთა და აგრეთვე სასოფლო და სატყეო მეურნეობის სპეციალისტთა შვილების სასწავლებელში მიღების მხრივ მუშათა შვილებთან გათანასწორების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.361-362. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 980]
საკვანძო სიტყვები:  მედიცინის მუშაკები; ვეტერინარები; სოციალური თანასწორობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 |  შემდეგი »  ბოლო »»