ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 58 ჩანაწერი
დადგენილება N12 ქალთა ყოფა-ცხოვრების გაუმჯობესების ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание указаний и распоряжений рабоче-крест. правит. Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1926. - 2 ივნისი. - N1; ნაწ.I. - გვ.23-24. - ტექსტი ქართ. და რუს. ენებზე. - ხელს აწერენ: საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - 6 მარტი, 1926 წ.. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" 53-ე ნომერში 1926 წლის 12 თებერვალს.[MFN: 44]
საკვანძო სიტყვები:  ქალთა უფლებები.
დადგენილება საქართველოს სსრ-ში თევზის მრეწველობისა და თევზის მოშენების სააქციო საზოგადოების ("საქართველოს თევზის") მომწყობი ბიუროსათვის იურიდიული პირის უფლებების მინიჭების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 17 მარტი. - N4 (ნაწ. 1). - გვ.82-83. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მაგ. ა. ანთაძე. - მიღებულია 1930 წლის 11 თებერვალს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის"-ს N50 1930 წ. 12 მარტს[MFN: 306]
საკვანძო სიტყვები:  თევზის მრეწველობა; სააქციო საზოგადოება.
1. საქართველოს სსრ. ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტი
დადგენილება N47 მეფის დროის პოლიციისა, ჟანდარმის ცალკე კორპუსისა და მენშევიკური მთავრობის შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან არსებულ საგანგებო რაზმის ყოფილ მოსამსახურეთა მოქალაქობრივ უფლების აღდგენის წესის შესახებ // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание узаконений и распоряжений рабоче-крестьянского правительства Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1925. - ივლისი - დეკემბერი. - N3 (ნაწ. 1). - გვ.77-78. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1925 წ. 4 ოქტომბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N237 1925 წ. 15 ოქტომბერს[MFN: 307]
საკვანძო სიტყვები:  მოქალაქეობრივი უფლებები.
დადგენილება ადგილობრივი საბჭოების ქონებრივი უფლებების დებულების მე-8 მუხლის 1-ლი ნაწილის რედაქციის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 15 ოქტომბერი. - N16 (ნაწ. 1). - გვ.520-521. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარე მ. ცხაკაია; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ ცაკის მდივნის თანამდებობის დრ. აღმასრულებელი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1930 წლის 22 აგვისტოს[MFN: 417]
საკვანძო სიტყვები:  გრძელვადიანი სესხი; კაპიტალური ხარჯები.
დადგენილება N6 იმ საზოგადოებათა დამტკიცებისა და რეგისტრაციის წესისა, რომლებიც მოგების გამორჩენას არ მისდევენ და მათთვის ზედამხედველობის გაწევის წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 15 აპრილი. - N1 (ნაწ. 1). - გვ.9-12. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე შ. ელიავა; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1927 წ. 15 იანვარს[MFN: 634]
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოების წესდება; რეგისტრაცია; ფუნქციები; უფლებები.
დადგენილება მუშათა და გლეხთა წითელი არმიის იმ მეთაურებისათვის, რომელნიც სამხედრო სკოლებიდან გამოიშვებიან, სათანადო სამოქალაქო სასწავლებელ-დამთავრებულთა უფლებების მინიჭების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1928. - 6 სექტემბერი. - N11 (ნაწილი I). - გვ.226. - ხელს აწერენ:საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ივანოვ-კავკასიელი; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1928 წლის 27 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზეთ "კომუნისტში", 1928 წ., 11 აგვისტო, N185[MFN: 755]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ განათლების სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  განათლება.
