ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 44 ჩანაწერი
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დებულება საქართველოს სსრ ფსიქო-ნევროლოგიურ ინსტიტუტის სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის განყოფილების შესახებ // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание указаний и распоряжений рабоче-крест. правит. Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1926. - 2 ივნისი. - N1; ნაწ.I. - გვ.89-95. - ტექსტი ქართ. და რუს. ენებზე. - ხელს აწერენ: საქართველოს სახკომსაბჭოს თავმჯდ. მოადგილე ს. ჯუღელი; სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ალ. სალარიძე. - 23 თებერვალი, 1926 წ.[MFN: 70]
UDC:  342.518(479.22)(094.57)
სრული ტექსტი
შინაარსი:  ა. სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის დაარსების მიზანი; ბ. სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის განყოფილების შტატი და ამ შტატის შენახვა; გ. განყოფილების მოსამსახურეთა დანიშვნა, დათხოვნა და პასუხისმგებლობა; დ. სასამართლო-ფსიქიატრიული ექსპერტიზის განყოფილების მომარაგება; ე. გამოძიებაში მყოფი და მსჯავრდადებული პატიმრების გამოსაცდელად მიღებისა, გადაყვანისა და გამორიცხვის წესი; ვ. განყოფილების დათვალიერება თანამდებობის პირთა მიერ, ავადმყოფი პატიმრების ნახვა და ამანათის გადაცემა; ზ. განყოფილების შინაგანი განრიგება
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის დეკრეტები, დადგენილებები, დებულებები.
დადგენილება საბაჟო დაწესებულების მიერ დადებული ჯარიმის გადაუხდელობისათვის პასუხისმგებლობის თაობაზე გამოცემული დადგენილების გაუქმების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 1 თებერვალი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.21-22. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 17 დეკემბერს[MFN: 248]
საკვანძო სიტყვები:  ჯარიმა; პასუხისმგებლობა.
დადგენილება N101 მეურვეობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1923. - 10 აგვისტო. - N1. - გვ.122-128. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე შ. ელიავა; სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სარალიძე. - მიღებულია 1923 წ. 16 ივნისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N139-140 1923 წ. 20-21 ივნისი[MFN: 483]
შინაარსი:  მეურვეობის ორგანოები; მეურვეობის დაწესება და გაუქმება; მეურვის დანიშვნა და დათხოვნა; ზრუნვა მეურვეობაში მყოფის პიროვნებისათვის, მისი ქონების გამგეობა და სამეურვეო ორგანოების პასუხისმგებლობა
საკვანძო სიტყვები:  სამეურვეო დაწესებულებები.
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისარიატის საბჭო
დებულება საქართველოს საბჭოთა რესპუბლიკის ერთიანი სახელმწიფო ვაჭრობის ორგანოს (საქართველოს სახელმწიფო ვაჭრობის სამმართველო) შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1924. - იანვარი - ივნისი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.143-145. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ლ. ღოღობერიძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ალ. სალარიძე. - მიღებულია 1924 წ. 9 იანვარს[MFN: 523]
შინაარსი:  საქართველოს სახელმწიფო ვაჭრობის სამმართველოს მიზანი; სახელმწიფო ვაჭრობის სამმართველოს საშუალებანი; სახელმწიფო ვაჭრობის სამმართველოს ორგანიზაცია და მმართველობა; სახელმწიფო ვაჭრობის სამმართველოს ქონებრივი პასუხისმგებლობა
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ვაჭრობა.
დადგენილება N6 საქართველოს სახელმწიფო სავაჭრო საპაიო შეზღუდული პასუხისმგებლობის ამხანაგობის წესდების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1924. - იანვარი - ივნისი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.154-159. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ლ. ღოღობერიძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სალარიძე. - მიღებულია 1924 წ. 29 თებერვალს[MFN: 531]
შინაარსი:  ამხანაგობის დაარსების მიზანი და მისი უფლება-მოვალეობანი; ამხანაგობის ძირითადი კაპიტალი და პაიები და პაიას პატრონის უფლება-მოვალეობანი; ამხანაგობის მმართველი ორგანოები და მათი უფლება-მოვალეობა; ანგარიშგება ამხანაგობის საქმეთა შესახებ, მოგების განაწილება და დივიდენდის გაცემა
საკვანძო სიტყვები:  შეზღუდული პასუხისმგებლობა; საპაიო ამხანაგობა.
დადგენილება N16 უწყებისა და დაწესებულების ხელმძღვანელთა პასუხისმგებლობის შესახებ მათდამი რწმუნებული აპარატის მდგომარეობისა და მუშაობისათვის // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1924. - იანვარი - ივნისი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.182. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ლ. ღოღობერიძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სალარიძე. - მიღებულია 1924 წ. 8 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N108 1924 წ. 19 მაისს[MFN: 542]
საკვანძო სიტყვები:  ხელმძღვანელთა პასუხისმგებლობა; დაწესებულებები.
დადგენილება საქართველოს სსრ-ის ტერიტორიაზე 1929-30 წელს ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 27 აპრილი. - N7 (ნაწილი I). - გვ.147-172. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ.მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 29 მარტს[MFN: 916]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; დასაბეგრი შემოსავლის განსაზღვრა; გადასახადის გამოანგარიშება; გადასახადის შეღავათები; ანარიცხი ადგილობრივი სახსარისათვის; გადასახადის შეტანის ვადები; ორგანოები, რომელთაც დაკისრებული აქვთ გადასახადის ჩატარება და უფლება-მოვალეობანი საგადასახადო კომისიებისა; შუამდგომლობათა და საჩივართა შეტანისა და განხილვის წესი; პასუხისმგებლობა ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის დებულების აღსრულებისათვის; ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის ჩატარების ხელმძღვანელობა და მეთვალყურეობა
საკვანძო სიტყვები:  სამეურნეო პოლიტიკა; გადასახადები.
1. საქართველოს სსრ. ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ-ში საყოველთაო სავალდებულო დაწყებითი სწავლების შემოღების წესის თაობაზე გამოცემული დადგენილების მე-7 მუხლის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 16 აპრილი. - N5(ნაწილი I). - გვ.110. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1930 წლის 11 ოქტომბერს[MFN: 1285]
საკვანძო სიტყვები:  განათლების პოლიტიკა; მშობლის პასუხისმგებლობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე 1931 წლის ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აპრილი. - N7 (ნაწილი I). - გვ.127-156. - ახლავს წესი საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე 1931 წლის ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადის ჩატარებისათვის. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 18 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 23 აპრილი, N93[MFN: 1294]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; კოლექტიურ მეურნეობათა დაბეგვრა; კოლექტიური მეურნეობის წევრების მეურნეობათა განუსაზოგადოებელი ნაწილის დაბეგვრა; ინდივიდუალური შრომითი მეურნეობების დაბეგვრა; კულაკურ მეურნეობათა დაბეგვრა; გადასახადის გადახდევინების ორგანოები; გადამხდელთა პასუხისმგებლობა; შემოსავლის გადასახადის განაწილება; დადგენილებანი და ინსტრუქციები ამა დადგენილების შეფარდებისათვის
საკვანძო სიტყვები:  სოფლის მეურნეობა; საგადასახადო პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს სსრ ტერიტორიაზე 1931 წელს წყლის გამოსაღების ჩატარების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 30 აგვისტო. - N15 (ნაწილი I). - გვ.349-357. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. მესხი. - მიღებულია 1931 წლის 11 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 23, 24, 25 ივლისი, N168, N169, N170[MFN: 1377]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; საბჭოთა მეურნეობის დაბეგვრა; დაბეგვრა სახელმწიფო, კოოპერატიული, საზოგადოებრივი და კერძო ორგანიზაციებისა და კერძო პირებისა, რომელნიც ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო გადასახადით არ იბეგრებიან; კოლექტიურ მეურნეობათა დაბეგვრა; წყლის მოსარგებლეთა კოლექტიური შენაერთების დაბეგვრა; კოლმეურნეობების წევრთა მეურნეობის განუსაზოგადოებელი ნაწილის დაბეგვრა; ინდივიდუალური შრომითი მეურნეობების დაბეგვრა; კულაკურ მეურნეობათა დაბეგვრა; წყლის გამოსაღების გადამხდევინებელი ორგანოები, განცხადებათა და საჩივართა შეტანისა და განხილვის წესი; გადამხდელთა პასუხისმგებლობა; წყლის გამოსაღების თანხების განაწილება; ინსტრუქციები ამა დადგენილების შეფარდებისათვის
საკვანძო სიტყვები:  წყალმომარაგება; საგადასახადო პოლიტიკა.
გვერდები:  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |  შემდეგი »