ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 102 ჩანაწერი
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება წყალში დაღუპვისგან გადამრჩენ მოხალისეთა საზოგადოებათათვის შეღავათების მინიჭების შესახებ - მათ განკარგულებაში შენობების გადაცემით, მათთვისვე ხე-ტყის მიცემით, შენობებისათვის მიწის ნაკვეთებისა, ბაქანებისა და სხვ. ამისთ. რამის მიჩენით // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание указаний и распоряжений рабоче-крест. правит. Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1926. - 2 ივნისი. - N1; ნაწ.I. - გვ.82-83. - ტექსტი ქართ. და რუს. ენებზე. - ხელს აწერენ: საქართველოს სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ალ. სალარიძე. - 11 იანვარი, 1926 წ.. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" მე-9 ნომერში, 1926 წლის 13 იანვარს.[MFN: 64]
1. საქართველოს სსრ. ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტი. პრეზიდიუმი
დადგენილება N27 იმ საკანონმდებლო აქტების შესახებ, რაც ძალასა ჰკარგავს მუშათა და გლეხთა წითელი არმიისა და წითელი ფლოტის სამხედრო მსახურთა და მათი ოჯახების შეღავათებისა და უპირატესობის შესახებ სსრკ ცაკის მიერ გამოცემულ კანონთა კოდექსის სამოქმედოდ შემოღების გამო // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание узаконений и распоряжений рабоче-крестьянского правительства Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1925. - აპრილი - ივნისი. - N2 (ნაწ. 1). - გვ.23-24. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივნის მაგ. ი. ვარძიელი. - მიღებულია 1925 წ. 25 მაისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N142 1925 წ. 24 ივნისს[MFN: 163]
საკვანძო სიტყვები:  წითელი არმია; წითელი ფლოტი.
1. საქართველოს სსრ. ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტი
დადგენილება N28 ყველა სამაზრო აღმასრულებელი კომიტეტისათვის იმ მოვალეობის დაკისრების შესახებ, რომ გააცნონ მოსახლეობას ჯარში მორიგ გაწვევისათვის დაწესებული შეღავათები // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание узаконений и распоряжений рабоче-крестьянского правительства Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1925. - აპრილი - ივნისი. - N2 (ნაწ. 1). - გვ.24-25. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1925 წ. 1 ივნისს[MFN: 165]
საკვანძო სიტყვები:  ჯარში გაწვევა.
დებულება N39 ნამდვილ სამხედრო სამსახურში გაწვეულ მოქალაქეთათვის ოჯახობრივი და ქონებრივი მდგომარეობის მიხედვით მისაცემი შეღავათების შესახებ // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание узаконений и распоряжений рабоче-крестьянского правительства Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1925. - ივლისი - დეკემბერი. - N3 (ნაწ. 1). - გვ.21. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკ-ის თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ ცაკ-ის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1925 წ. 8 აგვისტოს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N186 1925 წ. 15 აგვისტოს[MFN: 264]
დადგენილება 1930 წლის გაზაფხულზე მოსალოდნელ წყალდიდობასთან და მის შედეგებთან ბრძოლის ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 22 თებერვალი. - N2 (ნაწ. 1). - გვ.40-41. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1929 წლის 31 დეკემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის"-ს N8 1930 წ. 10 იანვარს[MFN: 278]
საკვანძო სიტყვები:  სტიქიური მოვლენები; შეღავათები.
დადგენილება კულაკური ძალადობისაგან დაზარალებულ პირთა შეღავათების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 4 მარტი. - N3 (ნაწ. 1). - გვ.69. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მაგ. ა. ანთაძე. - მიღებულია 1930 წლის 26 იანვარს[MFN: 292]
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური დაზღვევის წესი.
დადგენილება სასოფლო საბჭოებში და სარაიონო აღმასრულებელ კომიტეტებში სახელმძღვანელო სამუშაოზე გასაგზავნი ქალაქის საბჭოს წევრების შეღავათების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 25 ივლისი. - N12 (ნაწ. 1). - გვ.394-395. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ ცაკის თავმჯდომარე მ. ცხაკაია; საქ. სსრ ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1930 წლის 18 მაისს[MFN: 363]
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი; ხარჯები.
დადგენილება "1929-30 წელს მოუსავლობისაგან სოიას და კენაფის ნათესების სავალდებულო-საგადანაკვეთო დაზღვევის თაობაზე" გამოცემული შრომისა და თავდაცვის საბჭოს 1930 წ. მარტის 21-ის დადგენილების საქართველოს სსრ-ში განხორციელების წესის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 25 ივლისი. - N12 (ნაწ. 1). - გვ.403-404. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგ. გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1930 წლის 12 ივნისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N147 1930 წ. 27 ივნისს[MFN: 376]
საკვანძო სიტყვები:  დაზღვევის გადასახადი; შეღავათები.
დადგენილება სპეციალური ტეხნიკუმების კურსთდამთავრებულ პირთათვის უმაღლეს ტეხნიკურ სასწავლებლებში შესასვლელთან შეღავათების მინიჭების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 25 ივლისი. - N12 (ნაწ. 1). - გვ.404-405. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ა. ანთაძე. - მიღებულია 1930 წლის 18 ივნისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N150 1930 წ. 30 ივნისს[MFN: 377]
საკვანძო სიტყვები:  მისაღები გამოცდები.
დადგენილება პროსტიტუციის წინააღმდეგ ბრძოლის საბჭოს გამგებლობაში მყოფ საწარმოთათვის და დედობისა და ჩვილობის განყოფილებათა სოციალური დახმარების ორგანიზაციებისათვის საგადასახადო შეღავათების მინიჭების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1930. - 20 სექტემბერი. - N14 (ნაწ. 1). - გვ.467-468. - ხელს აწერენ: საქ. სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე გ. მგალობლიშვილი; საქ. სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი პ. მეგრელიშვილი. - მიღებულია 1930 წლის 17 ივლისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტის" N182 1930 წ. 6 აგვისტოს[MFN: 410]
საკვანძო სიტყვები:  კომუნალური გადასახადები.