ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 25 ჩანაწერი
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება N84 1923 წლებში შრომისა და შარაგზით ტვირთზიდვის ხარკის გატარების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1923. - 10 აგვისტო. - N1. - გვ.104-105. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე შ. ელიავა; სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სარალიძე. - მიღებულია 1923 წ. 10 მარტს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N60 1923 წ. 17 მარტს[MFN: 459]
საკვანძო სიტყვები:  ტვირთზიდვა.
დადგენილება N90 შრომისა და შარაგზით ტვირთზიდვის გადასახადის ფულად გადახდევინების შეჩერების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1923. - 10 აგვისტო. - N1. - გვ.111. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ა. გეგეჭკორი; ა-კ. ფინანსთა სახკომის რწმუნებული საქართველოში ბ. ბიბინეიშვილი; სახკომსაბჭოს მდივანი ალ. სარალიძე. - მიღებულია 1923 წ. 27 აპრილს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N98 1923 წ. 3 მაისს[MFN: 470]
დადგენილება დამზადების რაიონებიდან რკინის გზის სადგურებამდე და ნავთსაყუდებამდე პურის გადაზიდვისათვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 1 ნოემბერი. - N21 (ნაწილი I). - გვ.567-568. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მოვალეობის დროებით აღმსრულებელი ბ. მაჩაიძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 17 სექტემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 24 სექტემბერი, N220[MFN: 1417]
საკვანძო სიტყვები:  პურეული; ტვირთზიდვა; სატრანსპორტო ფასები.
დადგენილება რკინის გზის სადგურების თავის დროზე განტვირთვის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 1 ნოემბერი. - N21 (ნაწილი I). - გვ.568-569. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. სუხიშვილი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მოვალ. დრ. აღმსრ. გ. მიროტაძე. - მიღებულია 1931 წლის 3 სექტემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 11 სექტემბერი, N209[MFN: 1422]
გეოგ.დასახელება:  ნავთლუღი; ტფილისი; გორი; ბორჯომი; სამტრედია; ქუთაისი; ბათუმი; ახალსენაკი; ფოთი; წნორი; ოზურგეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სარკინიგზო სამსახური; ტვირთზიდვა.
დადგენილება ამბროლაურის რაიონისათვის საჭაპანო ტვირთზიდვის განაკვეთების გადიდების შესახებ // საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებათა და განკარგულებათა კრებული / საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს გამოცემა. - თბილისი, 1941. - 25 აპრილი. - N13. - გვ.158. - სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილებანი. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ვ. ბაქრაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ი. რუხაძე. - მიღებულია 1941 წლის 26 მარტს[MFN: 3477]
გეოგ.დასახელება:  ამბროლაური.
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის განკარგულებები, დადგენილებები, დებულებები, დეკრეტები.
საკვანძო სიტყვები:  მთიანი რაიონები; ტვირთზიდვა; ფასები.
1. საქართველოს სსრ. მინისტრთა საბჭო
დადგენილება მძიმე ინდუსტრიის დარგების პროდუქციის ტრანსპორტირების დროს კონტეინერების მასობრივი გამოყენების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1959. - N5. - გვ.658-659. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1959 წლის 25 ნოემბერს[MFN: 3702]
1. საქართველოს კპ ცენტრალური კომიტეტი. საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ საავტომობილო ტრანსპორტის სამინისტროს ტვირთზიდვის მდგომარეობისა და მისი გაუმჯობესების ზომების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1960. - N5. - გვ.504-511. - ხელს აწერენ: საქ. კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ვ. მჟავანაძე; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი. - მიღებულია 1960 წ. 7 დეკემბერს N826[MFN: 3788]
საკვანძო სიტყვები:  საავტომობილო ტრანსპორტი; ტვირთზიდვა.
დადგენილება სატვირთო საავტომობილო მეურნეობათა შემდგომი გამსხვილებისა და საავტომობილო ტრანსპორტის ცენტრალიზებული ტვირთზიდვის განვითარების ზომების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1963. - N1. - გვ.36-57. - ხელს აწერენ: საქ. კპ ცენტრალური კომიტეტის მდივანი ვ. მჟავანაძე; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი. - მიღებულია 1962 წ. 30 დეკემბერს N878[MFN: 3817]
შინაარსი:  სია მოკლე მანძილზე გადასატანი ტვირთებისა, რომლებიც რკინიგზიდან უნდა გადაეცეს საავტომობილო ტრანსპორტს
დადგენილება საავტომობილო მეურნეობებისათვის მათ მიერ ტვირთზიდვის გეგმის გადაჭარბებით შესრულების დროს ხელფასის გასაცემად სახსრების მიცემის წესის შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1963. - N1. - გვ.78. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქ. სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1962 წ. 31 ოქტომბერს N750[MFN: 3822]
საკვანძო სიტყვები:  საავტომობილო მეურნეობა; ტვირთზიდვა.
დადგენილება საავტომობილო ტრანსპორტით ტვირთზიდვის ერთიანი ტარიფების შესახებ // საქართველოს სსრ მთავრობის დადგენილებათა კრებული / საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1961. - N3. - გვ.241-247. - საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს დადგენილებები. - ახლავს დანართი რუსულ ენაზე. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე გ. ჯავახიშვილი; საქართველოს სსრ მინისტრთა საბჭოს საქმეთა მმართველი ა. ჭირაქაძე. - მიღებულია 1961 წლის 29 ივნისს[MFN: 3932]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ საავტომობილო ტრანსპორტის სამინისტრო; საქართველოს სსრ ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს სსრ სახელმწიფო საგეგმო კომისია; საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საავტომობილო ტრანსპორტი; ტვირთზიდვა; ფასები.