ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 22 ჩანაწერი
1. საქართველოს სსრ. სახალხო კომისართა საბჭო
დადგენილება საქართველოს სსრ სახელმწიფო დაწესებულებების მოსამსახურეთა სამუშაო ხელფასის მოწესრიგების შესახებ // საქართველოს მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული = Собрание указаний и распоряжений рабоче-крест. правит. Грузии / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1926. - 13 ივნისი. - N3; ნაწ.I. - გვ.184-188. - ტექსტი ქართ. და რუს. ენებზე. - ხელს აწერენ: საქართველოს სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ს. ჯუღელი; საქმეთა მმართველი ალ. სალარიძე. - 8 მაისი, 1926 წ.[MFN: 129]
საკვანძო სიტყვები:  ხელფასები; შტატების განსაზღვრა; სახელმწიფო ბიუჯეტი.
დადგენილება სავალდებულო დადგენილებათა გამოცემისა და ამ დადგენილებათა დარღვევისათვის ადმინისტრაციული წესით გადასახდელის დადების დებულების მე-40 მუხლისათვის შენიშვნის დამატების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / იუსტიციის სახალხო კომისარიატის გამოცემა. - თბილისი, 1929. - 26 დეკემბერი. - N23 (ნაწილი I). - გვ.636-637. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარე მ. ცხაკაია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1929 წლის 20 ნოემბერს[MFN: 1191]
საკვანძო სიტყვები:  დაქირავებული მუშახელი; ადმინისტრაციული ჯარიმები; ხელფასები.
დადგენილება სარაიონო აღმასრულებელი კომიტეტების საგეგმო-ეკონომიური ნაწილის სტატისტიკოსების ჯამაგირის განაკვეთების შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 25 ივლისი. - N13 (ნაწილი I). - გვ.298. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი ს. თოდრია. - მიღებულია 1931 წლის 3 ივნისს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 12 ივნისი, N134[MFN: 1357]
საკვანძო სიტყვები:  სტატისტიკოსები; ხელფასები.
დადგენილება საშუალო და დაწყებითი სკოლების მასწავლებელთა მატერიალური მდგომარეობის გაუმჯობესების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1931. - 1 ნოემბერი. - N21 (ნაწილი I). - გვ.578-580. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველის მაგიერ ვ. ლუნკევიჩი. - მიღებულია 1931 წლის 18 სექტემბერს. - გამოქვეყნებულია გაზ. "კომუნისტში", 1931 წ., 22 სექტემბერი, N218[MFN: 1426]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ მომარაგების სახალხო კომისარიატი; "ცეკავშირი", სამომხმარებლო კოოპერაციის კავშირი.
გეოგ.დასახელება:  შირაქი; ანდეზიტი; ჭიათურა; ტყვარჩელი; ტყიბული.
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგები; ხელფასები; სოციალურ-კულტურული პოლიტიკა.
დადგენილება საქართველოს სსრ-ში საადმინისტრაციო-სამმართველო ხარჯების შემცირებისათვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1933. - 31 იანვარი. - N1. - გვ.3-4. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. გოგია; საქართველოს სსრ სახალხო კომისართა საბჭოს საქმეთა მმართველი რ. შომახია. - მიღებულია 1932 წლის 17 დეკემბერს[MFN: 1500]
ორგანიზაცია:  შრომის სახალხო კომისარიატი; მუშათა და გლეხთა ინსპექციის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  ხარჯთაღრიცხვა; ხელფასები; სახელმწიფო მმართველობა.
დადგენილება საქართველოს სსრ შრომა-გასწორების დაწესებულებებში სამსახურის წესდების მე-19 მუხლის 1-ლი ნაწილის შეცვლის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1934. - 10 მაისი. - N5. - გვ.144-145. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავმჯდომარის მაგიერ თ. ჟღენტი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი მ. ვარამაშვილი. - მიღებულია 1934 წლის 1 თებერვალს[MFN: 1955]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ შრომა-გასწორების დაწესებულებები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელფასები; პერიოდული მომატება; ნამსახური წლები.