დადგენილება N34 სრულიად საქართველოს საბჭოთა ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის 1922 წლ. ოქტომბრის 30-ს თარიღისა და მე-13 N-ის დადგენილებით დაარსებული "მშრომელ ქალთა ყოფა-ცხოვრების გამაუმჯობესებელი კომისიის" სახელწოდების შეცვლისა, ამავე კომიტეტის მიერ "საქართველოს ცენტრალურ აღმასრულებელ კომიტეტთან მშრომელ ქალთა ყოფა-ცხოვრების გამაუმჯობესებელი კომისიის დაარსების შესახებ" 1922 წ. ოქტომბრის 30 თარიღით და მე-13 N-რით გამოცემული დადგენილების გაუქმებისა და "მშრომელ ქალთა შრომისა და ყოფა-ცხოვრების გამაუმჯობესებელი კომისიის" დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1927. - 28 მაისი. - N3 (ნაწ. 1). - გვ.94-96. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1927 წ. 15 მარტს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის"-ს N77 1927 წ. 7 აპრილს[MFN: 775]
შინაარსი:  დებულება მშრომელ ქალთა შრომისა და ყოფა-ცხოვრების გამაუმჯობესებელი კომისიისა
საკვანძო სიტყვები:  ქალთა უფლებების დაცვა.
დადგენილება N101 ომის ინვალიდთა, ავადმყოფ, დაჭრილ და დემობილიზებულ წითელარმიელთა და ომში დაღუპულ პირთა ოჯახების დამხმარე საქართველოს კომიტეტის დებულების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 30 იანვარი. - N1 (ნაწილი I). - გვ.14-20. - ახლავს დებულება საქართველოს სოციალური უზრუნველყოფის სახალხო კომისარიატთან არსებული ომის ინვალიდთა, ავადმყოფ, დაჭრილ და დემობილიზებულ წითელარმიელთა და ომში დაღუპულ პირთა ოჯახების დამხმარე საქართველოს კომიტეტის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ლ. ქართველიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1928 წლის 18 დეკემბერს[MFN: 854]
შინაარსი:  ზოგადი დებულებანი; მიზანი; უფლებები; ორგანოები; ადგილობრივი დამხმარე კომიტეტები; სახსარი; საქინდამხკომის მოქმედების რევიზია; ლიკვიდაცია
ორგანიზაცია:  საქართველოს ინვალიდთა დამხმარე კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ომის ინვალიდები; სოციალური პოლიტიკა.
1. საქართველოს სსრ.ცაკb
დადგენილება საბჭოთა არჩევნების ინსტრუქციების დამტკიცების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 28 მარტი. - N5 (ნაწილი I). - გვ.95-114. - ახლავს ინსტრუქცია მუშათა, გლეხთა და წითელარმიელთა დეპუტატების საბჭოების არჩევნებისა და საბჭოთა ყრილობების მოწვევის შესახებ. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1928 წლის 21 ნოემბერს[MFN: 883]
შინაარსი:  მოქალაქეთა საარჩევნო უფლებები; საარჩევნო კომისიები; ამომრჩეველთა და საარჩევნო უფლებას მოკლებულ პირთა სიების შედგენა; საარჩევნო უფლებას მოკლებულ პირთა საჩივრების განხილვა; საარჩევნო კრებები; არჩევნების გაუქმების წესი, ხელახალი არჩევნები და დამატებითი არჩევნები; საბჭოებისა და საბჭოთა ყრილობების მოწვევა
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; საბჭოების ყრილობები; საშინაო პოლიტიკა.
1. საქართველოს სსრ.ცაკი. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება თამასუქის დებულებისათვის ახალი მე-3 კარის (თამასუქით თავდებობა) და მე-4 კარის (დაკარგული თამასუქიდან გამომდინარე უფლებების აღდგენა) დამატებისა, მე-5 კარის (წინანდელი მე-3) (თამასუქის ხანდაზმულობა) შეცვლისა და ამავე დებულების მე-2 მუხლის დანართის შევსების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 16 აპრილი. - N6 (ნაწილი I). - გვ.125-129. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1929 წლის 6 მარტს[MFN: 892]
შინაარსი:  თამასუქით თავდებობა; დაკარგული თამასუქიდან გამომდინარე უფლებების აღდგენა; თამასუქის ხანდაზმულობა
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსები.