ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 2 ჩანაწერი
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება N85 ყველა საპატიმრო ადგილის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის გამგებლობაში გადაცემის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1923. - 10 აგვისტო. - N1. - გვ.105-106. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე შ. ელიავა; სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სარალიძე. - მიღებულია 1923 წ. 10 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N60 1923 წ. 17 მარტს[MFN: 460]
საკვანძო სიტყვები:  საპატიმროები.
დადგენილება საქართველოს სსრ-ის შრომა-გასწორების დაწესებულებებში მოთავსებულთა და ამ დაწესებულებებიდან განთავისუფლებულთა დამხმარე კომიტეტის დებულების დამტკიცებისა და სამოქმედოდ შემოღების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 25 მარტი. - N3 (ნაწილი I). - გვ.67-72. - ახლავს დებულება საქართველოს სსრ-ის შრომა-გასწორების დაწესებულებებში მოთავსებულთა და ამ დაწესებულებებიდან განთავისუფლებულთა დამხმარე კომიტეტის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის აღმსრულებელი ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 7 იანვარს[MFN: 1274]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; კომიტეტის შედგენილობა; კომიტეტის მმართველობის ორგანოები; კომიტეტის სახსარი; საწარმოთა და მათში მუშაობის შესახებ; კომიტეტისა და მისი განყოფილებების ლიკვიდაცია
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ შრომა-გასწორების დაწესებულებები.
საკვანძო სიტყვები:  საპატიმროები; სამართლებრივი პოლიტიკა.