დადგენილება "სამედიცინო მომუშავეთა სამუშაოთა ხელფასის გადიდების თაობაზე" გამოცემული, სსრ კავშირის სახალხო კომისართა საბჭოს და სრულიად საკავშირო კომუნისტური პარტიის (ბ) ცენტრალური კომიტეტის 1935 წ. მარტის 4-ის დადგენილების განხორციელების წესისათვის გამოცემული ინსტრუქციის მოქმედების ყველა სამედიცინო მომუშავეზე გავრცელების შესახებ, იმისდა მიუხედავად, თუ ვის ექვემდებარება ის დაწესებულება, სადაც ეს მომუშავენი მუშაობენ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1936. - 20 აპრილი. - N7. - გვ.90-91. - შრომა. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე ბ. მდივანი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველის მოადგილე ს. მებუკე. - მიღებულია 1936 წლის 17 მარტს[MFN: 2529]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის სახალხო კომისარიატი.
საკვანძო სიტყვები:  მედიკოსები; ხელფასები.
დადგენილება მასწავლებლებისა და სკოლის სხვა მომუშავეების სამუშაო ხელფასის გადიდების თაობაზე საქართველოს სსრ განათლების სახალხო კომისარიატის ინსტრუქციის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1936. - 31 ოქტომბერი. - N24. - გვ.375-388. - განათლება. - ახლავს ინსტრუქცია საქართველოს სსრ განათლების სახალხო კომისარიატისა "მასწავლებელთა და სკოლის სხვა მომუშავეთა ხელფასის გადიდების თაობაზე" გამოცემული, სსრ კავშირის სახალხო კომისართა საბჭოს და საკ.კ.პ.(ბ) ცენტრალური კომიტეტის 1936 წლის აპრილის 9-ის დადგენილების გატარების წესის შესახებ. - ახლავს დანართი 1, დანართი 2. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე გ. მგალობლიშვილი; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. კვირიკაძე. - მიღებულია 1936 წლის 9 აგვისტოს[MFN: 2646]
შინაარსი:  მუშაობის ორგანიზაცია; განათლებისა და პედაგოგიური სტაჟის განსაზღვრის წესი; ხელფასის რაოდენობის განსაზღვრის წესი
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; სამხრეთ ოსეთი; აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  სკოლები; პედაგოგიური ტექნიკუმები; სამასწავლებლო ინსტიტუტები; სტაჟი; ხელფასები.
დადგენილება მუშათა და გლეხთა წითელი არმიის საკადრო-საკომანდო და თავმდგომთა შედგენილობის, ზევადიანი სამსახურის საკადრო უმცროს საკომანდო და თავმდგომთა შედგენილობის და ზევადიანი სამსახურის საკადრო მერიგეთა შედგენილობისა და სსრ კავშირის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის სანაპირო და შინაგანი დაცვის სამხედრო მსახურთა საბინაო ქირის განაკვეთების შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 25 თებერვალი. - N2. - გვ.24-26. - კომუნალური და საბინაო მეურნეობა. - ხელს აწერენ: სრულიად საქართველოს ცაკის თავ-რე ფ. მახარაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავ-რის მოვ. დრ. აღმ. გ. ყურულოვი; სრულიად საქართველოს ცაკის მდივანი თ. ჟღენტი. - მიღებულია 1936 წლის 27 დეკემბერს[MFN: 2734]
საკვანძო სიტყვები:  ხელფასები; ქირის განაკვეთები; შეღავათები.
დადგენილება კოლმეუნეობებთან და კოლმეურნეებთან საქართველოს სსრ სატყეო მრეწველობის სახალხო კომისარიატის ხე-ტყის დამამზადებელ ორგანიზაციათა ურთიერთობის შესახებ // საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რესპუბლიკის მუშათა და გლეხთა მთავრობის კანონთა და განკარგულებათა კრებული / სახალხო კომისართა საბჭოს და ეკონომიური საბჭოს საქმეთა მმართველობის გამოცემა. - თბილისი, 1937. - 25 ოქტომბერი. - N16. - გვ.224-228. - ვაჭრობა. მომარაგება. - ხელს აწერენ: საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს თავმჯდომარე ვ. ბაქრაძე; საქართველოს სსრ სახკომსაბჭოს საქმეთა მმართველი ვ. ბუჯიაშვილი. - მიღებულია 1937 წლის 2 ოქტომბერს[MFN: 2871]
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სატყეო მრეწველობის სახალხო კომისარიატი.
გეოგ.დასახელება:  აჭარა; აფხაზეთი; ჯავა; თელავი; თიანეთი; ჯალაბეთი; ბაღდადი; ცხაკაია; ხობი; ბორჯომი; ზუგდიდი; ხორაგოული; ლაგოდეხი; გურჯაანი.
საკვანძო სიტყვები:  დაცურების სამუშაოები; საჭაპანო ძალა; ხელფასები.