დადგენილება სოფლის მოსახლეობის საგზაო შრომის ბეგარის დებულების შეფარდების თაობაზე გამოცემული ინსტრუქციის მოქმედების ქალაქისა და ქალაქის ტიპის დასახლებული ადგილების მოსახლეობაზე გავრცელების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.352. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ვ. სტურუა; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივნის მაგიერ შ. მათიკაშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 25 მაისს[MFN: 971]
დადგენილება სენაკის მაზრის კურორტ "ლებარდე"-ს სამთო-სანიტარული ზონის დაწესების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.353. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს[MFN: 972]
დადგენილება საქართველოს სსრ საწარმოთა 7 საათის სამუშაო დღეზე გადაყვანის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.353-354. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 6 ივნისი, N127[MFN: 973]
დადგენილება სასარეწაო კოოპერაციის წევრ-შინამრეწველთა უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.355. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 21 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 21 ივნისი, N140[MFN: 974]
დადგენილება კომუნალური ლომბარდების ადგილობრივი გადასახადისა და გამოსაღებისაგან განთავისუფლების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.355. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 28 მაისს[MFN: 975]
დადგენილება მტკვარში და ზემოავჭალის ჰიდროელექტროსადგურის რაიონში ორაგულისა და სხვა თევზის ჭერის აკრძალვის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.356. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 28 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1929 წ., 12 ივნისი, N132[MFN: 976]
დადგენილება "საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს მინდობილობათა აღსრულებისათვის კონტროლის გაწევის თაობაზე" გამოცემული დადგენილების რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.356-358. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 977]
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის დებულების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.358-360. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 978]
დადგენილება საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს სამდივნოსთან არსებული სარედაქციო-იურიდიული განყოფილების დებულების რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.360-361. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 979]
დადგენილება სამედიცინო და სავეტერინარო დარგის მომუშავეთა და აგრეთვე სასოფლო და სატყეო მეურნეობის სპეციალისტთა შვილების სასწავლებელში მიღების მხრივ მუშათა შვილებთან გათანასწორების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - , 1929. - 10 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.361-362. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 4 ივნისს[MFN: 980]